Bültenler

Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

May 6, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?
Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Borsalar, 2020 pandemi krizinden bu yana yaşadıkları en büyük günlük düşüşü yaşarken, birçok yatırımcının kafasında “dün neden yükseldi, bugün neden düşüyor?” sorusu belirdi.
 • Neden yükseldi? FED’in 75 baz puan ihtimalini masadan kaldırması ve ABD ekonomisine yönelik güven tazelemesi yatırımcıları rahatlatan ve borsalara alım dalgası gönderen bir gelişmeydi.
 • Neden düştü? Öte yandan FED’in beklenenden daha “yumuşak” davranışı, enflasyonla iyi mücadele edemeyeceğini ve bu yüzden ileride daha “agresif” olmak zorunda kalabileceğini düşündürdü. 
 • Sonuç: Yani, FED’in bugün gerektiği kadar agresif olmaması, yarın gerekenden daha fazla agresif olmasına neden olabilir. Bu ise hisse senetlerinin ve ABD ekonomisinin geleceğine yönelik beklentilerin kötüleşmesine neden oldu.

Uzman Yorumu: Verdence Capital Danışmanları

“Lüks tüketim ve isteğe bağlı satın alınan ürünlere bakarsak, bugünkü düşüşten en çok etkilenenler onlar. Çünkü herkes bunun önümüzdeki birkaç çeyrekte tüketiciler için zorlu bir dönem olacağını tahmin ediyor.” Kaynak

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

💎 Değerli Madenler

Altın, enflasyon endişelerinin tırmanması, dolar ve tahvilde yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşmesi ile üçüncü haftalık düşüşüne doğru ilerliyor. 

ABD’de özel sektördeki maaş bordrosu rakamlarında görülen düşüşün ardından, metallerin yönünü belirlemek için bugünün odak noktası ABD’den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri olacak. Kaynak

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD’nin stratejik rezervlerini yeniden artıracağını açıklaması ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rus petrolünü yasaklama hazırlıkları ile yükselişini sürdürüyor. Kaynak

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
6 Mayıs 12.30 itibarıyla
Apple (AAPL)
-0,07%
$156,66
Carnival (CCL)
-0,54%
$16,45
Tesla (TSLA)
+0,06%
$873,77

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Lucid (LCID)

 • Elektrikli lüks araç üreticisi Lucid, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Air sedan için 30.000′den fazla rezervasyonu olduğunu, ancak 1 Haziran’dan sonra rezervasyon yapan tüm müşterilerin daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalacağını söyledi. Bundan sonra, çeşitli Air modellerinde fiyatlandırma, donanım seviyesine bağlı olarak kabaca 10% ile 12% arasında artacak.

 • Bilanço Detayları: Çeyreklik raporunda 57,7 milyon dolar gelir üzerinden 5 sentlik hisse başına zarar açıkladı. Toplam net zararı 81,3 milyon dolar olurken çeyreklik bazda, 360 araç teslim ederken 30.000’den fazla araç rezervasyonu aldı.

 • Beklentiler: Şubat ayında Lucid, cam ve halı gibi temel malzemeleri elde etmekte yaşanan zorluklara atıfta bulunarak, üretim için tam yıl kılavuzunu 20.000 araçtan 12.000 ile 14.000 araca indirdi. 

 • Lucid, perşembe günü yaptığı açıklamada, bir sonraki aracı olan Gravity adlı lüks bir SUV’nin 2024′ün ilk yarısında beklendiğini doğruladı.

 • Bir adım gerisi: Şirket geçen ay, Suudi Arabistan hükümetinin önümüzdeki 10 yıl içinde 100.000′e kadar araç satın almayı kabul ettiğini belirtmişti. Suudi Arabistan’ın kamu servet fonu, ABD merkezli otomobil üreticisinin yaklaşık 62%′sine sahip. CEO Peter Rawlinson, Lucid’in kazanç çağrısı sırasında açıkladığı 30.000 rezervasyonun Suudi Arabistan’ın siparişinden herhangi bir aracı içermediğini açıkladı. Kaynak

 • Nasıl Etkiledi? Geçtiğimiz gün 6,96% düşüşle kapanan Lucid hisseleri kapanış sonrasında 0,27% yükseliş gösterdi.
Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Boeing (BA)

 • Boeing, genel merkezini Chicago’dan Virginia’ya taşıyacak. 
 • Krizle boğuşan ABD’li uçak üreticisi; bir yandan müşteriler, federal düzenleyiciler ve kanun yapıcılarla ilişkilerini onarmak için çalışırken bir yandan da merkezini Chicago’dan Virginia’ya taşımak ile uğraşıyor. Kaynak
 • Öte yandan, dünyanın en büyük ikinci uçak kiralama şirketi Avolon’un başkanı, perşembe günü yaptığı açıklamada, Boeing’in “yolunu kaybettiğini” ve düzelebilmesi için yeni liderliğe ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Boeing hisseleri geçtiğimiz gün 4,14% düşüşle kapanırken kapanış sonrasında 0,09% yükseliş gösterdi.
Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Twitter (TWTR)

 • Dün geceki sert düşüşün ortasında yükselen nadir hisselerden biri de Twitter oldu.
 • Elon Musk, geçtiğimiz gün Oracle kurucu ortağı Larry Ellison ve Sequoia Capital dahil olmak üzere Twitter teklifi için 7,14 milyar dolarlık fon sağlamaya hazır bir grup yüksek profilli yatırımcıyı listeledi.
 • Musk’ın sosyal medya şirketinin devralmasını bitirdikten sonra Twitter’ın  geçici CEO’su olması bekleniyor. Musk aynı zamanda Tesla’nın da CEO’su ve The Boring Company ile SpaceX’in de başında bulunuyor. O nedenle bu durum özellikle Tesla severleri rahatsız ediyor gibi gözüküyor.
 • Nasıl etkiledi? Önceden anlaşılmış satın alım fiyatı olan 54,2 doların altında olan TWTR, satın alımın gerçekleşme ihtimali arttıkça bu fiyat seviyesine de yaklaşmaya başladı. 
Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

ConocoPhilips (COP)

 • ConocoPhilips, kârını 5 kat artırdı. 
 • ABD’li petrol üreticisi ConocoPhillips, ilk çeyrekte beş kat artan ve Wall Street’in daha yüksek enerji fiyatları ve hacimleri konusundaki tahminlerini aşan bir kâr bildirdi. Şirket, 2022’de beklenen sermaye getirisinin 10 milyar dolara çıkması için 2 milyar dolarlık bir artış duyurdu. 
 • Ayrıca şirket, hem hisse başına 46 sentlik bir olağan temettü hem de hisse başına 70 sentlik üçüncü çeyrek değişken nakit getirisi (VROC) ödemesi ilan etti. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Geçtiğimiz gün 0,96% düşüşle kapanan ConocoPhilips hisseleri kapanış sonrası 0,52% yükseliş gösterdi.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Fortinet (FTNT)

 • Mizuho Securities, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 350 dolar (Önceki: 340 dolar) Kaynak

Tupperware Brands (TUP)

 • Citigroup, şirkete yönelik notunu “AL”dan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 13 dolar (Önceki: 26 dolar) Kaynak

Murphy Oil Corp (MUR)

 • JP Morgan, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 51 dolar Kaynak

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Piyasa Öncesi #174: Borsa Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı