Bültenler

Piyasa Öncesi – FED Tutanaklarının Ardından

January 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – FED Tutanaklarının Ardından

FED toplantı tutanakları gösterdi ki 19 üst düzey yetkiliden hiçbiri faiz indirimine gitmenin bu yıl için uygun bir adım olacağını düşünmüyor. Gelen ekonomik veriler de ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğuna işaret ediyor. Tutanakların açıklanmasının ardından ABD hisseleri, dalgalı seyreden çarşamba seansını hafif yükselişlerle tamamladı.

Borsayı Hareket Ettirenler

● Noel Baba rallisi periyodunu bir yükselişle tamamlama çabası

● Avrupa’dan gelen umut verici enflasyon verilerinin, enflasyonun tepe noktasına ulaştığına dair açıklamaları desteklemesi

● Mega piyasa değerli şirket hisselerinin çoğunda endeksi destekleyen yükselişler görülmesi

● 13-14 Aralık FOMC toplantı tutanaklarının istikrarsız fiyat hareketlerine sebep olması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Finans, Malzeme, Kamu Hizmetleri, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, İletişim Hizmetleri, Sanayi

● Zayıf: Enerji, Bilgi Teknolojileri, Temel Tüketim Malları, Sağlık Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

● Elektrikli araç alanında, 2022 üretim hedefini tutturamayan Rivian (RIVN) son 52 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Tesla (TSLA); uçaklar, deniz araçları ve diğer vasıtalar için elektrik motoru üretmek üzere patent başvurusunda bulundu. Yeni bir Çinli elektrikli araç markası olan Nezha, 2022’de araç teslimat sayısını iki katına çıkardığını ve Nio (NIO)’nun teslimat rakamlarını geçtiğini duyurdu.

● Meta (META) hisseleri, Avrupa Birliği düzenleyici kurumları tarafından gizlilik ihlalleri sebebiyle 400 milyon dolar para cezasına çarptırılmış olmasına rağmen yükselişini sürdürdü. Avrupa Birliği kurumları bununla yetinmeyerek; şirketin, kullanıcıları online aktivitelerine bağlı olarak kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmeye zorlamasını da yasakladı.

● Diğer hareketli hisseler: GERN (+32,92%), INM (-1,36%), ENVX (-41,01%), MULN (+4,36%), COSM (-1,81%), RSLS (-43,17%), VERA (-64,70%), JSPR (-21,90%).

Piyasa Öncesi - FED Tutanaklarının Ardından

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı