Bültenler

Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

May 9, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

🦅 Güncel Vadeli Borsa Değerleri
*9 Mayıs 12.30 itibarıyla
S&P 500
-1,17%
4.069
Nasdaq
-1,28%
12.502
Dow Jones
-0,92%
32.540
BIST100
+0,24%
2.464
Dolar/TL
+0,53%
14,990

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Bir adım gerisi: Geçtiğimiz hafta yapılan FED toplantısında, Powell’ın -oldukça agresif olan- 75 baz puanlık artırımları masadan kaldırması ilk başta pozitif algılanmış ve borsaları yeşillere boğmuştu. Ardından bu pozitifliğin, FED’in enflasyonla mücadelesini zorlaştıracağı ve ileride daha agresif önlemler almak zorunda bırakacağına yönelik bir endişe doğarak borsalar bu sefer kırmızıya boğulmuştu. 
 • Bu Hafta: Pazartesiden cumaya kadar bu haftanın her günü bir FED üyesi konuşma yapacak. Konuşmalarda üyelerin ekonomiye dair ne kadar güven vereceği ve borsaları ne kadar korkutacağı, hisse senetlerini etkileyebilecek önemli gelişmelerden olacak.
 • Bu hafta bilanço açıklayacak şirketler arasında; Coinbase, Disney, Rivian, Biontech, AMC, Roblox ve Unity yer alıyor. Detaylı takvime bültenin sonundan ulaşabilirsin.
 • Buna ek olarak, çarşamba günü TSİ 15.30’da Nisan ayı enflasyon verisi açıklanacak.

 • Bir adım ilerisi: Açıklanacak enflasyon verisinde, fiyatlar yükselmeye devam ediyor mu? Eğer ediyorsa beklentilerin üzerinde mi yükseliyor? Yoksa gerilemeye mi başladı? Bu soruların cevaplarına bakılacak. Yükselmesi, FED’e ileride daha agresif davranması için bahane sağlarken, düşmesi de daha yumuşak davranması için malzeme vermiş olacak.
 • Beklentiler: Enflasyonun aylık bazda 0,2% yükselmesi ve yıllık bazda 8,5%’den 8,2%’ye düşmesi bekleniyor.

Uzman Yorumu: Jimmy Whang, US Bank Kredi Birimi Başkanı 

“Ekonomi 2018 ile karşılaştırıldığında, enflasyon baskılarının çok daha belirgin ve gerçek olması açısından daha farklı koşullara sahip.

Rusya ile Ukrayna savaşının devam etmesi, Çin’deki sıfır-COVID politikasıyla ilgili baskılarla birleştiğinde denklemin arz (üretim) tarafına yönelik ters rüzgarlar esiyor.

Piyasa performansı açısından gördüklerimiz, FED’in yumuşak bir iniş yapması açısından biraz zorlu bir ortama doğru gittiğimizi gösteriyor gibi görünüyor.” Kaynak

💎 Değerli Madenler

Altın, resesyon endişeleri ve enflasyonist baskı ile birlikte düşüşünü sürdürüyor. Öte yandan ABD tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan güçlenme de ters korelasyon içinde fiyatlanan ons altın fiyatlarının gerilemesine sebep oluyor. 

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, G7 ülkelerinin Rus petrolünü kademeli olarak azaltacaklarını ya da tamamen keseceklerini duyurmasının ardından arz endişeleri ile birlikte yükselişini sürdürüyor. 

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*9 Mayıs 12.30 itibarıyla
Apple (AAPL)
-1,54%
$154
Tesla (TSLA)
-2,05%
$847
Nvidia (NVDA)
-2,03%
$182

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

Ford Motor (F), Rivian Automative (RIVN)

 • Ford, 102 milyonluk Rivian hissesinin 8 milyonunu elden çıkarmayı planlıyor. Kaynaklar, Ford’un hisseleri Goldman Sachs aracılığıyla satacağını söyledi. Kaynak

 • Ayrıca, başka bir isimsiz yatırımcının 13 milyon ile 15 milyon arasında hisse satacağı da belirtildi.

 • 🔍 Ford, Rivian’daki hissesinin değer kaybı nedeniyle ilk çeyrekte 3,1 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Kaynak

 • 🔍 Rivian, 10 Kasım’da hisse başına 78 dolardan halka arz edildi. Hisseler birkaç gün sonra 179 dolara yükseldi. O günden bu yana hisse senedi fiyatı 84% düşüş yaşadı ve bugün 28,79 dolar seviyesinden işlem görüyor. Rivian, mart ayında tedarik zinciri kısıtlamaları ve dahili üretim engelleri ile bu yıl 25.000 elektrikli kamyon ve SUV üretmeyi beklediğini söyledi.

 • Nasıl Etkiledi? Ford hisseleri, cuma gününü 2,52% düşüşle kapattıktan sonra kapanış sonrasında da düşüş gösterdi. Rivian hisseleri de geçtiğimiz haftayı 6,25% düşüşle kapattıktan sonra kapanış sonrasında da düşüş eğilimindeydi. 
Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

Lockheed Martin (LMT)

 • Lockheed Martin, Javelin tanksavar füzelerinin üretimini yılda 4.000 ile neredeyse iki katına çıkarmayı hedefliyor.
 • Javelin, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunmasında kilit bir silah oldu. Şirketin CEO’su Talent, Lockheed’in şu anda yılda yaklaşık 2.100 adet inşa edebileceğini, ancak ABD ordusunun kendi tedarikini sürdürmek için üretimi artırması gerektiğini söyledi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Lockheed Martin geçtiğimiz hafta cuma günü 1,42% yükseliş kaydettikten sonra kapanış sonrası işlemlerde düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

Under Armour (UAA)

 • Under Armor, küresel tedarik zinciri zorlukları ve Çin’deki karantinalar ile mücadele ettiği çeyrekte, Wall Street tahminlerinin altında satışlar bildirdikten sonra 2023 mali yılı için hayal kırıklığı yaratan bir de görünüm yayınladı. Kaynak
 • Yine cuma günü, rakibi Adidas da Çin’deki koronavirüs ile ilgili kısıtlamaların “ciddi etkisi” nedeniyle, 2022′deki büyümesinin tahmin edilen aralığın alt sınırında geleceğini söyledi. 
 • Nasıl Etkiledi? Under Armour hisseleri cuma günü neredeyse 24% düşerek 52 haftanın en düşük seviyelerine geriledi.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

FuboTV (FUBO)

 • Roth Capital, şirkete yönelik notunu “AL”dan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 4,25 dolar (Önceki: 7,5 dolar) Kaynak

Vimeo (VMEO)

 • Piper Sandler, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 10 dolar (Önceki: 18 dolar) Kaynak

Virgin Galactic (SPCE)

 • Cannacord Genuity, şirkete yönelik notunu “AL”dan “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 8 dolar (Önceki: 36 dolar) Kaynak

💰 Haftanın Bilançoları

Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

Piyasa Öncesi #175: Haftanın Gelişmeleri, Enflasyon, Sıkılaşma

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı