Bültenler

Pozitif Enflasyon, Olumlu Beklentiler ve Biraz da Zaman!

August 12, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Pozitif Enflasyon, Olumlu Beklentiler ve Biraz da Zaman!

Borsa ve Yatırımcılar

Zafer ilan etmek için erken!: ABD’de açıklanan temmuz ayı tüketici ve üretici enflasyonu verileri yüzleri güldürdü! Veriler, tahminlerin altında kalarak, FED’in faiz artışlarını agresif şekilde sürdürmesine gerek olmayabileceği beklentilerini de gündeme getirdi.

Bu beklentileri San Francisco FED Başkanı Mary Daly de destekledi ve verileri olumlu birer gelişme olarak değerlendirdiğini, hatta eylül ayında 75 yerine 50 baz puanlık bir faiz artışının daha uygun olabileceğini, ancak enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. 

Hisselerde 3 yıl içinde rekor seviyeler: JPMorgan’dan David Kelly ise enflasyonun 2%’ye gerileme hedefi başarılı olursa hisselerin 3 yıl içinde rekor seviyelere yükselmesini beklediğini belirtiyor ve “Bu noktada yatırımlarımın tamamı hissede olacak” diyor.

Üretici Fiyat Endeksi: ABD’de enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyon hızını yavaşlatması Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) de iki yıl içinde ilk kez temmuz ayında düşüş göstermesini sağladı. 

 • Haziran’da yıllık 11,3% ile rekor seviyeye çıkan ÜFE, Temmuz’da 9,8%’e geriledi. 
 • ÜFE, Temmuz’da aylık 0,5% oranında geriledi. Beklenti 0,2%’lik artış olması yönündeydi. Aylık bazda Mayıs 2020 sonrası ilk defa gerileyen ÜFE, Nisan’da aylık 1,6% oranında artarak 2012 sonrası zirve yapmıştı.

Elektrikli araçlar için kredi: ABD Senatosu’nun pazar günü onayladığı “enflasyonu düşürme yasa tasarısı” paketi, elektrikli araçlar için sunacağı indirimler başta olmak üzere, sağlık maliyetlerini düşürmek, büyük şirketlerin vergilerini artırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi pek çok olumlu maddeyi kapsıyor.

 • Tasarıya göre Amerikalılar, yeni ve ikinci el olduğuna bakılmaksızın satın alacakları arabanın elektrikle çalışma özelliğini taşıması durumunda, belirli ölçüde vergi indiriminden faydalanabilecek. Tasarı AB bölgesinde üretilen araçları kapsamamaktadır.
 • Tasarıda öne çıkan maddelerden biri de Çin veya Rusya da dahil olmak üzere “endişe duyulan yabancı kuruluşlardan” herhangi bir mineral veya bileşen tedarik edilen araçların vergi indiriminden yararlanamaması noktası oldu.
 • Ancak bugün baktığımızda güncel elektrikli araçların birçok bileşeninin ve pil hücrelerinin büyük çoğunluğunun Çin’den tedarik edildiği gözüküyor.
 • Consumer Reports (Tüketici Raporları) isimli tüketici bilgilendirme kurumunun internet sayfasında konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:
 • İklim değişikliğini, sağlık hizmetlerini ve vergileri ele alan geniş ve yeni bir yasama paketinin bir parçası olarak, kullanılmış elektrikli arabalarda 4 bin dolara kadar ve bazı yeni elektrikli araçlarda 7 bin 500 dolara kadar revize vergi kredisi sağlanıyor. Ancak, yeni elektrikli araçların nerede yapıldığı ve pillerinin tedarik edilmesi gerektiğine dair çok sayıda yeni kural nedeniyle, otomobil üreticileri çok az aracın krediye uygun olduğunu savunuyor. Önerilen kuralların çoğu, 31 Aralık 2022’den sonra hizmete giren otomobiller için yürürlüğe girecek ve 2032’ye kadar geçerli olacak. Ancak, araçların Kuzey Amerika’da üretilmiş olması şartı, yasa çıkar çıkmaz yürürlüğe girecek.
Pozitif Enflasyon, Olumlu Beklentiler ve Biraz da Zaman!

Korku: Zirveden gerileyen TÜFE ve ÜFE verileri piyasada pozitif etki yaratarak, piyasa duyarlılığının yükselmesine ve “NÖTR” bölgede seyrini sürdürmesine etki etti.

Hisseler

Rivian (RVN): ​​Elektrikli araç üreticisi Rivian, ikinci çeyrek için 364 milyon dolarlık satıştan yaklaşık 1,62 dolarlık düzeltilmiş hisse başına zarar bildirdi. Analistler, yaklaşık 336 milyon dolarlık satıştan hisse başına yaklaşık 1,61 dolar zarar bekliyordu. Kaynak

 • Şirket, teslimatlar için tam yıl rehberliğini sürdürdü, ancak tam yıl mali görünümünü azalttı. 
 • Güncellenmiş rehberliğinin nedenleri olarak gecikmiş bir üretim rampasına, daha yüksek hammadde ve navlun maliyetlerine ve devam eden tedarik zinciri zorluklarına işaret etti.

General Motors (GM):  General Motors, yeni nesil serisi olan “GMC Canyon” isimli orta boy kamyonunu açıkladı, dikkat çeken nokta ise bu modellerin elektrikli olmamasıydı. Kaynak

 • Elektrikli araçlar, tüketiciler arasında hızla büyüyen bir trend olduğu için General Motors daha önce daha fazla elektrikli araç yapma planlarını açıklamıştı. Şirket, 2025 yılına kadar Kuzey Amerika’da yılda yaklaşık bir milyon elektrikli araç satmayı hedefliyor ve yakın zamanda POSCO ile bir anlaşmaya vardı. 
 • Ayrıca şirket Haziran ayında Buick markasının tamamen elektrikli olacağını duyurdu ve yakın zamanda tamamen elektrikli Chevy Blazer SUV’u ortaya çıkardı.
 • Ancak “GMC Canyon” gazla çalışacak ve önceki modellerden daha uzun ve daha geniş olacak. Haber bültenine göre, 2023 Kanyonu, 2023’ün başlarında ilk üretime başlayacak. 

Bionano Genomics (BNGO): Yaşam bilimleri şirketi, belirli genetik olarak yönlendirilen bazı hastalıkların analizinde optik genom haritalamanın kullanımını vurgulayan bir çalışma yayınlanmasının ardından perşembe günü 36% yükselişle sekiz ayın en yüksek seviyesine  çıktı. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

 • Altın: Altın, tüketici enflasyonu verisinden aldığı ivmeyi üretici enflasyonu verisiyle pekiştirerek bu haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Üretici enflasyonunda da beklentileri aşan gerileme ile FED’in eylül toplantısında daha az şahin olacağı düşüncesi altın fiyatlarının 1800 doların altındaki seyrine de zemin oluşturdu.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol fiyatları, arz tarafında yaşanan kesintilerin etkisiyle son 4 ayın en iyi haftalık performansını kaydetmeye hazırlanıyor. Petroldeki yükselişte beklentilerden daha iyi gelen enflasyon verilerinin de etkisi vardı. Genel olarak, ABD ham petrolü bugün 94 doların altını test etmesine rağmen hafta genelinde 5%’i aşan yükseliş gösterdi. Brent petrol ise 100 doların hemen altında işlem görüyor.
 • Uluslararası Enerji Ajansı, yükselen doğal gaz fiyatları ve sıcak hava dalgalarının talebi teşvik etmesi nedeniyle küresel talep büyümesi tahminini yükselterek  önceki tahmininden günde 380 bin artışla bu yıl günde 2,1 milyon varil olarak belirtti.
 • OPEC’in tahmin revizyonu ise talepte zayıflama ve diğer üreticilerin arzında artış beklerken küresel petrol piyasasının bu çeyrekte arz fazlasına geçeceğini öngördü. OPEC aylık raporunda üyelerinin üçüncü çeyrekte talebi karşılamak için üretmesi gereken petrol miktarı tahminini günde 1,24 milyon varil düşürerek 28,27 milyon varile indirdi.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Pozitif Enflasyon, Olumlu Beklentiler ve Biraz da Zaman!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı