Bültenler

Piyasaların Odağı Veriler ve Bilançolarda

Şubat 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasaların Odağı Veriler ve Bilançolarda

Yatırımcıların ağırlıklı olarak Fed’in faiz patikasının yanı sıra bu yıl şimdiye kadar oldukça güçlü geçen bilanço sezonuna odaklandığı dün borsalar karışık kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,32% gerilerken, S&P 500 0,13% ve Dow Jones 0,13% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Tüm gözler aslında Nvidia’nın (NVDA) rakamlarına çevrilmişken, Goldman Sachs dün şirketi “gezegendeki en önemli hisse” olarak nitelendirdi. Nvidia, 2016’ya kadar uzanan son sekiz çeyreğin yedisinde bir artış bildirmişti. 

Şirket, bu bilançosunda da şaşırtmadı ve gelir ile kârında rekor tazeleyerek piyasa öncesi işlemlerde 10%’un üzerinde yükseldi. Şirketin bu performansı büyük ölçüde ürünlerinin yapay zekâ özelliklerinden kaynaklandı. 

Para politikasını takip eden piyasa katılımcıları da Fed’in ocak ayındaki son toplantısına ilişkin tutanakları inceledi. Hatırlarsan, Fed’in son toplantısında merkez bankası piyasaların agresif faiz indirimi beklentilerine karşı çıkmıştı.

Tutanaklar da büyük ölçüde bu düşünceyi yansıtıyor ve çoğu yetkili faiz oranlarını çok hızlı düşürmenin risklerine dikkat çekiyor. Bazı yetkililer de son dönemde enflasyonu düşürme yönünde kaydedilen ilerlemenin durma riskine dikkat çekti. 

Tutanaklar ayrıca, politika yapıcıların para politikasını gevşetmeyi düşünmeden önce Fed’in 2%’lik enflasyon hedefine doğru daha fazla ilerleme görmek istediklerini gösterdi.

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, “Hedef hâlâ enflasyonu 2%’ye düşürmek. Ancak güçlü istihdam verileri ve enflasyonla mücadelede son dönemde kaydedilen ilerlemenin bir kısmının geçici olabileceğine dair endişeler, Fed’i bazı açılardan ‘sağlam ilerleme’ görmesine rağmen, faiz indirimleri konusunda kesin bir zaman çizelgesi belirlemek için çok erken olabileceğini söylemeye itti.” yorumunu yaptı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Büyük rallinin ardından artan konsolidasyon algısı

2. Nvidia bilançosundan önceki satış dalgası

3. Piyasalar için büyük sürprizler sunmayan Fed tutanakları

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Emlak

Zayıf: Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar oldukça karışık bir haftadan geçiyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Müthiş Bir Destek

Borsalar bugün Nvidia’dan gelen bir müthiş ralliyi memnuniyetle karşılıyor. S&P 500 ve Nasdaq, şirketin güçlü bir çeyrek daha açıklayarak piyasa öncesi işlemlerde yükselmesinden destek almaya hazırlanıyor. Bugün ise hisseler için diğer potansiyel katalizörler arasında haftalık işsizlik başvuruları ve ocak ayı konut satış verileri yer alıyor.

✈️ 2. Boeing’de Liderlik Değişimi

Piyasaların Odağı Veriler ve Bilançolarda

Boeing (BA), ocak ayında Alaska Airlines’ın (ALK) bir uçuşunda uçağın bir parçasının patlamasının ardından 737 Max programının liderini değiştiriyor. Donanım arızası tüm 737 Max 9’ların yere indirilmesine ve operasyonlarla ilgili soruşturmalara yol açtı. Çalışanlara gönderilen bir nota göre Boeing’in program başkanı Ed Clark, Katie Ringgold’un yerine geçmek üzere şirketten ayrılıyor. Bu hamle, Boeing’in geçmişte yaşadığı arızalar arasında kendi ayakları üzerinde durma mücadelesi verdiği bir dönemde geldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing