Bültenler

Piyasa Öncesi – Japonya Merkez Bankası Sürprizi

December 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Japonya Merkez Bankası Sürprizi

Yatırımcılar hisse senetlerindeki kayıp serisinin abartılı olup olmadığını tarttı ve dört seanslık düşüşün ardından yön değiştiren ABD hisseleri, salı gününü mütevazı yükselişlerle tamamladı.

Yatırımcılar ayrıca, Japonya Merkez Bankası tarafından devlet tahvili getirilerinin tavan seviyesinin sürpriz bir şekilde yükseltilmesinin getirebileceği potansiyel dalgalanma etkileri konusunda da nabız yokladı.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Japonya Merkez Bankası’nın 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin 0% seviyesinden +/- 25 baz puan olan hareket bandını sürpriz bir şekilde +/- 50 baz puana genişletmesi ve bu hamlenin Japon yeninde ve devlet tahvili piyasalarında büyük harekete sebep olması

● Öncü göstergelerden biri olan kasım ayı yapı ruhsatları verisinin beklentilerden zayıf gelmesi

● Mega piyasa değerli şirket hisselerinin endeksi yukarıya çekmesi

● Borsanın kısa vadede aşırı değer kaybettiği ve bunun tarihe geçecek seviyede güçlü bir geri dönüşü körükleyebileceğine yönelik düşünceler

● S&P 500’ün 3.800 seviyesinde destek bulması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Finans, Malzeme, Sanayi, İletişim Hizmetleri, Bilgi Teknolojileri

Zayıf: İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Emlak, Sağlık, Temel Tüketim Malları

Öne Çıkan Hisseler

● Moderna (MRNA, +6,64%), Newmont Mining (NEM, +5,02%) ve General Electric (GE, +3,27%) sıralamada zirveyi zorladı. Salı günü dalgalı hareketine devam eden MRNA, Piper Sandler’ın mütevazı hedef artışıyla birlikte üç seanslık kayıp serisinin ardından günü güçlü bir tırmanışla kapadı. NEM ve diğer altın madenciliği şirketleri, değerli metaldeki tırmanışa paralel olarak yükseliş kaydetti.

● Diğer hareketli hisseler: TSLA (-8,05%), NKE (+12,16%), FDX (+1,23%), VRNA (+37,86%), COSM (+7,65%), FSR (+2,96%), WMT (+1,17%) ve INTC (-1,23%).

Piyasa Öncesi - Japonya Merkez Bankası Sürprizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı