Borsa Yorumları

Portföyünü Çeşitlendirmek İsteyenlere: Analistlere Göre Cazip Hisseler

Portföyünü Çeşitlendirmek İsteyenlere: Analistlere Göre Cazip Hisseler
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz yıl yapay zekâ rüzgarıyla birlikte Nvidia (NVDA)’ya ve diğer “Muhteşem Yedili” (Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META), Tesla (TSLA)) hisselerine yatırımcıların ilgisi oldukça yüksekti. 

Fakat Morgan Stanley’nin portföy yöneticisi Aaron Dunn’a göre; birkaç hisse senedine yoğun bir şekilde odaklanılması yerine portföyün çeşitlendirilmesi de oldukça önemli. 

Geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda Dunn, “Bizce yalnızca birkaç hisseye odaklanılması biraz sıkıntılı ve izlenmesi gereken bir şey. Müşterilerimize pazarın daha geniş bir şekilde çeşitlendirilmesinin gerçekten önemli olduğunu sıklıkla söylüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Piyasanın diğer pazarlarına da önem verilmesi gerekiyor. Çünkü bir noktada bunu yaptığınıza memnun olacaksınız ve inanın o gün gelecek!” diyen Aaron Dunn, yatırımcılara hâlâ birçok fırsat sunduğunu düşündüğü iki hisseyi ön plana çıkardı.

🔎 BJ’s Wholesale Club (BJ)

Aaron Dunn’ın ön plana çıkardığı BJ’S Wholesale Club, üyelik sistemiyle entegre bir depo hizmeti veriyor. Şirket, müşterilerinin tasarruf etmesine olanak tanıyan bir ücretli üyelik sistemi sunuyor.

244 adet mağazaya sahip BJ’s; müşterilerine, yıllık 55 dolar veya premium segmenti aracılığıyla 110 dolarlık üyelik ücreti sunuyor. Şirketin rakipleri arasında sie Costco (COST) ve Sam’s Club hizmeti veren Walmart (WMT) yer alıyor. 

Dunn, şirketin açıkladığı son bilançosuna bakarak “çok iyi durumda” olduğunu, şirketin güçlü sermaye getirisi elde ettiğini ve “oldukça iyi” bir serbest nakit akışına sahip olduğunu dile getirdi.

Şirketin hisseleri yılbaşından bugüne yaklaşık 32,7%, son 12 ayda ise yaklaşık 41% artış gösterdi.

FactSet verilerine göre; şirket hisselerini yakından takip eden 24 analistten 12’si hisseye “AL” notu, 11’i “TUT” notu ve 1’i de “SAT” notu veriyor. Hisselere yönelik ortalama fiyat hedefi ise 86,46 dolar olarak görünüyor. Bu da güncel fiyatına kıyasla yaklaşık 2,2%’lik bir düşüşe işaret ediyor. 

🔎 Thermo Fisher (TMO)

Aaron Dunn’ın endüstri lideri olarak gördüğü biyoteknoloji şirketi Thermo Fisher da analistin ön plana çıkardığı bir diğer hisse. 

Analistin şirkete yönelik; “Şirket, güçlü bir birleşme ve büyüme stratejilerine sahip. COVID-19 pandemisinde büyük nakit akışının olduğu biyoteknoloji şirketlerinden bir tanesi. Pandemi sonrasında sağlık harcamalarında yavaşlama olduğunu kabul ediyoruz fakat artık toparlandığını da düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca şirketin; yüksek getirili bir işi, sürekli bir geliri, harika bir bilançosu ve serbest nakit akışı olduğunu ve bugün piyasada değerinin de düşük olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi. 

Thermo Fisher’ın hisseleri yılbaşından bugüne yaklaşık 9,5%, son 12 ayda ise 12,8% artış gösterdi.

FactSet verilerine göre; şirket hisselerini yakından takip eden 28 analistten 20’si hisseye yönelik “AL” notu veriyor. Hisselere yönelik ortalama fiyat hedefi ise 627,64  dolar olarak görünüyor. Bu da güncel fiyatına kıyasla yaklaşık 8%’lik bir yükselişe işaret ediyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC