Bültenler

Borsanın Pelerinli Kahramanları: Endeksi Yenen Hisseler

June 13, 2022 • 14 dakika okuma süresi
Borsanın Pelerinli Kahramanları: Endeksi Yenen Hisseler

Kilit Noktalar:

  • Borsalar neden düştü: Rusya’nın Ukrayna işgali, Uzak Doğu’da tekrar yüzünü gösteren COVID-19 karantinaları, tedarik zinciri darboğazları ve yüksek enflasyon derken Amerikan borsaları bir süredir düşüş yaşıyor.
  • Hangi sektör akıntıya karşı yüzdü: ​​Küresel petrol ve doğal gaz talebi şu anda güçlü ve uluslararası seyahat devam ettikçe önümüzdeki çeyreklerde daha da güçlenebilir. Bu ise enerji sektöründeki hisseleri pozitif etkiliyor. 
  • Neden? Rusya-Ukrayna savaşının devam ediyor olması Rusya’nın ihracatçı ülke olmasından kaynaklı petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki yükselişin devam etmesine sebep oluyor. 
  • Hangi hisseler endeksi yendi: Bu kısmı piyasa değerlerine göre 3 grupta ele aldık. İlk olarak piyasa değeri 10 milyar doların üstünde endeksi yenen – yani yılbaşından bu yana S&P500 endeksindeki düşüşe rağmen yükselişini sürdürerek iyi performans gösteren- üç hisse: EQT Corporation (EQT), Antero Resources (AR) ve Southwestern Energy (SWN). Piyasa değeri 50 milyar dolar değer üzerindeki şirketlere baktığımızda ise yine endeksi yenen 3 enerji hissesi karşımıza çıkıyor bunlar: Valero Energy (VLO), Marathon Petroleum (MPC) ve Devon Energy (DVN). Son olarak da 100 milyar dolar üstü piyasa değerine sahip 3 şirket seçiyoruz bu üçlü ise Merck & Company (MRK), AT&T (T) ve Exxon Mobil (XOM).

🦸‍♀️ Daha Önce Hiç Pelerinli Hisse Gördünüz mü?

Cevabınız hayır(!?) ise sıkı durun, bu hisseler piyasalarda fırtınalar eserken bile endeksi yendi!

Tüm dünyada enflasyonun alıp başını gittiği, merkez bankalarının faiz artışı ile sıkılaşma politikalarını konuşmadan duramadığı ve hatta 21. yüzyılın dünyasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin tüm gündemimizin ortasına -ne yazık ki-  oturduğu bir düzende, yılın başından bu yana ve son üç aylık teknik fiyat performanslarına baktığımızda gözlerimizi yaşartacak hisselerden bahsediyoruz.

Bu hisseler hangileriymiş? Endeksi ne kadar yenmişler? Bakalım pelerinleri güzel miymiş? gibi soruların cevapları ve daha fazlası için sizleri yazının devamını okumaya davet edelim.

🧐 Hangi Endeksi Yenmişler?

S&P 500 endeksi, dünyanın en çok takip edilen hisse senedi endekslerinden biridir ve Amerika’nın en iyi şirketlerini içerir. Yatırımcılar, bir bütün olarak piyasa ve ekonomi için bir öncü olarak endeksi ve içindeki en iyi hisse senetlerini düzenli olarak takip eder.

Endeks, uzun dönemler boyunca yıllık ortalama 10%’luk bir getiri sağlayan güçlü bir geçmişe sahiptir. 

Ancak ekonomideki olumsuz gidişatın da etkisiyle endeks, yılın başından bu yana 18,56% düşüşüyle hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz.

Peki, piyasada esen sert rüzgarlara rağmen akıntıya karşı yüzen bir sektör oldu mu?

İşte şimdi biz de tam bu noktaya değinecektik. 

📈 Hangi Sektör Ön Planda

  • Enerji Sektörü: Dünyadaki gaz rezervlerinin dörtte birine ve ham petrolün 5%’inden fazlasına sahip olan Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası daralan ihracat pazarı, enerji sektöründe arz sıkışıklığına sebep oldu. Arzın talebe yetmeyeceği endişeleri bile petrol ve doğal gaz fiyatlarında yükselişe sebep olurken, enerji sektöründeki şirketlerin yılbaşından bu yana yükselişini sürdürdüğünü ve fiyatlamalarda etkili olan dinamikleri incelediğimizde yükselişini sürdürmeye devam edeceği söylenebilir.
  • Neler oluyor? Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı açıkladığı 6. ambargo paketi ile Rusya’dan alınan petrol 90% azalacak. Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle hem ABD, hem AB hem de uluslararası şirketler Rusya’ya uyguladıkları ambargo ile en önemli ihracatçıyı sektörden uzaklaştırdı. Rusya’ya karşı uygulanan ambargo, fiyatların yükselmesine sebep olurken ABD Başkanı Biden konuyla ilgili açıklamalarda petrol şirketlerine yüklendi. Özellikle Exxon Mobil’in adını geçiren Biden, “Exxon bu yıl Tanrı’dan bile çok para kazandı. Dokuz bin kuyu açma izni var. Neden yapmıyor? Çünkü daha fazla petrol üretmeyerek para kazanıyor” ifadelerini kullandı.
  • Öte yandan, Rus enerji şirketi Gazprom’un, Ukrayna üzerinden kısmen ve Polonya üzerinden tümüyle doğal gaz sevkiyatlarını durdurmak zorunda kalmasıyla Avrupa’nın Rus doğal gaz sevkiyat rotalarında seçenekleri de azaldı. Ayrıca, Avrupa’da doğal gaz fiyatları ABD’nin LNG ihracatının 16%’sını yapan tesiste yaşanan yangın nedeniyle geçtiğimiz hafta hızla yükseldi. Şirketin sözcüsü, tesisin en az üç hafta daha kapalı kalacağını açıklarken LNG ihracatı, bu süreçte Rus doğal gazının yerini aldığı için fiyatlamalarda etkili oluyor.
  • Bir Bilene Sorarsak: Goldman Sachs analistleri yükselen petrol fiyatları ile ilgili yakın zamanda, “Negatif küresel büyüme dürtüsü, stokları cari fiyatlarla yeniden dengelemek için yetersiz kalıyor. Bu nedenle stokların aşırı düşük seviyelerini normalleştirmek için fiyatların daha da artması gerekiyor” diyerek brent petrolün 12 ay içinde ortalama 135 dolar olması gerektiğini vurguladı.

🦸 🦸‍♀️ Borsanın Medar-ı İftiharları, Endeksi Yenen Pelerinli Hisseler 

💪 10 Milyar Dolardan Büyük Hisseler:

Borsanın Pelerinli Kahramanları: Endeksi Yenen Hisseler

EQT Corporation (EQT)

Ne iş Yapar? EQT Corporation, ABD’de bir doğal gaz üretim şirketi olarak faaliyet göstermektedir. Şirket; etan, propan, izobütan, bütan ve doğal benzin dahil olmak üzere doğal gaz, doğal gaz sıvıları (NGL’ler) üretmektedir. 

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket, yılbaşından bu yana 119,90% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşadı.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 14 analistin 12’si hisse için “AL”, 2’si “TUT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı ise 52,79 dolardır.

Antero Resources (AR)

Ne iş Yapar? Bağımsız bir petrol ve doğal gaz şirketi olan Antero Resources Corporation, ABD’de doğal gaz, doğal gaz sıvıları ve petrol özelliklerini satın alır, araştırır, geliştirir ve üretir. 31 Aralık 2021 itibarıyla, Appalachian Havzasında yaklaşık 502.000 net dönüme ve Yukarı Devoniyen Şeyli’nde 174,000 net dönüme sahipti. Şirket ayrıca Appalachian Havzasında 494 millik gaz toplama boru hattının ve 21 kompresör istasyonunun sahibi ve işletmecisi. 

Şirket, 3,7 milyon hisseyi 2022’nin ilk çeyreğinde 100 milyon dolara, hisse başına ortalama 27,11 dolar fiyatla geri satın aldı. Şu anda, 2022’nin 4. çeyreğinde bitirebileceği 1 milyar dolarlık bir hisse geri satın alma programına sahiptir. Bu, kredi tesisi geri ödenene kadar (2Ç 2022’de) serbest nakit akışının yaklaşık 25%’ini hisse geri alımları için kullanma planına dayanmaktadır.

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket, yılbaşından bu yana 157,60% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 8 analistin 6’sı hisse için “AL”, 2’si “TUT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı ise 46,50 dolardır.

Southwestern Energy (SWN)

Ne iş Yapar? Southwestern Energy Company, ABD’De doğal gaz, petrol ve doğal gaz sıvılarının (NGL’ler) araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi ile uğraşmaktadır. Arama, üretim ve pazarlama olmak üzere üç bölüm üzerinden faaliyet göstermektedir. Şirket, Pennsylvania, Batı Virginia, Ohio ve Louisiana’da bulunan geleneksel olmayan doğal gaz ve petrol rezervuarlarının geliştirilmesine odaklanmaktadır. Şirket, LNG ihracatçılarına, enerji şirketlerine, kamu hizmetlerine ve endüstriyel doğal gaz alıcılarına hizmet vermektedir.

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket yılbaşından bu yana 95,28% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 12 analistin 6’sı hisse için “AL”, 4’ü “TUT”, 2’si “SAT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı ise 10,10 dolardır.

💪 50 Milyar Dolardan Büyük Hisseler:

Borsanın Pelerinli Kahramanları: Endeksi Yenen Hisseler

Valero Energy (VLO)

Ne iş Yapar? Valero Energy Corporation; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda ve uluslararası alanda ulaşım yakıtları ve petrokimya ürünleri üretir, pazarlar ve satar. Şirket, rafineri, yenilenebilir dizel ve etanol olmak üzere üç segmentte faaliyet göstermektedir. 31 Aralık 2021 itibarıyla şirketin, günlük yaklaşık 3,2 milyon varil toplam üretim kapasitesine sahip 15 petrol rafinerisi ve yılda yaklaşık 1,6 milyar galon kombine etanol üretim kapasitesine sahip 12 etanol tesisi bulunmaktadır. 

⚔️ Ne kadar yükseldi? Şirket yılbaşından bu yana 87,07% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 14 analistin 12’si hisse için “AL”, 2’si “TUT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı ise 129,92 dolardır. Hisse fiyatı 140,51 dolarken hisse için verilen en yüksek hedef fiyat 165 dolar seviyesinde bulunmaktadır.

Marathon Petroleum Corporation (MPC)

Ne iş Yapar? Marathon Petroleum, ABD genelinde sahip olduğu 16 rafineri ile ülkenin en büyük enerji şirketleri arasında faaliyet göstermektedir. Piyasa değeri 57,35 milyar dolar düzeyinde olan şirket, 2011 yılında Marathon Oil’den ayrıldığından bu yana (2016 ve 2020 krizleri hariç) istikrarlı bir şekilde kazançlarını artırdı. Şirketin 22,66 seviyesinde bir fiyat kazanç oranı bulunmaktadır. Marathon’daki bu büyüme aslında birkaç şekilde gerçekleşti. Öncelikle, MPLX – Marathon Petroleum’un kuruculuğunu ve ana ortaklığını üstlendiği bir alt şirket – büyümeye devam ediyor. Doğal gazın işlenmesine ve kilit bölgelerde toplanmasına odaklanan MPLX, Marathon Petroleum’a hâlâ bol miktarda temettü ödüyor. 

Ayrıca şirket, maliyet düşürme programından yararlanmaya devam ediyor. Marathon Petroleum, son iki yılda ortalama rafineri maliyetlerini varil başına yaklaşık bir dolar düşürmeyi başardı. Bunlar, şirketin kârını artırmaya yardımcı olmak için uzun bir yol kat eden önemli tasarruflar olarak sınıflandırılıyor.

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket, yılbaşından bu yana 69,01% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 11 analistin 9’u hisse için “AL”, 2’si “TUT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı ise 107,55 dolardır. Hissenin güncel fiyatı 108,34 dolar seviyesindeyken hisse için verilen en yüksek hedef fiyatı 125 dolar seviyesindedir.

Devon Energy (DVN)

Ne iş Yapar? Devon Energy; ABD’de petrol, doğal gaz ve doğal gaz sıvılarının (“NGL”) araştırılması, geliştirilmesi ve üretimine odaklanan bağımsız bir enerji şirketidir. Şirketin operasyonları; Delaware Havzası, Eagle Ford, Powder River Havzası ve Anadarko Havzası olmak üzere dört petrol üretim alanına odaklanmıştır. Şirketin piyasa değeri 48,88 milyar dolar olmaktadır.  Şirketin kazançları kabaca yarı yarıya ham petrol ve doğalgaz üretiminden geliyor. Bu çeşitlilik, şirketin son birkaç yılda enerji piyasasında yaşanan dalgalanmalardan toparlanmasına da yardımcı oldu.

Devon Energy’deki yükselişin dinamiklerini incelediğimizde hem WTI hem de Brent petrolün geçtiğimiz birkaç ayda zirve seviyelere yükselmesi ve bu seviyelerdeki devamlılığını sürdürmesi diyebiliriz. Öte yandan sektöre kıyasla fiyat kazanç oranı değerlendirmesi yaptığımızda Devon energy sektör ortalamasının 18 olduğu fiyat kazanç oranında 14,70’lik bir oranla sektörün altında kalarak pahalı bir hisse olmadığını kanıtlıyor.

Son olarak, Devon’un yakın zamanda 0,27% artırarak hisse başına 1,27 dolar olarak belirlediği temettü ödemesi, yatırımcılar için 7%’den fazla cazip bir temettü verimliliği sağlayarak öne çıkıyor. Negatif rüzgarların estiği piyasada düzenli temettü ödeyen ve yüksek temettü verimliliğine sahip bir hisse olarak Devon, yatırımcıların da gözünden kaçmıyor.

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket, yılbaşından bu yana 68,13% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 18 analistin 12’si hisse için “AL” 6’sı “TUT”notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı 82,06 dolardır. Hisse güncelde 74,06 dolar seviyesinden kapatmışken hisse için verilen en yüksek fiyat hedefi 103 dolardır.

💪 100 Milyar Dolardan Büyük Hisseler:

Borsanın Pelerinli Kahramanları: Endeksi Yenen Hisseler

AT&T (T)

Ne İş Yapar? AT&T; dünya çapında telekomünikasyon, medya ve teknoloji hizmetleri sunmaktadır. İletişim bölümü, kablosuz ses ve veri iletişim hizmetleri sunar; ve kendi şirkete ait mağazaları, acenteleri ve üçüncü şahıs perakende mağazaları aracılığıyla ahizeler, kablosuz veri kartları, kablosuz bilgi işlem cihazları ve taşıma çantaları satmaktadır. 

Şirket, aynı zamanda çok uluslu şirketler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, devlet ve toptan müşteriler için veri, ses, güvenlik, bulut çözümleri, dış kaynak kullanımı için ekipman sağlar. 

AT&T, daha önce SBC Communications olarak biliniyordu ve 2005 yılında adını AT&T olarak değiştirdi. Şirket, 1983 yılında kuruldu ve merkezi Dallas, Teksas’ta bulunuyor.

Şirketin piyasa değeri 148,12 milyar dolardır. Şirketin fiyat kazanç oranı 8,64 ile 117,52’lik sektör ortalamasının oldukça altında ucuz bir hisse olduğunun bir kanıtıdır.

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket yılbaşından bu yana 11,43% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 18 analistin 11’i hisse için “AL”, 6’sı “TUT”, 1’i “SAT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı 23 dolardır. Hissenin güncel fiyatı 20,69 dolar seviyesindeyken hisse için verilen en yüksek fiyat hedefi 27 dolardır.

Exxon Mobil (XOM)

Ne İş Yapar? Exxon Mobil Corporation, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve uluslararası alanda ham petrol ve doğal gaz araştırır ve üretir. Upstream, Downstream ve Chemical segmentleri aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Şirket ayrıca ham petrol, doğal gaz, petrol ürünleri, petrokimya ve diğer özel ürünlerin üretimi, ticareti, nakliyesi ve satışı ile ilgilenmektedir. 31 Aralık 2021 itibariyle, kanıtlanmış rezervli yaklaşık 20.528 net işletilen kuyuya sahiptir. Şirket 1870 yılında kuruldu ve merkezi Irving, Teksas’ta bulunuyor.

Şirketin piyasa değeri 423,30 milyar dolardır. Exxon Mobil fiyat kazanç oranı ise 16,41 ile 18,22’lik sektör ortalamasının altında emsallerine göre uygun fiyatta bulunmaktadır.

⚔️ Ne kadar yükseldi? Şirket, yılbaşından bu yana 64,18% yükselirken S&P 500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 17 analistin 10’u hisse için “AL” 7’si “TUT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı 101,57 dolardır. Hisse güncelde 100,46 dolar seviyesinden kapanmışken hisse için verilen en yüksek fiyat hedefi 120 dolar seviyesindedir.

Merck & Company (MRK)

Ne İş Yapar? Merck & Co., dünya çapında bir sağlık şirketi olarak faaliyet göstermektedir. İlaç ve Hayvan Sağlığı olmak üzere iki segmentte faaliyet göstermektedir. Farmasötik segmenti, onkoloji, hastane akut bakımı, immünoloji, sinirbilim, viroloji, kardiyovasküler ve diyabet alanlarında insan sağlığına yönelik farmasötik ürünlerin yanı sıra koruyucu pediatrik, ergen ve yetişkin aşıları gibi aşı ürünleri sunmaktadır. 

Hayvan Sağlığı segmenti, veteriner ilaçları, aşılar ve sağlık yönetimi çözümleri ve hizmetlerinin yanı sıra dijital olarak bağlantılı tanımlama, izlenebilirlik ve izleme ürünlerini keşfeder, geliştirir, üretir ve pazarlar. 

Şirketin AstraZeneca PLC, Bayer AG, Eisai Co., Ridgeback Biyoterapötikler ve Gilead Sciences ile ortaklaşa HIV’de uzun etkili tedavileri geliştirmek ve ticarileştirmek için işbirlikleri bulunmaktadır. Merck & Co., Inc. 1891’de kuruldu ve merkezi Kenilworth, New Jersey’de bulunuyor.

Şirketin piyasa değeri 220,47 milyar dolarken fiyat kazanç oranı 15,55 dolar ile 50,28’lik sektör ortalamasının altında emsallerine uygun fiyatlı olmaktadır.

⚔️ Ne Kadar Yükseldi? Şirket, yılbaşından bu yana 13,75% yükselirken S&P500 endeksi yılbaşından bu yana 18,56% düşüş yaşamıştır.

👀 Analistlerin Gözünden: Son 3 ayda şirketi değerlendiren 10 analistin 7’si hisse için “AL” 3’ü “TUT” notu verirken analistlerin hisse ortalama hedef fiyatı 98,20 dolardır. Hisse güncelde 87,18 dolardan kapatmışken hisse için verilen en yüksek fiyat hedefi 107 dolar seviyesindedir.

Borsanın Pelerinli Kahramanları: Endeksi Yenen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı