Borsa İstanbul Notları

Piyasa TCMB’de Değişimi Kriz Olarak Algılamadı

February 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa TCMB’de Değişimi Kriz Olarak Algılamadı

📊 5 Şubat tarihi itibarıyla PPK kararı sonrasında BIST100 endeksinde tarihi zirvenin aşılarak 8.600 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların gerçekleştiği görüldü.

2 Şubat tarihinde eski TCMB başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevinden istifası piyasada panik yaratsa da; piyasanın kapalı olması, kısa sürede yapılan atama, Sn. Erkan, Sn. Şimşek ve yeni atanan TCMB başkanı Sn. Karaha’ın açıklamaları gelişmelerin kontrol altında olduğu ve ekonomi politikasının seyri ile bir bağlantısı olmadığıyla alakalı önemli bilgiler verdi. Bunun beraberinde yabancı kurumların da gelişmeleri olumlu karşılayan notlar yayımlamaları endişe ortamını dağıtmayı başardı.

👉  TCMB’de başkan değişiminin ardından piyasanın ilk işlem gününde endeksin güne pozitif seyirde başlaması değişim üzerine algının negatif olmadığına yönelik önemli bir sinyal veriyor.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışında aracı kurum ve analistlerin yorumları; iletişim dilinin güçlü olması, yeni ismin akademik ve iş tecrübesi anlamında kabul görür düzeyde bir isim olması gibi sebepler algılarda negatif duruma yer vermeye mahal olmadığı konusunda yorumlarda bulundu.

15.25 saatleri itibarıyla 8.753 seviyelerinde 1,01% yükseliş sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda endeks ağırlığı yüksek olan bankacılık sektörünün dikkat çektiği söylenebilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına Fatih Karahan’ın atanmasının ardından Merkez Bankası’nın yeni yönetimi zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Buna göre, mevduat bankalarına TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların belirlenen kısmı üzerinden faiz ödenmesi, katılım bankalarına ise Türk lirası cinsinden tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların belirlenen kısmı üzerinden indirim yapılması hususları düzenlendi. Gelişmeleri olumlu karşılayan bankacılık sektöründe iyimser bir alg oluştu.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Kobi
  • Bilişim
  • Banka
  • Halka Arz
  • Turizm

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 AYES: 37,10 TL

🏅 BALAT: 24,92 TL

🏅 BRKVY: 76,50 TL

🏅 CEOEM: 24,02 TL

🏅 CMBTN: 2.680,00 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Piyasa TCMB’de Değişimi Kriz Olarak Algılamadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.