Borsa Yorumları

Piyasalar Karışıkken Defansif Özellikli Hisseler

March 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasalar Karışıkken Defansif Özellikli Hisseler

Dalgalı piyasa ortamında dinginlik arayan yatırımcılar için savunmada kalma yolları olarak 4 isim öne çıkıyor.

Bu şirketlerin borç seviyesi düşük, borç/özsermaye oranı 150%’nin altında ve 3 yıllık beta seviyesi 1’in altında. Başka bir ifadeyle, piyasanın geneline göre daha az değişken bir seyir izliyorlar. Bunun yanı sıra temettü getirileri 1%’in üzerinde, 2023 yılına ait hisse başına kâr artışları yine 1%’den fazla ve 2023’te yükseliş eğilimindeler. Ayrıca hisseler, takip eden analistlerin çoğu tarafından “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Listedeki en büyük isim 1,8 trilyonu aşkın piyasa değeriyle Microsoft (MSFT). Teknoloji devinin 3 yıllık beta seviyesi 0,9 ve borç/özsermaye oranı 42,6%. Şirketin temettü getirisi 1,1% ve 2023 yılı hisse başına kâr artışının 1% olması bekleniyor.

Takip eden analistlerin 69%’u hisse için “AL” notu veriyor. ChatGPT teknolojisiyle bezenmiş yapay zeka alanına büyük yatırımları olması nedeniyle Microsoft (MSFT)’u mart favorilerinden biri olarak nitelendiren Credit Suisse’den Andrew St. Pierre bu analistlerden biri.

Grubun en düşük betası 0,6 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı Equinix (EQIX)’e ait. Buna karşın 143,1% ile en yüksek borç/özsermaye oranı yine onlarda. Temettü getirisi 2% olan dijital altyapı şirketinin 2023 yılına ilişkin beklenen hisse başına kâr artışı 8,5% seviyesinde.

Şubat ayında 838,7 milyon dolar seviyesinde düzeltilmiş 4. çeyrek FVAÖK açıklayan Equinix (EQIX) 833,2 milyon dolarlık analist beklentilerini aştı.

Takip eden analistlerin yaklaşık 73%’ü hisseye “AL” notu veriyor. 

Diğer yandan Corteva (CTVA) bu yıl 1,3% değer kazandı. Takip eden analistlerin 61,5%’i hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor. 3 yıllık beta seviyesi 0,8 ve 2023 için öngörülen hisse başına kâr artış oranı 8%. Zirai kimyasal şirketinin cari temettü getirisi 1%, borç/özsermaye oranı ise 6,9% seviyesinde.

Ve son olarak Linde (LIN). Şirketin borç/özsermaye oranı 47% ve 3 yıllık beta değeri 1. Endüstriyel gaz devi 4. çeyrekte hisse başına 3,16 dolar seviyesinde düzeltilmiş kâr açıklayarak 2,90 dolar seviyesindeki analist beklentilerini aştı.

Piyasalar Karışıkken Defansif Özellikli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC