Borsa Yorumları

Piyasalar Değer Hisseleri Öncülüğünde Yükselebilir!

November 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Piyasalar Değer Hisseleri Öncülüğünde Yükselebilir!

Morgan Stanley’den Andrew Slimmon’a göre piyasalar yıl sonuna kadar yükselecek, fakat başı çekenler mega piyasa değerli teknoloji hisseleri olmayacak. 

Hisseler ekim ayında genel olarak yükseliş kaydetti ve ay sonunda yeşil alanda kaldı. Hisseler cuma günü yine toparlanmaya devam etse de, Wall Street’in majör endeksleri kasım ayının ilk haftasını kayıpla kapattı. 

Morgan Stanley Investment Management kıdemli portföy yöneticisi Slimmon CNBC’nin “Street Signs Asia” Friday programında yaptığı konuşmada, “FED başkanı sıkılaştırma politikasının sona ermesi beklentilerini boşa çıkarmış olsa da piyasaların yıl sonuna kadar ralli yapacağına olan inancımı koruyorum” dedi. 

Slimmon’a göre, geçmiş tecrübelere bakıldığında ara seçim yıllarının son aylarında hisselerin yükselme eğilimine girdiğini göz önüne alırsak, bu rallinin en önemli sebebi bu hafta yapılacak olan ara seçimler olacak. Mevcut yönetimin baskıyı hissetmeye başladığını, bir sonraki başkanlık seçimlerini kazanabilmek için bir şeylerin değişmesi gerektiğinin farkına vardığını ve bunun da hisseleri destekleyebileceğini öne sürdü. 

Yine de Big Tech yani büyük teknoloji şirketleri bu yükseliş trendine ayak uyduramayabilir. Çünkü bu şirketler artık küresel büyüme hikâyeleri yazamıyor. Artık ekonomik davranmaya çalışıyorlar. 

Analist, Big Tech hisselerinin 2008 küresel ekonomik krizi boyunca “ilerlemeye devam ettiğini”, çünkü o sıralarda pazarda halen büyük gelir payına sahip olduklarını düşünüyor. Ama artık bu gelir payına sahip olmadıklarının da altını çizdi. 

 Üç Hisse Önerisi

Slimmon, ekim rallisinin yaz aylarında yaşanan ralliden “farklı göründüğünü” ifade etti. Yaz aylarındaki rallinin tetikleyicisinin büyüyen hisseler olduğu, ancak bu defa değer hisselerinin başı çektiğini belirtti.

Değer hisselerindeki yüksek performansın geniş kapsamlı olduğunu; enerji, finans ve endüstri alanlarını da kapsadığını vurguladı. 

Slimmon, “Belki erken ama, isteğe bağlı tüketim malları alanında faaliyet gösteren ve bu yıl düşüş kaydetmiş şirketler gibi, döngüye erken girmiş şirketlerin hisselerini almaya başlamanın mantıklı olduğunu düşünüyoruz.” diye ekledi. 

Slimmon’ın hisse tercihleri ise şöyle: Home Depot (HD), ekipman kiralama firması United Rentals (URI) ve finansal hizmetler firması Ameriprise (AMP).

Piyasalar Değer Hisseleri Öncülüğünde Yükselebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC