Bültenler

Piyasa Öncesi – Makro Dinamikler Atakta

December 23, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Makro Dinamikler Atakta

Serbest yatırım fonu devi David Tepper, FED ve diğer merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarını 2023’te de sürdürecekleri öngörüsüyle, hem hisse senetlerinin hem de tahvillerin değerlerinde düşüş olabileceği konusunda uyardı. 

Bununla birlikte beklentilerden daha olumlu gelen bir dizi ekonomik verinin ardından ABD hisseleri seansın en düşük seviyelerinden bir nebze daha iyi olsa da, keskin düşüşlerle kapanış yaptı.

(Olumlu ekonomik haberler, FED’in enflasyonla mücadelede agresif tutumlarına devam edeceği beklentisini oluşturduğu için, hisse senetleri açısından olumsuz etki oluşturabiliyor.)

Borsayı Hareket Ettirenler

● Micron (MU) ve CarMax (KMX)’ın hayal kırıklığına neden olan bilançolarına verilen tepki

● Sözüne itibar edilen serbest yatırım fonu yöneticisi David Tepper’in CNBC’ye yaptığı açıklamada, merkez bankalarının sıkılaştırmalara devam edeceğine ve faiz oranlarının bir süre daha yüksek seyredeceğine inandığını ve dolayısıyla hisse senetleri piyasasında değer kaybı beklediğini ifade etmesi

● Tatil döneminde işlem hacminin düşük olması

● Beklenenden daha iyi gelen “3. çeyrek GSYİH” ve “haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları” verilerinin, FED’in sıkılaştırmaya devam edeceğine dair endişeleri körüklemesi

● Mega piyasa değerli hisselerin tabelanın en altlarına kadar düşmesi

Öne Çıkan Sektörler

● Güçlü: —

● Zayıf: Bilgi Teknolojileri, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, İletişim Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

● Lam Research (LRCX, -9,82%), Carnival (CCL, -9,43%) ve Caesars Entertainment (CZR, -7,26%) günün en kötü performans gösteren hisseleri arasında yer aldı.

● Çip üreticisi Micron (MU, -4,81%)’un 2023 sermaye giderleri tahminini aşağıya çekmesinin ardından perşembe günü LRCX değer kaybetti. CCL dünkü bilanço açıklaması sonrasında biraz geriledi. CZR, Macau’nun havayolu ile gelen yolculara Covid testi zorunluluğunu kaldırmayı planladığına dair haberlere rağmen değer kaybetti.

● Bu arada nakliye devi FedEx (FDX, +1,64%) günün en iyi performans gösteren ismi oldu.

Piyasa Öncesi - Makro Dinamikler Atakta

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı