Bültenler

Enflasyon Haftasına Giriş Yaptık!

June 6, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Enflasyon Haftasına Giriş Yaptık!

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Enflasyon Haftasına Giriş Yaptık!
 • Tekrardan bir enflasyon haftasıyla daha birlikteyiz.
 • Cuma günü açıklanacak ABD mayıs ayı enflasyonu, haftanın en önemli verisi diyebiliriz.
 • Geçtiğimiz ay, yıllık enflasyonun 8,5%’ten 8,3%’e düşmesinin ardından, mayıs ayı için beklenti de 8,2%’ye gerilemesi yönünde.
 • Analist beklentileri, enflasyonda yukarı yönlü bir sürprizle karşılaşılmaması durumunda, “rahatlık rallisinin” başlayabileceği yönünde.
 • Bu haftanın bilanço takvimi görece biraz daha hafif. Çinli elektrikli araç üreticisi Nio (NIO) ve elektronik imza platformu DocuSign (DOCU) bu hafta bilançolarını açıklayacak.
 • Şirket etkinlikleri arasından ise Apple’ın yeni işletim sistemlerini tanıttığı geliştirici konferansı WWDC etkinliği öne çıkıyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.
Enflasyon Haftasına Giriş Yaptık!

💎 Değerli Madenler

Altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üstünde açıklanmasının ardından bir miktar düşüş yaşasa da haftaya yatay bir görünüm ile başladı. 

 • Veri, altın fiyatlamaları açısından önemliydi çünkü FED’in enflasyonu dengelemek için sert faiz artışları yaptığı dönemde ekonominin güçlenmeye devam ettiğine dair önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor. Faiz artışlarının devam etmesine yönelik her ihtimal ise faizsiz getiri sağlayan altın fiyatları için olumsuz olarak yorumlanıyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Pekin’de salgın önlemlerinin gevşetilmesi ve Saudi Aramco’nun Asyalı müşterilerine beklentilerin üstünde bir zam yapması üzerine haftaya yükselişle başladı.

 • Çin’in, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı konumunda olması nedeniyle ülkedeki pandemi gelişmeleri doğrudan petrol fiyatları üzerinde etki yaratıyor. Pekin’de bugün itibariyle genel anlamda toplu taşıma yeniden başlayacak. 72 saat içinde alınmış negatif testi bulunan vatandaşlar şehir içinde dolaşabilecek. Restoranlar müşterilerine yeniden mekan içinde servis verebilecekken çalışanlar da ofislerine dönebilecek. Sinema gibi eğlence mekanları ise 75% kapasite şartı ile açılabilecek.
 • Saudi Aramco, Asyalı müşterilerine sunduğu petrolün varilinde 2,10 dolar zam yaparak 1,50 dolarlık zam beklentilerini geçti. Zam ile birlikte gösterge petrolün üzerinde 6,50 dolarlık fiyat farkı oluştu.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Enflasyon Haftasına Giriş Yaptık!

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Apple (AAPL)

 • Tüm dünyanın gözü bugün gerçekleşecek olan Apple’ın yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC)! 
 • Konferansta M2 işlemcisinin tanıtımının ardından bu çipi kullanan yeni bilgisayarların da tanıtılması bekleniyor. Bunlar da şu an için M2 MacBook Air ve M2 Mac mini olarak adlandırılıyor.
 • Ayrıca açılış konuşmasında duyurulması beklenen yazılım sürümleri iOS 16 ve iPadOS 16 ile iPhone ve iPad’lere bir dizi yeni güncelleme getirecek. Yeni sürüm, iPhone’daki bildirimler, mesajlar ve sağlık uygulaması güncellemelerini içeriyor.
 • Apple’ın iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’da “her zaman açık” ekran desteğiyle kilit ekranına yeni widget’lar ekleyeceği de düşünülüyor. Böylece, masanızda otururken bile iPhone’unuzdaki widget’ları görebileceksiniz. iPhone ekranınız kullanılmadığı zamanlarda kararmayacak. Kaynak 

Tesla (TSLA)

 • Elon Musk’ın kafası son zamanlarda bir hayli karışmışa benziyor. 
 • Neler Oluyor? Tesla, geçtiğimiz hafta Musk’ın evden çalışmayı yasaklamasının  ardından şirketin çalışan sayısını da yaklaşık 10% azaltması gerektiğini belirten bir e-postayı da konuşuyordu.
 • Musk yöneticilere, “Dünya genelindeki tüm işe alımları durdurun” başlıklı e-postada, “ekonomiye dair çok kötü bir hissiyatım var” ifadelerini kullanmıştı.
 • Musk’ın bu hamlelerinin sonrasında Amazon Web Hizmetleri bölümündeki teknik işe alım lideri Zafar Choudhury, Elon Musk’ın politikalarından memnun olmayan çalışanlara seve seve kapılarını açacaklarını dile getirdi.
 • Son olarak hafta sonu Whole Mars Catalog adlı Twitter hesabı, önümüzdeki 12 ay içerisinde Tesla’da çalışan sayısının artacağını açıkladı. Musk ise söz konusu tweete “Toplam çalışan sayısı artacak, ancak maaşlı çalışan sayısı büyük oranda sabit kalacak.” şeklinde cevap verdi.
 • Nasıl Etkiledi? Tesla, geçtiğimiz haftayı 9,22% düşüşle kapattıktan sonra düşüşünü sürdürüyor.

Abbott Laboratories (ABT)

 • Abbott Nutrition, ülke çapındaki bir kıtlığı gidermek için Michigan, Sturgis’teki tesisinde bebek maması üretimine yeniden başladı.
 • Şirket, sindirim sorunları olan çocuklar için bir formül olan EleCare’in üretimine yeniden başlayacağını ve 20 Haziran civarında ilk ürünün piyasaya sürülmesini hedeflediğini söyledi. Kaynak
 • FDA yaptığı açıklamada, “FDA, Abbott Nutrition’ın Michigan’daki Sturgis tesisinde bebek maması üretiminin güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlamak için özenle çalışmaya devam ediyor” dedi.

Advanced Micro Devices (AMD), NIO (NIO)

 • Advanced Micro Devices ve NIO, NIO’nun elektrikli araçlarına çip tedarik etmek için işbirliği yaptı. Kaynak
 • AMD’ye göre NIO, artırılmış gerçeklik derin öğrenme eğitimini hızlandırmak, maliyetlerden tasarruf etmek ve ürün geliştirme döngülerini kısaltmak için HPC (yüksek performanslı bilgi işlem) platformunda AMD’nin EPYC işlemci ailesini kullanacak.

Enflasyon Haftasına Giriş Yaptık!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı