Piyasa ├ľncesi

­čŚ× Midas ile Piyasa ├ľncesi – 11 Ekim 2021

­čŚ× Midas ile Piyasa ├ľncesi – 11 Ekim 2021
Google News Icon Takip Et
 

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.391 (-%0,19)

Nasdaq

14.579 (-%0,51)

NYSE

16.517  (%0,03)

Merhaba Midaslı! ☀️

Geçtiğimiz haftaya dönüp baktığımızda, piyasaların, birden çok değişkenin etkisiyle savrulduğunu görüyoruz. Açıkçası bu kadar yoğun haber dalgasının ve belirsizliğin bulunduğu ortamda borsalardaki hareketlilik de paralel olarak artıyor.

Borç tavanı, tahvil faizleri ve enflasyon gibi birçok belirsizliğin etkisiyle 24 Eylül’den bu yana 17 puan seviyelerinden 23 puan seviyelerine kadar yükseliş gösteren VIX Korku endeksi, özellikle geçtiğimiz hafta çarşamba günü borç tavanına dair endişelerin “geçici” olarak yatışmasıyla birlikte tekrardan 18 puan seviyelerine geriledi ve piyasalar üzerindeki gerginliğin bir miktar çekildiğinin sinyallerini verdi.

 • 🌾 Piyasaların takip ettiği bir diğer gelişme, tarım dışı istihdam verisiydi. Beklentilerin açık farkla altında kalan Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi, piyasaları çok şaşırtmadığından olacak ki, S&P 500 endeksi günün büyük bölümünde yatay işlem gördü.

❗️ Bu haftanın öne çıkan gelişmesi ise, üçüncü çeyrek kazanç sezonunun başlaması. S&P 500 Endeksindeki şirketlerin, analist öngörülerine göre bu çeyrekte ortalama %28,3’lük gelir artışına ulaşmaları bekleniyor.

3. çeyrek ile birlikte şirket kazançlarında gözlemlenen bu artış serisi, üst üste beşinci çeyrek olarak 2005’ten bu yana kaydedilen en uzun kazanç artışı serisi olacak.piyasa öncesi.png

 • 💸 3. çeyrek kazanç sezonu bu hafta bankalar ile başlayacak. JPMorgan Chase (JPM) çarşamba günü, Bank of America (BAC), Citigroup (C) ve Morgan Stanley (MS) ise perşembe günü 3. çeyrek raporlarını yatırımcıları ile paylaşacak.

Bu haftanın detaylı 3. çeyrek takvimi için bültenimizin sonuna göz atmayı unutmayın!

­čŚ× Midas ile Piyasa ├ľncesi – 11 Ekim 2021

⏳ Piyasaların Gündemi

 • 🏦 3. Çeyrek kazanç sezonu bankacılık sektörü ile başlıyor.

 • ⚡️ Çin hükümeti, ülkedeki büyük kömür üreticilerine enerji sıkıntısını hafifletmek adına yıllık kömür üretimini 160 milyon tonun üzerinde artırma emri verdi.

 • 👨‍💻 Tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında kalsa da, özel sektör istihdam verisi beklentilerin üzerinde açıklandı.

🔍 Peki, sektörler? – Teknoloji

11 S&P 500 sektöründen dokuzu değer kaybı ile işlem görürken, teknoloji sektörü karşılaştırmalı olarak yatay hareketler sergiledi.

Sektörün öne çıkan gelişmeleri:

 • Sektörün %60’ından fazlasının uğradığı değer kayıpları, MasterCard (MA, +%0,88), Visa (V, +%1,69) ve Oracle (ORCL, +%5,67) gibi büyük şirketlerin değer kazançlarını da maskelemiş oldu.

 • Yarı-iletken çip üreticileri ise karşılaştırmalı olarak zayıf bir performans gösterdi. PHLX Yarı İletken Endeksi %0,7 düşerek hafta içinde negatif bölgeye döndü (-%0.3).

Sektörün hareketlileri:

 • 📈 Oracle (ORCL, +%5,67): Sektördeki en iyi performansa sahip hisse oldu ve tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) kadar yükseldi. ORCL, cuma günü itibarıyla temettü hakediş tarihini geçti.

 • 📉 Citrix Systems (CTXS, -%5,5): Sektördeki en zayıf performansı sergiledi. Temmuz sonundan bu yana gördüğü en düşük seviyeye (94,66) geriledi.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

🔐 Microsoft’tan şifresiz oturum açma özelliği geliyor.

✈️ Southwest Airlines, hafta sonu adeta “uçmuyoruz” dedi.

🇨🇳 Çinli dev teknoloji şirketleri, düzenleyicilerden ne çekti!

1. Microsoft’tan Şifresiz Oturum Açma Özelliği

https---specials-images.forbesimg.com-imageserve-60d9d1faf9bc01b4e0de383e-Windows-11-Start-menu-960x0.jpg?fit=scale.jpeg

Microsoft, hayatın her alanında kullandığımız ve sürekli hatırlamak zorunda kaldığımız parolalar için şifresiz çözüm geliştiriyor.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılarına; Microsoft Outlook ve Microsoft OneDrive gibi birçok popüler hizmetin “şifresiz hesap” seçeneği sunacağını duyurdu. Şirket daha önce kurumsal müşterileri için bu seçeneği kullanıma sunmuştu.

 • Microsoft, artık parola yerine, birkaç saniyede benzersiz bir numaralı oturum açma kodu üreten Authenticator uygulamasını veya parmak izi ve yüz tanıma kullanarak oturum açılmasını sağlayan Windows Hello’yu kullanıma sunacak.

  Microsoft’ta, Güvenlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vasu Jakkal: “Artık Microsoft hesabınızdan parolayı tamamen kaldırabilirsiniz.” dedi.

2. Southwest Airlines (LUV), Hafta Sonu Adeta “Uçmuyoruz” Dedi

CNT_Intel_Southwest_T.M. Detwiler_102418.jpg

Southwest Airlines (LUV), hava trafik kontrol sorunları ve kötü hava koşullarının binlerce müşterinin seyahat planlarını etkilemesi nedeniyle Pazar günü programının %27’sini oluşturan 2000’e yakın uçuşu iptal etti.

 • Southwest Airlines, gecikmeler ve iptaller için yolculardan özür diledi.

 • Şirket, “Yerinden edilen mürettebat ve yolcularla mümkün olan en kısa sürede ilgilenirken, zorlukları en aza indirmek ve operasyonu tamamen kurtarmak için perde arkasında çok çalışıyoruz.” dedi.

Bir yandan şirketin yaşadığı personel sıkıntısı ise yaz boyunca yüzlerce uçuşun iptal edilmesinde büyük sebep oldu. Southwest, personel eksikliklerinin bu hafta sonu yapılan iptallere katkıda bulunup bulunmadığı konusunda hemen yorum yapmadı

Bölgede faaliyet gösteren diğer havayolu şirketleri, Soutwest Airlines’a kıyasla daha az iptal bildirdi.

3. Çinli Dev Teknoloji Şirketleri, Düzenleyicilerden Ne Çekti: Meituan’a 530 Milyon Dolar Ceza!

merlin_136086774_f6642f25-a833-489f-9edc-945fa49bf4dd-superJumbo.jpg

Meituan (MPNGF), Alibaba Group (BABA), JD.Com (JD), Baidu (BIDU), Tencent Holdings (TCEHY) ve BYD (BYDDY)’nin hisseleri bugün Hong Kong’da yüksek işlem görüyor.

Gıda dağıtım devi Meituan’ın hisseleri, tekelcilik karşıtı kanunları ihlal etmesi nedeniyle Çin’in şirkete 530 milyon dolar ceza kesmesinin ardından, cuma günü HKD’de %8,75 artış gösterdi.

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın hisseleri Hong Kong’da neredeyse %8,81 artışla işlem görürken, e-ticaret şirketi JD.Com’un hisseleri %4,93, internet şirketi Baidu hisseleri ise %5.8 artış gösterdi. BYD hisseleri de pazartesi günü %5,82 arttı.

🔍 Neden Hareket Ediyor?

Meituan ve diğer teknoloji şirketlerinin hisselerindeki yukarı yönlü hareketin sebebi, çarptırıldıkları en son düzenleyici para cezasının ardından yatırımcıların artık büyük Çinli internet şirketleri için en kötüsünün bittiğini düşünmeleri.

🏃 Bir Adım Gerisi
Bu yılın başlarında Çin hükümeti, piyasadaki konumunu kötüye kullanma ve rekabete aykırı uygulamalarla tekel karşıtı kuralları ihlal etme gibi suçlarla soruşturma başlatarak Alibaba’yı 2,8 milyar dolar rekor bir para cezasına çarptırmıştı.

Alibaba Group ve Çin’deki diğer önde gelen teknoloji şirketleri, ülkede artan düzenlemeler dolayı sürekli olarak mercek altında!

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Gayrimenkul yatırım ortaklığı, birleşme ve satın alma işlem hacmi 108 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştığı için hâlâ gündemde. Kaynak

 • Tesla’nın genel merkezini Teksas’a taşıması, SpaceX’in Mars’a bir bayrak dikmesine yardımcı olabilir. Kaynak

 • ICL’in (ICL) CFO’su Kobi Altman, kişisel sorunları nedeniyle 2022 yılında emekli olacak.Kaynak

👀 Bi’ Gözümüz Üzerinde

17 Ekim – Çarşamba günü 3. çeyrek sonuçlarını açıklayacak şirketler:

 • Delta Air Lines (DAL), beklenti EPS: 0,17 dolar.

 • JPMorgan Chase (JPM), beklenti EPS: 3 dolar.

18 Ekim – Perşembe günü 3. çeyrek sonuçlarını açıklayacak şirketler:

 • Dominos Pizza (DPZ), beklenti EPS: 3,12 dolar.

 • Bank of America (BAC), beklenti EPS: 0,71 dolar.

 • Wells Fargo (WFC), beklenti EPS: 0,99 dolar.

 • Morgan Stanley (MS), beklenti EPS: 1,69 dolar.

19 Ekim – Cuma günü 3. çeyrek sonuçlarını açıklayacak şirketler:

 • Goldman Sachs (GS), beklenti EPS: 10,15 dolar.

📖 Sözlük

VIX Endeksi (Volatilite Endeksi) Nedir?

👉 VIX endeksi, ingilizce de volatilite yani hareketlilik manasına gelen “Volatility Index”in kısaltmasıdır.

Piyasalardaki hisse senetlerinin ne kadar “oynak” olduklarını gösteren değer, S&P 500 endeksinde bulunan hisse senetlerinin vadeli fiyatlarına odaklanarak, aslında “şu anki” hisse fiyatlarına değil, gelecekte beklenen fiyatların hareketliliğine odaklanır.

 • 👀 Bu yönüyle aslında, yatırımcıların geleceğin getirdiği belirsizliğe dair olan beklentilerini ölçer. Yatırımcılar arasında korku endeksi olarakta bilinen değer ne kadar yükselirse, yatırımcıların geleceğe dair o kadar endişe ve korku içerisinde olduklarını gösterir.

📈 Özellikle kriz zamanlarında çok yükselen endeks değeri, 2020’de pandeminin başında 12 puandan, 65 puana yükselerek 5 katından fazla artış göstermişti.

🚀 En son yükselişini ise, geçtiğimiz haftalarda Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırım kararının öncesinde yapmış ve 18 puandan 25,70 puana kadar yükselerek, neredeyse 1,5 katına çıkmıştı. Karar sonrasında ise, belirsizliğin hafiflemesi ile tekrardan 17-18 bandına gerilemişti.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Microsoft will now let its users log in without passwords

Southwest Airlines cancels 1,000 more flights as disruptions mount

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı