Bültenler

Piyasa Öncesi – Olumsuz Haberlere Rağmen Yükseliş

February 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Olumsuz Haberlere Rağmen Yükseliş

Beklentilerin üzerinde bir enflasyon raporunun ardından gelen güçlü perakende satış verileri, yatırımcılara FED’in enflasyonu düşürmek için öngörülenden daha yüksek faiz artışları yapabileceğini düşündürüyor. Diğer yandan bu olumsuz haberlere rağmen dün borsalar günü kazançla tamamlamayı başardı.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Tahvil faizlerindeki artış, hem hisse fiyatlarına yönelik değerleme kısıtı hem de bu hisselerin olası getirilerine karşı rekabet oluşturuyor. (Tahvil faizi artarsa risksiz getiri artar. Risksiz getiri artarsa hisse gibi riskli getirilerin cazibesi düşer.) 

● Bazı mega cap (piyasa değeri yüksek) hisselerdeki artış borsaya liderlik etti.

● Yüksek betalı (yüksek oynaklığa sahip) hisselerdeki yükselişler borsadaki yükselişi hızlandırdı.

Öne Çıkan Sektörler

● Güçlü: Lüks Tüketim Malları, İletişim, Sanayi, Kamu Hizmetleri, Ham Madde, Teknoloji

● Zayıf: Enerji, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

● Yüksek Betalı Hisseler: Airbnb (ABNB, +%13,4), Roblox (RBLX, +%26,4) ve Analog Devices (ADI, +%7,5) gibi hisseler açıkladıkları olumlu bilançolar ve 2023’e yönelik sundukları pozitif öngörülerle yükseldi.

● Yükselişleriyle borsaya destek veren mega cap (yüksek piyasa değeri) hisseler: Alphabet (GOOG, +%2,3) ve Tesla (TSLA, +%2,4) bu alanda öne çıkanlar arasındaydı.

Piyasa Öncesi - Olumsuz Haberlere Rağmen Yükseliş

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı