Bültenler

Piyasa Öncesi – MSFT Hayal Kırıklığı

Ocak 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – MSFT Hayal Kırıklığı

Dow Jones endeksi çarşamba günü yükseliş kaydetti. Ancak Microsoft (MSFT)’un gelecek bilanço dönemi için hayal kırıklığına neden olan kazanç tahminleri açıklaması ve bunun şirket kârları ve ekonomideki yavaşlama ile ilgili kaygıları körüklemesi üzerine S&P 500 ve Nasdaq günü düşüşle kapadı.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Microsoft (MSFT)’un üçüncü çeyrek beklentilerinin yarattığı hayal kırıklığı

● Texas Instruments (TXN), Boeing (BA), Intuitive Surgical (ISRG), F5 (FFIV), Kimberly-Clark (KMB) ve Amphenol (APH) gibi diğer bazı şirketlerden gelen bilanço/beklenti raporlarının hayalleri yıkması

● S&P 500’ün 200 günlük hareketli ortalama seviyesinde (3.961) destek bulması

● İlk etaptaki satış çabalarına karşı görülen direncin ardından bir miktar “açık pozisyonu kapatma” (short covering) hareketi oluşması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Malzeme, Temel Tüketim Malları

Zayıf: Bilgi Teknolojileri, Kamu Hizmetleri, Enerji, Sanayi, İletişim Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

● Yatırımcılar, Dow’da işlem gören Boeing (BA, +0,3%), Texas Instruments (TXN, -1,1%), Kimberly-Clark (KMB, -1,9%) ve Norfolk Southern (NSC, -5,1%) gibi şirketlerin bilançolarına ve/veya öngörülerine de başlangıçta olumsuz tepki verdi. Bu durum, erken dönemdeki zayıflığa ve piyasanın ocak ayı rallisiyle birlikte aceleci davranıp hata yapmış olabileceğine dair algılara tuz biber ekti.

● Microsoft (MSFT, -0,6%)’un üçüncü çeyrek beklentilerinin ve Azure iş kolu ile ilgili büyüme tahminlerinin hüsran olmasının ardından oluşan değerleme kaygıları, seansın başında geniş çaplı bir geri çekilme yaşanmasını tetikledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı