Bültenler

Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

May 10, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi
🦅 Güncel Vadeli Borsa Değerleri
*10 Mayıs 13.30 itibarıyla
S&P 500
+0,73%
4.025
Nasdaq
+1,16%
12.352
Dow Jones
+0,58%
32.463
BIST100
+0,91%
2.488
Dolar/TL
+1,08%
15,232

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisi öncesinde piyasadaki belirsizlik duygusu yükselmeye devam ederken, VIX, yani volatilite/korku endeksi sadece dün 15%’lik artışla 35 puana kadar yükseldi.
 • Endeks son 1 ay içerisinde ise 40%’tan fazla değer kazandı.
 • Bu korku ve belirsizlik ortamının derinleşmesiyle beraber, borsa endeksleri de son zamanların en uzun süren haftalık değer kaybını yaşadı. Nasdaq 2012’den, S&P 500 ise 2011’den bu yana en uzun haftalık değer kaybı zincirini oluşturdu.
 • Neden? FED’in faiz ve bilanço politikalarının ABD ekonomisini resesyona (ekonomik durgunluk) sürükleyeceği endişesi; yatırımcı güveninin azalmasına, korku ve belirsizlik ortamının oluşmasına neden oluyor. Bu korku ise borsalardaki büyük düşüşlerin temel nedeni haline geliyor.
 • FED, yayınladığı finansal istikrar raporunda, piyasalarda likidite koşullarının (yani ekonomideki nakit miktarının) bozulacağı uyarısında bulunurken, bozulmanın Ukrayna savaşı, parasal sıkılaştırma ve yüksek enflasyon kaynaklı risklerden kaynaklı meydana gelebileceğini belirtti.

Değerli Madenler

Altın, dolardaki hareketlilik ve enflasyon verisi endişeleri ile 1.860 dolar seviyesinde yatay seyrini koruyor. Yatırımcılar sıkılaşmanın hızına dair ipuçları elde etmek amacıyla çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verisini yakından takip edecek.

Merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında para politikalarını sıkılaştırma hamleleri, altın fiyatlarını negatif etkilemeye devam ediyor. Enflasyonun artması, önümüzdeki süreçte enflasyonla mücadele kapsamında faizlerin yükselmesi beklentisini de canlandırıyor. Faiz beklentisi arttıkça, faiz getirisi olan dolar yükselirken faiz getirisi olmayan altın fiyatları üstündeki baskı da artıyor.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, AB’nin Rus petrolüne ilişkin ambargo planınında yumuşamaya gittiği yönündeki haber akışı ile 105 dolar seviyelerine geriledi.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*10 Mayıs 13.30 itibarıyla
Apple (AAPL)
+0,78%
$153,62
Nvidia (NVDA)
+2,52%
$173,77
Tesla (TSLA)
+2,50%
$807

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

Tesla (TSLA)

 • Şanghay, bir aydan uzun bir süre önce uygulanan şehir çapındaki karantinayı sıkılaştırdı. Üstelik bu ayın sonuna kadar uzatabilir. Kaynak
 • Ne olmuştu? Tesla, şehrin COVID-19 karantinasının neden olduğu 22 günlük bir kapanmanın ardından 19 Nisan’da, Şanghay fabrikasında üretime kısmen yeniden başlamıştı. Görkemli açılış etkinliği sonrası Tesla, Şanghay tesisindeki üretimini 16 Mayıs’tan itibaren günde 2.600 araca çıkarmayı hedefliyordu.
 • Nasıl Etkiledi? Tesla hisse fiyatı, geçtiğimiz gün 9,05% düştükten sonra kapanış sonrası işlemlerde de negatif görünümü sürdürdü.
Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

AMC Entertainment (AMC)

 • AMC Entertainment ilk çeyrekte Wall Street beklentilerini aştı. CEO Adam Aron, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “2022′nin ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarımız, AMC’nin iki tam yıl içindeki en güçlü ilk çeyreğini temsil ediyor” dedi. 

 • AMC, çeyreği 1,3 milyar dolarlık kullanılabilir likidite ile sonlandırdı. Kaynak

 • Nasıl Etkiledi? AMC hisseleri, geçtiğimiz günü 9,01% düşüşle kapattıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde 2,56% yükseldi.
Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

Novavax (NVAX)

 • Novavax, çeyreklik gelir raporunda kazanç ve gelir beklentilerini tutturamamış olsa da ilk kârlı çeyreğini bildirdi.

 • Şirket, geçen yılın aynı dönemindeki 222,7 milyon dolarlık net zarara kıyasla, ilk çeyrekte 203 milyon dolarlık net gelir bildirdi. Novavax, 2022 gelir hedefini 4 milyar ile 5 milyar dolar arasında yineledi. Kaynak

 • Nasıl etkiledi? Novavax hisseleri geçtiğimiz günü 7,05% düşüşle kapattıktan sonra kapanış sonrası işlemlerde de 22,27% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

Upstart (UPST)

 • Upstart Holdings hisseleri, şirketin tüm yıl için tahminini düşürmesinin ardından Pazartesi günü kapanış sonrası işlemlerde 46% düştü ve mevcut makroekonomik ortamın kredi hacmi üzerinde baskı yaratmasının beklendiği konusunda uyardı.
 • Kredi kararlarında yapay zekayı kullanan şirket, 2022’den yaklaşık 1,25 milyar dolar gelir bekliyor. Önceki tahmin, yaklaşık 1,4 milyar dolar gelirdi. Kaynak

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Virgin Galactic (SPCE)

 • Truist Securities, şirkete yönelik notunu “AL”dan “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 8 dolar (Önceki: 24 dolar) Kaynak

Dish Network (DISH)

 • JP Morgan, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 30 dolar (Önceki: 40 dolar) Kaynak

Goodyear (GT)

 • CFRA, şirkete yönelik notunu “TUT”dan “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 20 dolar (Önceki: 24 dolar) Kaynak

💰 Haftanın Bilançoları

Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

Piyasa Öncesi #176: Aşırı Korku Bölgesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı