Bültenler

Powell, Jackson Hole’da Konuşacak!

August 26, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Powell, Jackson Hole’da Konuşacak!

Borsa ve Yatırımcılar

Bugün Konuşacak!: FED Başkanı Jerome Powell, 2022 Jackson Hole Ekonomi Sempozyumu’nda ekonomik görünüm hakkında konuşma yapacak.

 • FED gözlemcileri, Powell’dan yeni bir mesaj beklememekle birlikte Powell’ın enflasyonu düşürme noktasındaki kararlılığını bir kez daha tekrar edeceği düşünülüyor.
 • Genel kanı, Powell’ın 21 Eylül’deki politika toplantısında oranları 50 baz puan mı yoksa 75 baz puan mı artıracağı konusundaki piyasa tartışmasını çözmek için herhangi bir ipucu verme olasılığının düşük olduğu yönünde. 
 • Vadeli işlem piyasası ise 75 baz puanlık bir artışın daha olası olduğuna işaret ediyor.

Powell Konusunda Hassasız! Hisse senetleri, Powell’ın temmuz toplantısından sonra yaptığı açıklamaların ardından yükselmiş ve tahvil getirileri düşmüştü. Bu da piyasaların Powell’ın güvercin (ılımlı) ya da şahin (agresif)  tonda beklentilerini daha kolay algıladığının bir kanıtını oluşturuyor. Bu sebeple bugün gerçekleşecek toplantı hisse senetleri için önemli olabilir.

 • Önden Yüklemeli Faiz Artışı: St. Louis FED Başkanı James Bullard, yükselen enflasyon karşısında çabuk hareket etmeleri gerektiğini, politika faizini yıl sonuna kadar 3,75%-4%’e yükseltmeleri gerektiğini belirtti. İfadelerinde ayrıca “Önden yüklemeli faiz artırımından yanayım. Faiz artışlarında geç kalmak yerine erken davranmayı tercih ederim. Şu an (fonlama maliyetinde) 2,33%’teyiz ve bu yeterli değil.” diye konuştu.

Nobel Ödüllü İktisatçı Uyardı!: FED üyelerinden gelen şahin tonda açıklamalar faiz artışlarının gerekliğinin altını çizerken Nobel Ödüllü İktisatçı Joseph Stiglitz, faizleri artırmanın arz tarafında problemleri çözmek yerine derinleştirebileceğini ve standart faiz artışlarının enflasyonu kötüleştirebileceği uyarısında bulundu.

 • Stiglitz, “Faizleri artırmak arz tarafındaki problemleri çözmüyor. Hatta daha da kötüleştirebilir çünkü arz sıkıntılarına yönelik daha fazla yatırım yapılması gerekir. Ancak faizlerin artırılması bu yatırımları zorlaştırıyor.” dedi.

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan babayiğit hisseler de hiç az değil. Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin. Hemen İncele!

Powell, Jackson Hole’da Konuşacak!

Beklentiler

Kişisel Tüketim Harcamaları Verisi Bekleniyor: FED’in faiz artırımlarında öncelikli kriteri olan kişisel tüketici harcamalarının -geçen ayki 1,1%’lik artışın ardından- temmuz ayında 0,4% artması bekleniyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin bir önceki ayki 0,6%’lık artışın ardından temmuz ayında 0,3% artması bekleniyor. 

Powell, Jackson Hole’da Konuşacak!

Korku: Bu haftaki Jackson Hole konferansı öncesinde yatırımcılarda “NÖTR” bir duygu hakim.

Hisseler

Bed Bath & Beyond (BBBY): Bed Bath & Beyond perşembe günü yaptığı açıklamada, nakit sıkıntısı çektiği ve tatil sezonu öncesinde müşterileri geri kazanmaya çalıştığı için geri dönüş stratejisini yakında paylaşacağını söyledi. 

 • Bir haber bülteninde, ev eşyaları perakendecisinin çarşamba sabahı bir yatırımcı güncellemesi yapacağı söylendi. Hisseler perşembe günü mesai sonrası işlemlerde yükseldi. Kaynak
 • Geçici CEO Sue Gove yaptığı açıklamada, şirketin çağrısının “tüm paydaşlara sonuç sağlamak için kuruluş genelinde uygulanan stratejilerin ve değişikliklerin bir önizlemesini” içereceğini söyledi.

Citigroup (C):  Citigroup, Rus tüketici ve ticari bankacılık işletmelerini kapatacağını söyledi. Kaynak

 • Wall Street devi Citigroup, bu çeyrekten itibaren Rusya’daki tüketici ve ticari bankacılık işletmelerini kapatacağını ve bunun sonucunda, önümüzdeki 18 ay içinde yaklaşık 170 milyon dolarlık masraf tahakkuk etmesini beklediğini söyledi. 

Novartis (NVS): İsviçre-Amerikan çok uluslu ilaç şirketi Novartis, perşembe günü yaptığı açıklamada, 25 milyar dolarlık jenerik ilaç kolu Sandoz’u devredeceğini duyurdu.

 • Novartis AG, Sandoz birimini şirketten ayırarak şirketi yeniden yapılandırmaya ve yenilikçi ilaç geliştirmeye odaklanmayı planlıyor. Ayırma hamlesiyle Avrupa’nın en büyük eşdeğer ve biyobenzer ilaç şirketinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.
 • Novartis CEO’su Vas Narasimhan, “Novartis için Sandoz’un ayrılması, beş temel terapötik alanda derinliği ve teknoloji platformlarında güçlü, yenilikçi bir ilaç şirketi kurma stratejimizi daha da destekleyecektir.” ifadelerini kullandı.
 • Novartis bu hamlesiyle ilaç üreticilerinin inovasyonu benimseme ve jenerik iş kollarını şirketten ayırma trendine katılan son ilaç devi oldu. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Powell, Jackson Hole’da Konuşacak!
 • Altın: Altın yatırımcılarının odağında, Jackson Hole’da yapılan yıllık toplantı ve FED Başkanı Powell’ın TSİ 17.00’de yapacağı konuşma yer alıyor.
 • FED St. Louis Başkanı James Bullard, yetkililerin hızlı hareket etmesi ve politika faizini 3,75%’ten 4%’e yükseltmesi gerektiğini söyledi. Konuşma öncesinde FED yetkililerinden gelen şahin tonda açıklamalar ise altın fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Konuşmanın bir çıktısı olarak sert faiz artışları algısı oluşursa, faizsiz getiri sunuyor olması sebebiyle altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketler takip edilebilir. Öte yandan ılımlı bir konuşma altın yatırımcılarının içini rahatlatacaktır.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları bu hafta Suudi Arabistan’ın fiyatları stabilize etmek için OPEC+’nın üretim kesintisine gidebileceği sinyali vermesiyle ralli yaptı. Bugün gerçekleşecek Jackson Hole toplantısında Powell’ın yapacağı konuşma öncesindeki beklentiler ve arzdaki sıkılaşmayla haftayı yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor. Brent petrolün varil fiyatı ise güncelde 0,7% yükselişle 100 doların üzerinde seyrediyor. Sert faiz artışları resesyon beklentilerini kuvvetlendirdiği için ve resesyon da talepte azalmaya sebep olacağı için toplantıdan çıkacak agresif tonda söylemler petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlere sebep olabilir.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Powell, Jackson Hole’da Konuşacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı