Borsa Yorumları

Piyasaları Boğa Konumuna İten Hisseler

Haziran 28, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasaları Boğa Konumuna İten Hisseler

Piyasalardaki ayı (düşüş eğilimi) piyasasının sona ermesi bir “aşağı inen yukarı çıkmalı” durumu olabilir.

Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) da dahil olmak üzere, 2022’de piyasayı sarsan hisseler, mevcut ralliye öncülük eden ve (bazı tanımlara göre) yeni bir boğa (artış eğilimi) piyasasını başlatan hisselerle aynı.

Bu hisseler geçtiğimiz yıl, ABD hisse piyasaları için 2008’den bu yana en kötü kayıpları getirerek piyasayı 3 Ocak 2022’deki en yüksek seviyesinden ayı bölgesine yönlendirdi. 

📊 Tabii boğa ya da ayı piyasasını neyin oluşturduğuna dair resmi bir puanlama yok. Ayı piyasası, genellikle piyasanın zirve noktasından 20%’den fazla gerilemesiyle tanımlanır. Morningstar ABD Piyasa Endeksi, 14 Ekim 2022’de en düşük seviyesine ulaştığında 3 Ocak’taki en yüksek seviyesinden 25,4% gerilemişti.

Hisseler bu düşük seviyeden genel olarak yükselişe geçti ve bazılarının yeni bir boğa piyasası olarak adlandırdığı bir görünüme yol açtı. 

Birçok kişi piyasanın dip noktasından 20%’lik bir yükselişi boğa döneminin başlangıcı olarak kabul ediyor ve Morningstar ABD Piyasa Endeksi’ndeki yükseliş, ekim ayındaki dip noktasından 20,4%’lük bir artışla kapandığı 6 Haziran’da bu eşiği aştı.

🚀 Öte yandan bazıları yeni bir boğa piyasasının eski zirve seviyesine ulaşılana kadar başlamayacağını savunuyor. O zamana kadar, 20%’nin üzerindeki artışları bile ayı piyasası içindeki ralliler olarak görüyorlar. 

Dilersen boğa piyasasının daha yaygın olarak kullanılan tanımına dayanarak, ayı piyasasına öncülük eden sektörlere, bireysel hisselere ve boğa bölgesine geri dönüşü hızlandıranlara bir göz atalım.

🐻 Önce ayı piyasasına bakalım. Bu dönemde piyasayı aşağı çeken çoğunlukla teknoloji ve tüketicideki döngüsel hisseler oldu. 4 Ocak – 14 Ekim 2022 tarihleri arasında Morningstar ABD Piyasa Endeksi’ndeki teknoloji şirketleri grubu 35,4% değer kaybederek bu dönemdeki 25,4 puanlık kaybın 9,5 puanına (veya 37%’sine) katkıda bulunmuş oldu. 

Aynı dönemde, endeksteki tüketici döngüsel hisseler 35,8% düşüşle toplam kaybın 4,5 puanından (18%) sorumlu oldu.

Sektörler arasında, yazılım altyapısı (işletim sistemleri, bulut depolama ve ağ çözümleri oluşturan ve destekleyen şirketler) kayıplara en fazla katkıda bulunan sektör oldu. Sektör, tüm ayı piyasası dönemi boyunca 34,3% değer kaybetti.

📉 İkinci en kötü performans gösteren sektör, sosyal medya, arama motorları ve ağ platformları sağlayan şirketlerin oluşturduğu bir grup olan internet ve bilgi oldu. Bu gruba Google’ın (GOOG) ana şirketi Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META) ve yemek dağıtım platformu DoorDash (DASH) dahil. Sektör, ayı piyasası boyunca toplamda 43,9% değer kaybetti.

İçin biraz kararmış olabilir çünkü 2022, teknoloji şirketleri için oldukça karanlık bir yıldı. Ancak ilginç bir şekilde, bu şirketlerin bazıları aynı zamanda bu yıl başladığı iddia edilen boğa piyasasının öncüleri arasında da yer aldı. 

📍 Sektör düzeyinde, mikroçipler, entegre devreler, bellek çipleri, güneş enerjisi sistemleri ve bunları yapmak için kullanılan parça ve araçları tasarlayan, üreten ve satan şirketleri kapsayan yarı iletken hisseleri, en düşük seviyeden bu yana toplam 84,1% getiri ile ralliye en fazla katkıda bulunan sektör oldu. (Bu noktada aklımıza Nvidia’nın gelmesi çok doğal. Bir sonraki paragrafta da bunu göreceğiz.)

Bireysel hisselerin performansına baktığımızda, Microsoft (MSFT) ve Nvidia (NVDA) yeni boğa piyasasına en çok katkıda bulunan şirketler oldu. Microsoft, 14 Ekim 2022’deki en düşük seviyesinden bu yana 40,6%, 2023’te ise 36,9% getiri sağladı. Nvidia, en düşük düzeyinden 244,3%’lük bir ralli yaptı ve yılbaşından bu yana da 165,4% değer kazandı.

🐂  Mevcut boğa piyasasının diğer öncü isimlerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsin:

  • Apple (AAPL)
  • Meta Platforms (META)
  • Broadcom (AVGO)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Berkshire Hathaway (BRKA)
  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Amazon (AMZN)
  • JPMorgan Chase (JPM)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti