Borsa Yorumları

Pozitif Bilanço Yeşili Bu!

October 19, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Pozitif Bilanço Yeşili Bu!

Borsa ve Beklentiler

Üçüncü çeyrek güçlü bilançoları piyasalarda pozitif atmosfer yarattı! ABD borsaları üst üste ikinci günü de yükselişle kapattı.

 • Goldman Sachs Group (GS), net faiz gelirindeki artışın yatırım bankacılığındaki yavaşlamadan kaynaklanan kayıpları hafifletmesiyle çeyreklik kârda beklenenden küçük bir düşüş bildirdi. Bu bildirimin ardından 2,33% yükseliş kaydetti.
 • Lockheed Martin (LMT), silah üreticisinin beklenenden daha güçlü üç aylık gelir açıklamasının ve 2022 gelir görünümünü korumasının ardından 8,69% yükseldi.
 • Netflix (NFLX) de piyasa kapanışı sonrası yüzleri güldürdü! Netflix’in abone sayısı, bu yılın ilk iki çeyreğinde yaşanan kayıpların ardından üçüncü çeyrekte 2,41 milyon artış gösterdi. Netflix’in yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 6% artışla 7,93 milyar dolara çıktı. Firmanın geliri, geçen yılın aynı döneminde 7,48 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Resesyon Fiyatlamaları Devam Ediyor!: 

 • Fitch, bu yıl ve gelecek yıl için ABD büyüme tahminlerini düşürdü. Ayrıca FED’in faiz artırımlarının ve enflasyonun ekonomiyi 1990 tarzı bir durgunluğa sürükleyeceği konusunda da uyardı.
 • Citi’ye göre ABD hisseleri resesyon ihtimalini en fazla fiyatlayan varlık grubu. 
 • Bloomberg ekonomistleri Anna Wong ve Eliza Winger’a göre ise son olasılık modelleri ABD ekonomisinin Ekim 2023’e kadar resesyona girme ihtimalinin 65%’ten 100%’e yükseldiğine işaret ediyor.
 • BofA anketi fon yöneticileri, hisse senetlerinin 2023’ün ilk yarısında dip yapmasını beklediklerini ortaya koydu. Yatırımcılar portföylerinin 6,3%’ünü nakitte tutuyor ve stratejistler bu oranın Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyede olduğuna işaret ediyor. Anket katılımcılarının 49%’u hisse senetlerinde “piyasa altı getiri” bekliyor.

Biden’dan petrol hamlesi geldi! ABD Başkanı, yönetiminin stratejik petrol rezervinden 15 milyon varil petrolün kullanıma sunulmasını planladığı bildirildi. Ayrıca açıklamada, Biden’ın petrol fiyatları varil başına 67-72 dolar aralığına veya altına düştüğünde stratejik petrol rezervi için petrol geri alımının yapılmasının planladığını açıklayacağı da kaydedildi. Petrol arzının artması petrol fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Öte yandan bu hamle, petrol şirketlerini de etkileyebilir.

Microsoft (MSFT), işten çıkarma yapıyor! Şirket, bu hafta çeşitli bölümlerdeki işten çıkarma kararı ile küresel ekonomik bir yavaşlamanın ortasında işe alımları yavaşlatan en son ABD’li teknoloji şirketi haline geldi. İşten çıkarmalar, Microsoft’un 30 Haziran itibarıyla 221.000 civarındaki toplam iş gücünün 1%’inden daha azını etkiledi.

 • Bir Microsoft sözcüsü, “Tüm şirketler gibi, iş önceliklerimizi düzenli olarak değerlendiriyor ve buna göre yapısal düzenlemeler yapıyoruz. Önümüzdeki yıl işimize yatırım yapmaya ve kilit büyüme alanlarında işe alım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

🛒Walmart’tan Yeni Platform:  Walmart, komisyon üst sınırı olmayan bir içerik oluşturucu platformu başlatıyor. Kuzey Amerika’nın en büyük perakendecisi “Walmart Creator”ı piyasaya sürmesiyle perakendecinin talebi artırma çabaları devam ediyor. 2023’te tamamen piyasaya sürülecek olan yeni platform, influencerlara gönderilerek ürün tavsiyelerinden para kazanma fırsatı verilecek. 

Tesla (TSLA) çeyreklik bilançosunu açıklayacak! Elektrikli araç sektörünün öncü şirketi Tesla, bugün üçüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak. Elon Musk’ın Twitter’ı yeniden satın alma hamlesiyle de birlikte son zamanlarda şirket hareketli bir dönemden geçiyor. Öte yandan, 2022 artan enflasyon ve üretim maliyetleriyle boğuşan Tesla gibi otomobil üreticileri için pek de iyi bir yıl olmadı. Tesla’nın hisse fiyatı yılın başından bu yana 46%’dan fazla düştü, ancak hissedarlar açıklanacak çeyreklik bilanço ile şirket için bir geri dönüş hareketinin gerçekleşmesini umuyorlar.

KORKU: Pozitif bilançoların piyasadaki yükselişi desteklemesiyle yatırımcı duygusu aşırı korku bölgesinden “ KORKU” bölgesine yükseldi.

Pozitif Bilanço Yeşili Bu!
 • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Ne Var?

 • ABD Bej Kitap: 19 Ekim, TSİ 21.00

Nasıl Okunmalı? FOMC toplantılarının 14 gün öncesinde ABD Merkez Bankası tarafından yayınlanan “Bej Kitap” ekonomideki mevcut durumu özetler. Kitapta istatistikler değil, iş insanlarının ve ekonomistlerin ekonominin gidişi hakkındaki görüşleri bulunur. 

 • (ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu: 20 Ekim, TSİ 15.30 

Beklenti: 230 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı? Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

 • (ABD, Ekim) Philadelphia FED İmalat Endeksi: 20 Ekim, TSİ 15.30

Beklenti: -5,0

Nasıl Okunmalı? Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansına yönelik öncül fikir verir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri doları güçlendirebilir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir. Diğer yandan veri sadece Philadelphia eyaletini gösterdiği için etkisi sınırlıdır.

Pozitif Bilanço Yeşili Bu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı