Altın Yorumları

Powell’ın Açıklamaları Altına Olumsuz Yansıdı

Powell’ın Açıklamaları Altına Olumsuz Yansıdı
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in dünkü politika toplantısı sonrası enflasyonun mayıs ayında düşmesine rağmen, bu yıl içinde daha önce öngörülenden daha az olmak üzere yalnızca bir faiz indirimine gideceği açıklamalarıyla düştü. 

Spot altın, TSİ 13.00’te 2.315 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 1,06% düşüşle 2.329 dolar oldu.

İç piyasada ise gram altın da eksiye döndü ve 2.403 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.403 lira oldu.

Powell’ın Açıklamaları Altına Olumsuz Yansıdı

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, “Tüketici fiyat endeksinin daha ılımlı çıkması altın için net bir pozitif olsa da, Fed toplantısından çıkan sonuç, 2024’teki faiz indirimlerinin sayısının azaldığı ve hâlâ yolun biraz uzağında olduğuydu. Kısa vadede, Fed’den ilk faiz indiriminin ne zaman geleceğine dair daha fazla netlik elde edene kadar altının dalgalı bir şekilde işlem görmesini bekliyorum.yorumunu yaptı. 

Fed dün faiz oranlarını sabit tuttu ve politika yapıcıların hâlâ yüksek seviyelerde seyreden enflasyonu gerekçe göstermesiyle faiz indirimlerinin başlangıcının belki de aralık ayına kadar ertelenebileceğini sinyalini verdi. 

Politika yapıcılar, Aralık 2023 tahminlerinde üç yıllık istikrarlı faiz indirimlerine yakın bir zamanda başlanacağını öngörmüşlerdi.

Fed’in açıklamasından saatler önce yayınlanan enflasyon verileri ise tüketici fiyat endeksinin mayıs ayında aylık bazda hiç artmadığını gösterdi.

Yatırımcılar ve sektör uzmanları, altının art arda rekor seviyelere yükselmesinin 2024’ün ikinci yarısında da devam edeceğine dair her türlü işareti gösterdiğini düşünse de artık ons başına 3.000 dolara ulaşmanın zor göründüğüne inanıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC