B├╝ltenler

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 8 Ekim 2021 ­čŚ×

October 8, 2021 ÔÇó 8 dakika okuma s├╝resi
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 8 Ekim 2021 ­čŚ×

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.399 (%0,83)

Nasdaq

14.654 (%1,05)

NYSE

16.338  (%0,07)

Merhaba Midaslı! ☀️

Oldukça hareketli ve bir o kadar da hararetli bir haftayı geride bıraktık. Geçtiğimiz dört işlem gününe bir göz attığımızda; bir düşüş, bir yükseliş şeklinde endekslerin zikzak çizerek ilerlediğini görüyoruz.

 Bu haftanın “geriye sar” tuşuna bastığımızda, karşımıza 3 ana konu çıkıyor:

👉 Borç tavanı tartışmaları

👉 Yükselen enerji fiyatlarına karşı alınan önlemler

👉 Yükselen tahvil faizleri

🏦 Borç tavanında son durum… Dün ABD senatosunda çıkan kararla birlikte borç tavanına sunulan geçici çözüm onaylandı. Alınan kararla birlikte, 480 milyar dolarlık bir ek bütçe belirlenerek ABD hazinesine kendisini 3 Aralık’a kadar idare etmesini sağlayacak bir fon ayrılmış oldu.

⛽️ Yükselen enerji fiyatları ile birlikte, özellikle petrol fiyatları son birkaç yılın zirvesine yaklaştı. Enerji fiyatlarındaki yükselişin ana nedenleri arasında pandemi kaynaklı oluşan tedarik zinciri problemleri yer alırken, kısmi normalleşmelerin başlamasıyla birlikte artan talep de bu fiyatların artmasına destek oluyor.

📈 Yükselen faizler… Dünkü yükselişiyle birlikte haziran ayının zirvelerine yaklaşan faiz oranlarının negatif etkileri, özellikle büyüme odaklı teknoloji şirketlerini vurdu. ABD merkez bankası FED ise, gelecek yılla birlikte faiz artırımları olabileceğini söylemişti.

 • 🚀 Vadeli piyasalar güne yükselişle başladı. Dow 30, Nasdaq 100 ve S&P 500 endeksleri S&P 500 liderliğinde artıyla işlem görüyor. Saat 14.30 itibarıyla sırasıyla; %0,11, %0,07 ve %0,12 yükselişteler.

Önümüzde neler var? Bu kadar hareketli bir haftanın son günü de aksiyondan nasibini bir şekilde alıyor. Türkiye saati ile 15.30’da ABD Borsaları açılmadan bir saat önce açıklanacak eylül ayının tarım dışı istihdam verisinde beklentiler 500 bin seviyesinde. Geçtiğimiz ay açıklanan ağustos verisinde beklentiler 750 bin iken, 235 bin açıklanmış ve beklentilerin çok altında kalmıştı.

“Tarım dışı istihdam verisi nedir?” diye merak ediyorsan, detaylar bültenimizin sonunda!

⏳ Piyasaların Gündemi

tabbblo copy.png

👉 Borç tavanı için geçici bir çözüm geliştirilerek, 480 milyar dolarlık ek bütçe belirlendi.

👉 Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi için beklenti 500 bin kişi.

👉 Enerji fiyatları ve tahvil faizleri yükseliyor.

🔎 Peki, sektörler? – Bilişim & Teknoloji

11 S&P 500 sektörünün 10’u yükselirken; liderlik, bilişim & teknoloji sektörünün (+%1,6) elindeydi.

Sektörün öne çıkan gelişmeleri:

 • Borç tavanı için onaylanan geçici çözüm, tüm piyasalarla birlikte sektörü de etkileyen en önemli gelişmelerden biriydi.

 • Karşılaştırmalı olarak yarı iletken çip üreticisi şirket hisselerinin pozitif hareketleri de sektör endeksine katkıda bulundu.

Sektörün hareketlileri:

 • Enphase Energy (ENPH): Sektörde en iyi performans gösteren hisse oldu. Son dört ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Şirket yeni bir sözleşmenin de haberini duyurdu.

 • Citrix Systems (CTXS): Sektörde en zayıf performans gösteren oyuncu oldu. Citigroup 115 dolarlık bir hedefle, hisse notunu AL seviyesinden NÖTR’e düşürdü.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

💳 American Express, The Platinum Card® avantajlarının arasına Walmart’ı ekliyor.

👀 7/24 hisse senedi ticareti hayal olmaktan çıkıyor.

🚗 Tesla, genel merkezini Kaliforniya’dan Teksas’a taşıyor.

1. American Express, avantajlarla dolu The Platinum Card®’ına şimdi de Walmart’ı ekliyor

90.jpeg

7 Ekim Perşembe günü American Express (AXP), mevcut birçok avantajı bünyesinde bulundurduğu The Platinum Card®’a iki yeni perakendeciyi daha ekledi: Walmart (WMT) ve SoulCycle!

 • Bundan böyle kart sahipleri; ABD’nin büyük market zincirlerinden biri olan Walmart’ın yakıt indirimleri, ücretsiz teslimat ve sık alışveriş yapanlar için özel avantajların bulunduğu Walmart+ üyeliğinin maliyetini karşılayan aylık kredi alabilecekler.

 • Ek olarak Platinum kart üyeleri artık Equinox+ aracılığıyla SoulCycle’ın kondisyon bisikletlerini satın alırken, 300 dolar kredi alabilecekler.

Bu iki yeni avantajın eklenmesi, American Express’in The Platinum Card®’ının yalnızca premium bir seyahat kartı olarak değil, gündelik yaşam içerisinde kullanılacağını işaret ediyor. Bu değişimin sebebi olarak, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının seyahat olanaklarını büyük bir ölçüde olumsuz etkilemesi görülüyor.

2. 24 Saat Borsa Erişimi Sağlayacak Startup Onay Sürecinde: 24 Exchange

rsz_615e0ab19fbf3327ba050636_o_u_v2.jpg

Bir yatırım ve ticaret platformu girişimi olan 24 Exchange, borsa dünyasını dönüştürerek, yatırımcıların günde 24 saat hisse senedi ticareti yapabilmesini sağlama niyetinde!

Kripto paraların alım-satımındaki en aktif zamanların genellikle hafta sonu olmasına ve durmaksızın ticaretlerinin yapılabilmesine karşın, hisse senedi alım-satımı sadece pazartesiden cumaya kadar ve saat 9:30’dan 16:00 ET’ye kadar gerçekleşebilmekte. 24 Exchange’in Kurucusu Dmitri Galinov’un borsa hakkındaki bu yenilikçi vizyonu da tam olarak bu noktadan çıkıyor! Kripto paralar için durum böyleyken, aynısı neden hisse senetleri için geçerli olmasın?

Şirket, hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saatlik bir ticaret döngüsü yaratarak, yatırımcıların on yıllardır ticaret yapma şeklini değiştirmeyi ve geleneksel borsa işleyişini dönüştürmeyi hedefliyor.

Ana merkezi Bermuda’da bulunan üç yaşındaki girişim 24 Exchange, şu anda döviz ve kripto para ticareti sunuyor. 7/24 hisse senedi ticaretini uluslararası yatırımcılara sunma konusunda ise ilk adımlarını çoktan attı bile: Şirket, SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) onayı alma sürecinde!

3. Tesla, Genel Merkezini Kaliforniya’dan Teksas’a Taşıyor

tesla-stretching-the-truth-101-1598559836.jpg

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk, perşembe günü yaptığı açıklamada; Tesla’nın genel merkezini Silikon Vadisi’nin kalbi Palo Alto’dan Teksas’a taşımayı planladığını ve burada devasa bir otomobil ve batarya üretim tesisi inşa ettiğini söyledi.

Yüksek vergilendirme ve pahalı yaşam ücretlerinden dolayı genel merkezini Kaliforniya’dan Teksas’a taşıyan Tesla; Oracle, HP ve Toyota’nın arasına katıldı.

Ayrıca Elon Musk yine aynı toplantıda yaptığı açıklamada; Tesla’nın Kaliforniya ve Nevada fabrikalarındaki üretimi %50 oranında artırmayı planladıklarını söyledi.

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Pinnacle West (PNW), Guggenheim (GOF)’ın satış indiriminden sonra 52 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Kaynak

 • Freeport-McMoRan (FCX), bakır fiyatında S&P’nin zirvesine yükseldi. Kaynak

 • Codiak (CDAK) hisseleri, Sarepta (SRPT)’nın araştırma lisans sözleşmesini erken feshetmesiyle birlikte düşüşe geçti.Kaynak

📖 Sözlük

Tarım Dışı İstihdam Verisi

🤔 Nedir?

Tarım dışı istihdam verisi; ABD’de her ay ekonomiye yeni katılan işçi sayısından, tarım sektöründeki yeni işçi sayısının çıkarılması ile hesaplanır.

 • Tarım işçilerinin hesaplamadan çıkarılmasının nedeni, tarım sektöründeki çalışma sürelerinin ve dönemlerinin ürün ve hizmet sektörüne oranla daha düzensiz ve mevsimsel olmasından kaynaklıdır. Bunun yanında tarım sektöründe kayıtsız çalışan işçi sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden hem çalışan toplam kişi sayısını belirlemek zordur hem de belirli bir çalışma düzeni yoktur.

❗️ Neden Önemlidir?

Tarım dışı istihdam verisi, ABD’deki en önemli işsizlik verisi göstergesi olduğundan, ülke ekonomisinin sağlığını en iyi ölçen verilerden kabul edilir. Daha ileride açıklanacak GSYİH ve sanayi üretimi gibi veriler için önden fikir oluşturur. Bu verinin iyi veya kötü gelmesi, sonraki verilerin de performansı üzerine fikir verir.

 • Bir ülkede ne kadar çok kişi iş sahibi olursa, o kadar çok üretim ve zenginlik oluşur.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Moderna (MRNA) 

 • Twitter (TWTR)

 • Electronic Arts (EA)

 • IAC/InterActiveCorp. (IAC)

 • Meredith (MDP)

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Tesla moving headquarters to Texas from California

American Express adds new Walmart ,and SoulCycle benefits to its Platinum card

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı