Bültenler

Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

May 24, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Dibi Almak: Piyasaların düzeldiğine dair spesifik bir haber olmamasına ve yapısal sorunların henüz ortadan kalkmamasına rağmen yatırımcılarda oluşan “dibi satın alma” güdüsü ile borsalar günü yükselişle tamamladı.
 • Ticaret Savaşları: Dünkü yükselişte etkili olan bir diğer nokta ise Biden’ın uluslararası ticarete yönelik yatıştırıcı konuşmalarıydı. Çin ve ABD arasındaki ticaret “gerginliğine” yönelik pozitif konuşmaları, borsalar tarafından olumlu yorumlandı.
 • S&P 500 dünkü yükselişle ayı piyasası bölgesinden çıkarken, Dow Jones son 3 haftanın en iyi gününü geçirdi.

Değerli Madenler

Altın, üst üste dört günlük yükselişinin ardından piyasadaki görünümün etkisiyle yatay seyrini korudu.

 • ABC Refinery Küresel Kurumsal Piyasalar Direktörü Nicholas Frappell, “Dolardaki zayıflamanın artması ve ekonomik büyümenin yavaşlamasına dair endişeler, altının desteklenmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı. 

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Davos yıllık ekonomi zirvesinde işaret edilen resesyon riskine ilişkin endişelerin fiyatlamalara yansımasıyla düştü. Öte yandan, ABD’de 30 Mayıs Anma Günü ile başlayıp eylül ayına kadar devam edecek seyahat sezonunun yaklaşması petrol talebinde yükseliş beklentilerini güçlendirerek fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

Snapchat (SNAP)

 • Snap hisseleri, CEO Evan Spiegel’in çalışanlarla paylaştığı bir notta, şirketin mevcut çeyrekte gelir ve düzeltilmiş kazançlar için kendi hedeflerini kaçıracağı konusunda uyarmasının ardından pazartesi günü 30% düştü.

 • Ayrıca sosyal medya şirketi, harcamaları yönetmek için yıl sonuna kadar işe alımları da yavaşlatacak. Kaynak

 • 🔍 Ne olmuştu? Nisan ayında Snap, Wall Street’in satış ve kâr beklentilerini karşılamayan ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. O sırada şirket, gelirde yıldan yıla 20% ile 25% arasında bir büyüme beklediğini söyledi. CEO Spiegel geçtiğimiz günkü güncellemede ise, “Artık bu çeyrek için sağladığımız rehberlik aralığının alt sınırının altında gelir ve düzeltilmiş FAVÖK rapor etmemizin muhtemel olduğuna inanıyoruz” dedi. 
Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

Zoom Video Communications (ZM)

 • Zoom hisseleri, şirketin ilk çeyrek kazançlarının beklenenden daha iyi olduğunu bildirmesinin ve ikinci çeyrek için iyimser bir tahmin yayınlamasının ardından geçtiğimiz gün genişletilmiş işlemlerde 16% yükseldi. Kaynak

 • İkinci çeyrek için, Zoom en az 9,2%′lik bir büyümeyi temsil eden 1,11 milyar ile 1,12 milyar dolar arasında bir gelir bekliyor. 
Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

Apple (AAPL)

 • 19 Mayıs’ta yayınlanan FCC başvuruları arasında Apple’ın test ettiği bir cihaz gözlemlendi. Wi-Fi, NFC ve Bluetooth testlerinden geçirilen isimsiz donanıma “A2657” ve “Ağ Bağdaştırıcısı” adı verildi. Kaynak

 • 🔍 Neden Önemli? Apple, AirPort  Wi-Fi yönlendiricilerini 2018’de görünürde herhangi bir sebep olmaksızın durdurmuştu. Yeni dosyalama, ürünün yenisinin geleceği veya aksesuarın  Mac  kullanıcıları için modern bir ağ merkezi işlevi görebileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.
Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

Airbnb (ABNB)

 • Airbnb, “Sıfır-Covid” politikasıyla karantina sürecini devam ettiren Çin’deki operasyonlarını durduruyor. Kaynaklar, Çin’den yapılan seyahatlerin Airbnb için daha büyük bir fırsat olduğunu ve şirketin yurtdışına giden Çinli gezginler için listeler sağlamaya odaklanacağını söylüyor. Kaynak
 • 🔍 Ne olmuştu? Airbnb, pandemi sürecinin etkisiyle Mayıs 2020′de personelinin yaklaşık 25%′ini işten çıkardı, ardından o yılın kasım ayında halka açıldı. İnsanlar yeniden seyahat etmeye başlayınca işler düzeldi ve pandemi sırasında birçok işverenin sunduğu esnek çalışma düzenlemeleri sayesinde şirket bu yıl uzun vadeli kiralamalarda bir artış gördü. Bununla birlikte, halen pandemi ile mücadele eden Çin tarafında iyileşme haliyle çok daha yavaş oldu.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 Consolidated Edison (ED)

 • Guggenheim, şirkete yönelik notunu “SAT”tan “NÖTR”e yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 94 dolar (Önceki: 80 dolar) Kaynak

 Nike (NKE)

 • KGI Securities, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK PERFORMANS”tan “NÖTR”e düşürdü. 
 • Hedef fiyatı: 16 dolar (Önceki: 19 dolar) Kaynak

 Chevron (CVX)

 • Societe Generale, şirkete yönelik notunu “AL”dan “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 175 dolar (Önceki: 130 dolar) Kaynak

Piyasa Öncesi # 187: Airbnb, Snap, Zoom

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı