Bültenler

Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

May 31, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount
 • ABD borsalarını rahatlatan 2 temel Çin odaklı küresel gelişme bulunuyor.
 • Çin’deki Covid karantiları hafifleyerek, ülkedeki bazı “kilit ticari merkezler” açılmaya başladı. Ticari işletmelere yönelik yasaklar kalktı.
 • Ek olarak Çin’in imalat satın alma endeksi beklentilerin üzerinde açıklandı. Bu veri, ülkedeki ekonomik büyümenin, canlılığın ve üretimin bir duraklama içerisinde olmadığını gösterdi.
 • Çin neden bizi ilgilendirmeli? İster ABD borsaları ister Borsa İstanbul’da işlem yapıyor olalım, küresel ticareti ve ekonomiyi etkileme gücüne sahip her olay yatırımcıları ilgilendirir. Çin de küresel ekonominin en büyük oyuncularından biri olarak yakından takip edilir.
 • Çin için hem dünyanın “üretim merkezi” hem de 1,4 milyar kişilik nüfusuyla en büyük “tüketim pazarlarından” biri diyebiliriz. Dolayısıyla Çin’in ekonomisinde ortaya çıkan sorunlar; Apple, Samsung, Tesla ve Starbucks gibi birçok dev şirketi direkt olarak etkileme gücüne sahiptir.  
Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

💎 Değerli Madenler

Altın, dolar ve ABD tahvil getirilerindeki yükselişle baskılanarak aşağı yönlü hareket ediyor. Öte yandan Çin’deki Covid önlemlerinin gevşetilmesi ve Şanghay’da 1 Haziran itibariyle önlemlerin kaldırılacak olması genel risk iştahını olumlu etkilerken güvenli liman olarak bilinen altın fiyatları üstünde baskı oluşturuyor.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, AB’nin Rus petrolüne ilişkin yaptırımlarını da kapsayan 6. yaptırım paketini açıklamasıyla yükseldi.

 • AB liderleri, yıl sonuna kadar Rusya’dan yapılan petrol ithalatının 90%’ına yasak getirecek 6. yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı. İlaveten, Von der Leyen, Rusya’dan boru hattıyla sağlanan 10%’luk petrol konusunu da ileride tekrar değerlendireceklerini ifade etti.

 • Öte yandan Çin’deki pandemi önlemlerinin gevşetilmesi de fiyatların yukarı yönlü seyrini etkiledi. Şanghay’da önlemlerin 1 Haziran’da kaldırılacağı duyuruldu.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

Bristol Myers (BMY), Novartis (NVS)

 • Bristol-Myers Squibb ve Novartis, sırasıyla özofagus kanseri ve kan kanserinde ek endikasyonlar için kanser ilaçları Opdivo ve Kymriah’ı satmak üzere ABD düzenleyicisi (FDA) onayı aldı. Kaynak

 • Bristol Myers tarafında onay, Opdivo’nun Kemoterapi ve Opdivo+ Yervoy ile kombinasyon halinde tek başına kemoterapiden daha iyi performans gösterdiği CheckMate-648 adlı geç aşamadaki bir denemeden elde edilen verilere dayanıyordu.

 • Novartis ilacı Kymriah ise en az iki sistemik tedaviyi takiben üçüncü basamak seçeneği olarak nükseden veya dirençli foliküler lenfomalı yetişkinler için hızlandırılmış onay aldı.
Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

HP (HPQ)

 • HP’nin, 2022 mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını bugün bildirmesi planlanıyor. Şirketin, 16,17 milyon dolarlık gelir üstünden 1,05 dolar hisse başına kazanç bildirmesi bekleniyor.

 • HP’nin ikinci çeyrek performansı, devam eden ekonomik toparlanma ve dünya çapındaki kuruluşların şirket içi operasyonlarına yavaş yavaş devam etmesi nedeniyle ticari PC’lere yönelik güçlü talepten yararlanmış olabilir. Özellikle şirketin baskı segmenti, tüketici yazıcılarına yönelik güçlü talepten kazanç sağlamış olabilir. Akıllı baskı sistemi HP+’nın küresel lansmanı, şirketin müşteri erişimini genişletti ve bu, rapor edilecek çeyrekte yazıcıların satışlarını artırmış olabilir. Kaynak
Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

Paramount Global (B Grubu)  (PARA)

 • Geçtiğimiz cuma günü beyaz perdede gösterime giren Amerikalı film yapım şirketi Paramount’a ait Top Gun: Maverick filmi, pek çok ülkede büyük beğeni kazanırken, Tom Cruise’un da gişede kendi rekorunu kırmasını sağladı. Top Gun: Maverick, gişedeki ilk hafta sonunda tam 126 milyon dolarlık hasılat elde etti. Kaynak

 • Paramount, filmin performansının oldukça dikkat çekici olması nedeniyle piyasa açılışında ilgi görebilir. Ancak genel bir değerlendirme yaptığımızda şirket bu yaz için Top Gun: Maverick dahil 3 filmle rakiplerine kıyasla oldukça az filme sahip. Bir kıyas olarak rakibi Universal’ın bu yaz için 7 filmi var.

🎯 Günün Analist Hedef Fiyat ve Tavsiyeleri

 Macy’s (M)

 • Morgan Stanley, şirkete yönelik notunu “DENGELİ PORTFÖY AĞIRLIĞI”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 22 dolar Kaynak

Graphic Packaging Holding (GPK)

 • BMO Capital, şirkete yönelik notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 25 dolar Kaynak

 O-I Glass (OI)

 • BofA Securities, şirkete yönelik notunu “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 19 dolar Kaynak

Piyasa Öncesi #192: Bristol Myers, HP, Paramount

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı