Bültenler

Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

May 25, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi
 • Borsalarda korku ve endişenin yayılması aynı domino taşları gibi gerçekleşir. 
 • Herhangi bir sektördeki görece ufak şirketin olumsuz bir açıklaması, önce sektörün büyük üyesini, sonra sektörü, ardından ilgili sektörle bağlantılı diğer sektörleri ve nihai olarak da borsa endeksini etkiler.
 • Dün gerçekleşen düşüş aslında tam olarak bu şekilde gerçekleşti.
 • Şaka değil, 50 milyar dolardan az piyasa değeri ile Snapchat’te gerçekleşen düşüş, dalga dalga yayılarak tüm Nasdaq’ı, yani teknoloji şirketlerini etkiledi.
 • Buna karşı New York borsası günü değer kazancıyla tamamladı.

Bugün ise gözler TSİ 21.00’de açıklanacak FED’in toplantı notlarında olacak.

 • Geçtiğimiz toplantısında faizleri artıran FED, bu toplantının notlarını paylaşacak. 
 • Faiz artırımının geleceğine, hızına ve büyüklüğüne yönelik söylemlerinin yanında bu artırımların ekonomiyi durgunluğa (resesyon) sürekleme ihtimali odak noktasında olacak.
Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

💎 Değerli Madenler

Altın, doların geçtiğimiz gün bir ayın en düşük seviyelerine gerilemesi ve tahvil getirilerinin düşmesi ile geçtiğimiz gün iki haftanın en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra güncelde bir miktar gerileyerek yatay seyrediyor. Altının seyri için bugün açıklanacak FED tutanakları takip edilebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD motor yakıtı stoklarının 2013’den bu yana en düşük seviyeye gelmesiyle yükseldi. Petrol fiyatlarındaki yükselişte AB’nin Rus petrolüne ilişkin ambargo söylemlerinin etkisi olduğunu da belirtebiliriz.

 • Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’e Rus petrolüne yönelik bir ambargoyu kabul etmeyeceğine ilişkin bir mektup yazdı. Orban mektubunda, fiyatların 55% – 60% artarak zirveye ulaştığını vurgulayarak olası bir yaptırımın fiyatlardaki yükselişi destekleyerek Macaristan’ı ciddi bir krize sokabileceğini belirtti.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

Uber (UBER)

 • Uber, İtalya’nın en büyük taksi sevk hizmeti olan IT Taxi ile şirketin ülkedeki varlığını artırmayı amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzaladı.

 • Salı günü yayınlanan bir açıklamaya göre anlaşma, IT Taxi’nin 12.000 taksi şoförünün Uber uygulaması aracılığıyla ülke genelinde 90 şehri kapsayan seyahatleri kabul etmesine izin verecek. Kaynak

 • Uber, anlaşmanın firmanın Avrupa’nın dördüncü en büyük ekonomisi olan İtalya’daki varlığını genişletmesine yardımcı olacağını söyledi. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi yaptığı açıklamada, “Bu, küresel ve stratejik olarak en önemli pazarlarımızdan birinde gerçekten tarihi bir anlaşma” dedi.
Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

Nordstrom (JWN)

 • Nordstrom Salı günü, ilk çeyrek mali satışlarının analistlerin beklentilerinin üzerinde olduğunu bildirdi ve müşterilerin şirketin büyük mağazalarını ziyaret etmesiyle oluşan ivmeye atıfta bulunarak tam yıl görünümünü yükseltti.

 • Nordstrom, kredi kartı satışları da dahil olmak üzere 2022 mali yılı gelirini, önceki 5% ile 7% aralığına kıyasla 6% ile 8% arasında görüyor.

 • Herhangi bir hisse geri alım faaliyetinin etkisi hariç olmak üzere, hisse başına kazancı, önceki 3,15 ile 3,50 dolar aralığından 3,38 ile 3,68 dolar aralığında tahmin ediyor. Kaynak

 • Nordstrom yönetimi hazırlanan açıklamalarda, “Premium marka arzımızı artırarak ve ürün yelpazemizi müşteri ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayacak şekilde ince ayar yaparak, rafta daha iyi bir fiyat dengesi elde ediyoruz” dedi.
Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

Stellantis N.V. (STLA)

 • Stellantis CEO’su Carlos Tavares, 2024-2025 yılına kadar elektrikli araç pillerinde bir kıtlık beklediğini, ardından 2027-2028 yılına kadar elektrikli araçların kullanılabilirliğini ve benimsenmesini yavaşlatacak hammadde eksikliği beklediğini söyledi.

 • Neden? Tavares, elektrikli araç üretim tesislerinin artmasından kaynaklı, öncelikle pillerde bir darboğaz bekliyor. Daha sonra bu tesislerin araçlar için hammadde sıkıntısı yaratmasını bekliyor. Ayrıca Tavares, bu tür eksikliklerin, otomobil üreticilerini derecelendirirken ve elektrikli araçların satma yeteneklerine ilişkin tahminde bulunurken Wall Street analistlerinin odak noktası olduğunu belirtti.

 • Stellantis elektrikli araçlara 35 milyar dolar yatırım yapıyor ve 2030 yılına kadar küresel olarak yıllık 5 milyon elektrikli araç satışına ulaşmayı bekliyor. 
Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

Alibaba (BABA), JD.com (JD), Baidu (BIDU)

 • Alibaba, JD.com, Baidu ve diğer bazı Çinli teknoloji hisseleri, salı günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan bir yetkilinin daha fazla şeffaflık elde etme ve Çinli firmaları denetleyebilme konusunda şeffaflığın çözülmesinde  “önemli sorunların devam ettiğini” söylemesinin ardından düştü.

 • Uluslararası İlişkiler Ofisi Direktörü YJ Fischer, Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu veya PCAOB’nin Çinli firmaların denetim evraklarına erişmesi gerektiğini ve ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle denetim evraklarının üretilemeyeceği iddiasının “en iyi ihtimalle sorgulanabilir” olduğunu söyledi.

🎯 Günün Analist Hedef Fiyat ve Tavsiyeleri

Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

 Snowflake (SNOW)

 • Rosenblatt, şirkete yönelik notunu “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 255 dolar Kaynak

 Roblox (RBLX)

 • Atlantic Equities, şirkete yönelik notunu “NÖTR”e düşürdü. 
 • Hedef fiyatı: 30 dolar Kaynak

 Switch (SWCH)

 • Berenberg, şirkete yönelik notunu “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 34,25 dolar Kaynak

Piyasa Öncesi #188: Snapchat’ten Borsalara Domino Etkisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı