Bültenler

Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

May 5, 2022 • 10 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

S&P 500 & Nasdaq & Dow Jones

 • Dün akşam TSİ 21.00’de FED, faizleri beklentilere paralel olarak 50 baz puan artırdı.
 • Zaten uzun zamandır bu büyüklükte potansiyel bir artışın hisse senedi fiyatlarına yansıdığı düşünüldüğü için de piyasalar rahat bir nefes alarak yükselişe geçti.
 • TSİ 21.30 itibarıyla açıklama yapmaya başlayan Powell’ın, 75 baz puanlık bir faiz artışının masada olmadığını belirtmesi ile birlikte ise borsalar yükselişlerini hızlandırarak günü sert bir değer kazancıyla tamamladılar.
 • Powell’ın açıklamalarına büyük resim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Uzman Yorumu: Bill Callahan, Schroders Yatırım Stratejisti

“Dürüst olmak gerekirse, bu faiz artışı döngüsünün piyasanın şu anda fiyatladığından biraz daha kısa süreceğini düşünüyorum.

FED’in yavaşlayan ekonomik verileri gördüğünü ve ekonomiyi ileride canlandırabilmek için ellerinde hazır mühimmat (faiz indirimleri) olması için adına en kısa sürede faiz oranları artırmaya çalıştıklarını düşünüyorum.” Kaynak

Değerli Madenler

Altın, Powell’ın 75 baz puanlık agresif faiz artışı seçeneğini dışlamasının yarattığı iyimser etkiyle birlikte altın fiyatlarında yükseliş gözlemlendi.

 • Altın fiyatları ABD FOMC toplantısının ardından dolar endeksinin beş yılın en yüksek seviyesinden geri çekilmesiyle yükseldi. FED, piyasa beklentilerine paralel olarak kilit faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Ancak ABD FED başkanı, daha büyük bir faiz artırımı olasılığını reddetti ve bu da dolar endeksinde düşüşe yol açtı. 
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik petrol ambargosu planlamaları ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de zayıf gelen ekonomik göstergelerden etkilenmeye devam ediyor. 

 • AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Şimdi, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru hattıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol ürünleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” ifadelerini kullanmıştı.
 • Bugün AB ülkeleri Rusya’ya petrol ambargosu olasılığı nedeniyle petrol fiyatlarının üretim seviyelerini tartışmak üzere OPEC toplantısında bir araya gelecek. 
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

eBay (EBAY)

 • eBay çarşamba günü analistlerin tahminlerini aşan ilk çeyrek kazançları ve beklentileri aşan gelir bildirdi. Ancak mevcut çeyrek için hayal kırıklığı yaratan bir rehberlik yaptı ve uzun vadeli işlemlerde hisse senetlerini keskin bir şekilde düşürdü. Aynı gün hem eBay hem Etsy’den gelen zayıf ikinci çeyrek kılavuzu, çevrimiçi alışverişte pandemi kaynaklı bir artışın ardından e-ticaret sektöründe bir soğuma olduğunu gösteriyor.
 • Bilanço Detayları: Şirket, 2,48 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,05 dolarlık hisse başına kazanç açıkladı. Analistler, 2,46 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,03 dolarlık hisse başına kazanç bekliyorlardı. Ancak, gelir yıldan yıla %6 azaldı.
 • CEO’nun Sözleri: eBay CEO’su Jamie Iannone, “Ekibimiz beklentilerimizin en üst noktasında güçlü bir çeyrek daha teslim etti” dedi. “Mevcut makro rüzgarlara rağmen, Mart ayındaki Yatırımcı Günü’nde ortaya koyduğumuz uzun vadeli stratejimize güveniyoruz. Uzun vadeli, sürdürülebilir büyüme sağlama amacıyla gelecek için bir eBay inşa ediyoruz. Meraklı alıcılarımız devam ediyor. eBay’de düzenli olarak alışveriş yapmak ve etkileşimde bulunmak ve bugüne kadarki sonuçlarımız odak kategorisi oyun kitabımızın çalıştığını gösteriyor” diye ekledi. Kaynak
 • Beklentiler: Şirket, ikinci çeyrek gelirinin 2,35 milyar dolar ile 2,4 milyar dolar arasında olacağını tahmin ederek, yıldan yıla 9% ile 7%′lik bir yavaşlamaya işaret etti.  Düzeltilmiş kazançların hisse başına 87 sent ile 91 sent arasında olacağı tahmin ediliyor. Tüm yıl 2022 gelirinin 9,6 milyar dolar ile 9,9 milyar dolar arasında olması ve yıl için hisse başına düzeltilmiş kazancın 3,90 ile 4,10 dolar arasında olması bekleniyor. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Geçtiğimiz günü 1,80% yükselişle kapatan şirket kapanış sonrası işlemlerde 6,47% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

Moderna (MRNA)

 • Moderna, analist beklentilerini fazlasıyla aşan  2022 mali yılının ilk çeyreği kazançlarını bildirdi. 
 • Bilanço Detayları: Hisse başına kar, üst üste beşinci çeyrekte pozitif geldi ve tahminleri açık bir farkla geride bıraktı. Gelir de analist beklentilerinin oldukça üzerinde geldi. Şirket, 8,58 milyar dolar üzerinden 6,1 milyar dolar hisse başına kar açıkladı. Moderna’nın bir önceki çeyreğe göre üç kattan fazla artan 6,1 milyar dolarlık geliri, COVID-19 aşısının satışlarından kaynaklandı.
 • Moderna Aşısı: COVID-19 aşısının satışları toplam gelirin yaklaşık 98%’ini oluşturmaktadır. Diğer 2%’lik kısım ise hibe ve işbirliği gelirlerinden oluşmaktadır. Moderna’nın aşısı, FDA tarafından onaylanmasının ardından şu anda ABD’de Spikevax olarak pazarlanıyor. İki dozluk bir seri olarak uygulanan aşı, Aralık 2020’den beri FDA’nın acil kullanım izni tanımı altında mevcuttu. Acil kullanım izni kapsamında 18 yaş ve üstü bireyler için aşının bir rapel dozu mevcuttur. Şirket yakın zamanda FDA’ya aşısının altı aydan altı yaşına kadar olan çocuklarda kullanılması için bir acil kullanım izni talebi sundu. 
 • Moderna, COVID-19 aşısının 2022 yılı için yaklaşık 21 milyar dolarlık satışı için gelişmiş satın alma anlaşmaları (APA) bulunduğunu söyledi. Şirket, satışların yılın ikinci yarısında ilk yarıya kıyasla biraz daha güçlü olacağına inanıyor. 
 • CEO’nun Sözleri: CEO Stephane Bancel, kazançların açıklanmasının ardından yaptığı bir konferans görüşmesinde, Moderna’nın aktif olarak dünya çapında satın alma fırsatlarını değerlendirdiğini söyledi. Bancel, görüşme sırasında analistlere verdiği demeçte, “Birleşme ve satın alma açısından size ekiplerimizin hiç bu kadar meşgul olmadığını söyleyebilirim” dedi. “Dünya çapında kelimenin tam anlamıyla birçok fırsata bakıyorlar. Ne teknoloji yoluyla ne de ürünlerle platformu genişletmek için yatırım yapmaktan çekinmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Geçtiğimiz gün 5,81% yükselişle kapanan Moderna hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 0,68% geri çekildi.
Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

Booking (BKNG)

 • Booking hisseleri, seyahat-rezervasyon sitesi operatörünün Wall Street beklentilerini aşdıktan sonra yoğun bir yaz seyahat sezonundan fayda sağlamayı beklediğini söyledi.
 • Bilanço Detayları: Booking, 2,7 milyar dolarlık gelir üzerinden 3,90 dolarlık hisse başına kazanç açıkladı. Analistler, 2.53 milyar dolar gelir üzerinden 87 sentlik hisse başına kar bekliyorlardı. Beklenenden daha iyi sonuçlar, seyahat aktivitesinin ısınmaya devam etmesiyle ilk çeyrekte 27 milyar dolarlık rekor brüt rezervasyondan kaynaklandı.
 • CEO’nun Sözleri: Booking Holding CEO’su Glenn Fogel yaptığı açıklamada, “Belirsiz bir makroekonomik ortama rağmen, 2022’nin ikinci çeyreğinde şimdiye kadar küresel seyahat trendlerinin güçlenmeye devam ettiğini gördük ve yoğun bir yaz seyahat sezonuna hazırlanıyoruz” dedi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Geçtiğimiz gün 0,12% düşüşle kapanan Booking hisseleri kapanış sonrasında 10,90% yükseliş gösterdi.
Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

Shell (SHELL)

 • Petrol devi Shell, bugün yükselen emtia fiyatlarıyla 2008′den bu yana en yüksek üç aylık karını bildirdi. İngiliz rakibi BP de Salı günü, ilk çeyrek net karının on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından hisse geri alımlarını artırma planlarını açıklamıştı.
 • Bilanço Detayları: Shell, Refinitiv tarafından anket yapılan analistlerin beklentileri doğrultusunda, Mart ayı sonuna kadar üç ay için 9,1 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Shell’in sonuçları, şirketin 10.7 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç açıkladığı 2008′in ikinci çeyreğinden bu yana en güçlü çeyreklik kârını yansıtıyor.
 • Shell, Rusya’dan çıkışının bir sonucu olarak ilk çeyrekte 3,9 milyar dolarlık vergi sonrası masraf aldığını doğruladı. Şirket daha önce, ülke dışına çıktıktan sonra varlıklarının değerinden 4 milyar ile 5 milyar dolar arasında bir değer kaybedebileceği konusunda uyarmıştı. Firma, bu ücretlerin düzeltilmiş kazançları etkilemesinin beklenmediğini söyledi.
 • Şirket ayrıca ilk çeyrek için temettüsünü hisse başına yaklaşık 4% artırarak 0.25 dolara çıkarmayı planladığını duyurdu.
 • CEO’nun Sözleri: CEO Ben van Beurden yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki savaş her şeyden önce bir insanlık trajedisidir, ancak aynı zamanda küresel enerji piyasalarında önemli aksamalara neden oldu ve güvenli, güvenilir ve uygun fiyatlı enerjinin hafife alınamayacağını gösterdi” dedi. “Bu belirsizliğin etkileri ve beraberinde gelen yüksek maliyet, her yerde hissediliyor. Zorlu sonuçların üstesinden gelmek ve elimizden geldiğince destek ve çözümler sağlamak için hükümetler, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Kaynak

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Starbucks (SBUX)

 • Evercore ISI, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 95 dolar Kaynak

Lyft (LYFT)

 • Susquehanna, şirkete yönelik notunu “POZİTİF”ten “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 25 dolar (Önceki: 54 dolar) Kaynak

Scotts Miracle-Gro Company (SMG)

 • Stifel, şirkete yönelik notunu “AL”dan “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 116 dolar (Önceki: 130 dolar) Kaynak

🌎 Büyük Resim

Powell’ın Açıklamaları

 • Enflasyon çok yüksek, hedefimizin çok üzerinde.
 • FOMC, enflasyonu düşürmek için hızlı bir şekilde hareket ediyor.
 • Ekonominin genelinde fiyat baskıları yayılıyor.
 • Faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
 • Önümüzdeki birkaç toplantıda ek 50 baz puanlık (+0,5%) faiz artırımı ihtimali bulunuyor.
 • ABD ekonomisi daha sıkı bir para politikasını kaldırabilecek bir pozisyonda.
 • ABD ekonomisi gerilemeye yakın gözükmüyor.
 • Komite 75 baz puanlık (+0,75%) bir faiz artışını şimdilik düşünmüyor.
 • Eğer beklentilerimiz gerçekleşirse, sonraki iki toplantıda 50 baz puanlık (+0,5%) faiz artışları masada olacaktır.
 • Eğer daha yüksek faiz artışlarının uygulanması gerekirse, tereddüt etmeyiz.
 • Hem Ukrayna hem de Çin’deki karışıklıkların enflasyonu ve tedarik zinciri krizini artırması muhtemel.
 • Faiz oranlarının yükselmesi pek hoş olmayacak lakin fiyat istikrarını yakalamak için zorunlular.
 • Ekonomideki hiçbir şey bir resesyonun (ekonomik daralma) yakın olduğunu göstermiyor.
 • FED’in haziran ayından itibaren pandemi sürecinde tahvil satın alarak 8,9 trilyon dolara yükselttiği bilanço boyutunun da 1 Haziran tarihinden itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltılacağı, gelecek 3 ayda ise aylık 95 milyar dolar azaltılacağı ifade edildi.
Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

Piyasa Öncesi #173: Moderna, Booking, Shell ve FED

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı