Borsa Yorumları

Piyasa Rallisine Eşlik Eden 5 Hisseyi Kaçırmayın – GraniteShares

January 31, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Rallisine Eşlik Eden 5 Hisseyi Kaçırmayın – GraniteShares

Artık borsaların yeni bir boğa piyasasına girdiği inkar edilemez. Bu umut verici bir gelişme olsa da hangi hisselerin daha iyi performans göstermeye devam edebileceğini gündeme getiriyor. 

S&P 500, 2023 yılında 24% yükseldikten sonra büyümesini sürdürerek ocak ayında şimdiye kadar 3%’ten fazla artış gösterdi ve ilk kez 4.900’ün üzerinde kapandı. Endeks, Ekim 2022’de en düşük seviyeye inmesinden bu yana da 36%’nın üzerinde yükseldi. 

Tabii güneşli günler yaşayan tek endeks S&P 500 değil; Dow Jones ve Nasdaq da geçtiğimiz haftalarda rekor tazeledi.

2023’e benzer şekilde, yapay zekâdan destek alan piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji şirketleri piyasa kazanımlarının çoğunun itici gücü oldu.

GraniteShares CEO’su Will Rhind, yapay zekânın 2024’te de en güçlü piyasa temalarından biri olmaya devam edeceğini düşünüyor.

Bu kapsamda Rhind’ın piyasalardaki rallilere paralel olarak yükselmeye devam etmesini beklediği beş hisseyi aşağıda inceleyebilirsin.

💡 Nvidia (NVDA)

Çip devi Nvidia’nın “yapay zekâ hisseleri arasında açık ara farkla lider” olarak tanımlayan Rhind, şirketin 21 Şubat’ta açıklayacağı bilanço öncesinde yatırımcıların şirketin şimdiye kadar gösterdiği güçlü kazanç performansını devam ettirip ettiremeyeceğini görmek için sabırsızlandığını belirtiyor. 

Bespoke Investment Group’a göre Nvidia dört çeyrek dönemdir kazanç beklentilerini aşıyor. Öyle ki, son iki çeyrekte şirketin yıllık gelirler iki kattan fazla arttı.

Ancak Rhind, “Geçen yılın sonundan bu yana, özellikle çip teknolojilerinin ihracat kontrolleri konusunda büyük bir soru işareti var. Bu yıl, şirketlerin Çin’e çip ihraç etmeye devam etmenin bir yolunu buldukları açık. Bence asıl soru şu: Bu, göreceğimiz gelir rakamlarına nasıl yansıyacak?” yorumunu yapıyor. 

Bu sorunun yanıtını şirketin bilançosunda hep birlikte göreceğiz. Ancak o zamana kadar Nvidia’nın muhteşem rallisini göz ardı etmek oldukça zor; hisseler, 2024’te şu ana kadar 26,1% artarak yeni zirvesini gördü ve son 12 ayda da 206,7% ralli yaptı. 

💡 AMD (AMD)

Rhind, listesindeki bir diğer yarı iletken üreticisi AMD’nin “Nvidia ile aynı ilgiyi görmediği için” hakkında konuşmaya değer olduğunu düşünüyor.

Ancak en güçlü temanın yapay zekâ olduğu bir pazarda, bu teknolojinin birden fazla kazananı olacağı açık.” diyen Rhind, çip sektöründe tüketicilerin rekabet ve daha iyi fiyatlar aradığını ve Nvidia dışında AMD’nin “diğerleri arasında en iyi isim” olduğunu belirtti. 

AMD hisseleri ocak ayında 20%’den fazla, 12 aylık dönemde ise 135,8% değer kazandı.

💡 Coinbase (COIN)

Rhind, Coinbase’i öncü bir kripto hissesi olarak adlandırıyor. 

Coinbase hissesi 2023’ün son birkaç ayında yatırımcı heyecanıyla yükseldi ancak Bitcoin borsa yatırım fonuna yönelik coşku dağıldığı için 2024’te şimdiye kadar 23,6% düştü. Yine de hisse son 12 ayda iki kattan fazla arttı. 

Rhind, kripto cüzdan fiyatlarının geçen yılın ortalarına göre hâlâ önemli ölçüde yüksek olduğunu belirtirken, “Bence bu durum Coinbase’in kazançlarına da yansıyacak ve nihayetinde hisse, ETF’ler aracılığıyla kriptoya yönelik yeni ve büyük bir ilginin olduğu bir piyasada güçlü bir yıl daha görecek.” ifadelerini kullanıyor. 

💡 Alibaba (BABA)

Çin merkezli teknoloji devi, zayıf Çin ekonomisi ve hırpalanan borsa yatırımcıları nedeniyle bazı çalkantı anlar yaşadı. Ancak Rhind, Alibaba’nın yatırımcıları şaşırtabilecek bir “makro değer oyunu” olduğuna inanıyor. 

Rhind’e göre Alibaba, “Çin pazarındaki en kaliteli şirket olmasa da en kaliteli şirketlerden biri.” 

Şirketin kurucu ortakları Jack Ma ve Joe Tsai, dördüncü çeyrekte 200 milyon dolardan fazla hisse satın alarak Alibaba’ya bir miktar destek sağladı. Hisse ocak ayında 5%, son 12 ayda ise 37,8% düşüş gösterdi. 

Rhind, “Çin’e, Çin teknolojisine ve en kaliteli şirketlere maruz kalmak istiyorsanız, bana göre Alibaba öne çıkıyor.” diyor. 

💡 Meta Platforms (META)

Rhind teknoloji alanında yapay zekâya daha fazla odaklanıp metaverse çabalarını geride bıraktığı için Meta’yı da beğeniyor.

Son 12 ayda 164,2% artışla 2023’ün en çok kazananlarından biri olan Meta, 2024’te de şu ana kadar 13,3% yükseldi. 

Meta ve daha geniş anlamda Muhteşem Yedili için “geçen yılki kazançlar olağanüstüydü. Dolayısıyla, her şey eşit olduğunda, bu performansın tekrarlanacağını söylemek zor. Bu yüzden rakamların her zaman geçen yıldan daha düşük gelmesini bekliyoruz.” yorumunu yapıyor.

Bununla birlikte Rhind, şirketin ileriye dönük marjlarına daha yakından bakarken, Meta’nın maliyet kontrolü ve yapay zekâ odaklı yatırımlar yapma konusunda faaliyetlerine devam edeceği konusunda iyimser.

Piyasa Rallisine Eşlik Eden 5 Hisseyi Kaçırmayın - GraniteShares

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC