Bültenler

Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

May 4, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

S&P 500 & Nasdaq & Dow Jones

 • Mart ayındaki FED toplantısının ardından nisan ayında S&P 500 9% ve Nasdaq 14%’e yakın düşmüşken, artık gözler FED toplantısına çevrildi. 
 • Bu noktada ise borsalara yön veren 2 zıt grup var. Birinci grup, FED cephesinden gelecek 50 baz puanlık (0,5%) bir faiz artışının çoktan hisse senedi fiyatlanlarına yansıdığını düşünürken (ve bu yüzden hisseleri dipten toplayanlar) ikinci grup ise beklentilerin üzerinde bir faiz artışı olacağını ve bunun henüz fiyatlanmadığını (bu yüzden hisseleri satıyorlar) düşünüyor.
 • Bu iki zıt taraftan gelen alım-satım dalgaları ise borsaları bir aşağı bir yukarı testere gibi hareket ettiriyor.

Uzman Yorumu: Ellis Phifer, Raymond James Genel Müdürü

“Yatırımcılar, masadan biraz daha risk almak için kârlı pozisyonlarını kapatıyor gibi gözüküyor. Ne de olsa, FED kararı açıklandığında karara göre tahvil piyasaları ralli de yapabilir ama daha fazla da düşebilir. (hisse senetleri ise bunun tersi yönde hareket eder)” Kaynak

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

BP (BP)

 • Petrol ve gaz devi dün açıkladığı bilançosunda 4,5 milyar dolarlık kâr beklentisini aşarak 6,2 milyar dolarlık bir kâr açıkladı. Bununla da yetinmeyerek, 2,5 milyar dolarlık hisse geri alım programı duyurdu.
 • Bir adım gerisi: Rus kontrolündeki petrol şirketi Rosneft’teki yaklaşık 20%’lik hisselerinin devri büyük bir kayıp olmasına rağmen, şirketin kârını ve hisse geri alımını artırması pozitif olarak algılandı. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Dün hisseleri 8% yükselen BP, yılbaşından bu yana toplam 18% değer kazandı.
Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

Pfizer (PFE)

 • Pfizer, 2022 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin gelir raporunda analist beklentilerini aştı.
 • Bilanço Detayları: Pfizer 25,66 milyar dolar gelir üzerinden 1,62 dolar hisse başına kâr açıkladı. Düzeltilmiş  hisse başına kazanç, bir önceki çeyreğe göre 70,5% artarak beklentileri büyük bir farkla aştı. Şirketin  geliri de analist tahminlerini aşarak yıldan yıla (YÖY) 76,8% arttı.  Bu gelirin yaklaşık 58%’i, şirketin Almanya merkezli BioNTech ile geliştirilen COVID-19 aşısının satışları da dahil olmak üzere aşı satışlarından elde edildi. Pfizer, çocuklara yönelik destekleyici dozların ve aşıların bu çeyrekte Covid aşısı gelirini artırdığını söyledi. Kaynak
 • Beklentiler: Pfizer, 2022 mali yılının tamamı için gelir ve kazanç kılavuzu sağladı. Şirket, yıllık 98 milyar  dolar ile 102 milyar dolar arasında gelir elde etmeyi bekliyor. 6,25 ile 6,45 dolar arasında düzeltilmiş hisse başına kâr bekliyor. Bu görünüm, Covid19 ile ilgili iki ürünü Comirnaty’nin satışlarından elde edilen (32 milyar dolarlık) ve Paxlovid’in satışlarından elde edilen (22 milyar dolarlık) beklenen geliri yansıtıyor. 
 • Nasıl Etkiledi? Pfizer hisseleri geçtiğimiz gün 1,97% yükseldikten sonra kapanış sonrası işlemlerde de pozitif görünümünü sürdürdü.
Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

Starbucks (SBUX)

 • ABD’deki güçlü talep, Çin’den gelen keskin düşüşleri dengeleyerek şirketin çeyreklik gelirinin Wall Street’in tahminlerinin üzerinde olmasına yardımcı oldu! 
 • Bilanço Detayları: Starbucks 7,64 milyar dolar gelir üzerinden 59 sentlik hisse başına kâr bildirdi. Net satışlar 14,5% artarak 7,64 milyar dolara yükseldi ve 7,6 milyar dolarlık beklentileri aştı. Küresel aynı mağaza satışları, ABD’deki güçlü büyümenin etkisiyle çeyrekte 7% arttı.
 • Müşterilerin sipariş başına daha fazla harcama yapması ve mağazaları daha sık ziyaret etmesi nedeniyle ABD’deki aynı mağaza satışları 12% arttı. Starbucks’ın sadakat programının aktif üyeliği 17% artışla 26,7 milyon müşteriye ulaştı. Öte yandan, Çin’de aynı mağaza satışları, ülke Kovid salgınlarından sonra yeniden karantina uygulamasına geçtiği için bu çeyrekte %23 düştü.
 • Beklentiler: Starbucks, Çin’deki karantinaları, enflasyonu ve mağaza ve çalışanlarına yapılan yatırımları gerekçe göstererek 2022 mali görünümünü askıya aldı.Ancak geçen çeyrekte, hisse başına kazancının %4 ile %6 aralığında düşmesini ve mali yıl boyunca hisse başına düzeltilmiş kazancın %8 ile %10 artmasını beklediğini söyledi. Kaynak
 • Starbucks, çeyrekte 313 net yeni lokasyon açtı. Şirket ayrıca yatırımcı gününü Aralık ayından Eylül ayına kaydırdığını ve yerini New York City’den Seattle’a kaydırdığını duyurdu.
 • Nasıl Etkiledi?  Dün 1,38% düşüş gösteren Starbucks hissesi, kapanış sonrası işlemlerde 5,11% yükseliş gösterdi.
Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

Airbnb (ABNB)

 • Airbnb beklentilerin üstünde gelen çeyreklik gelir raporu paylaştı. Pandemi sonrası seyahatlerdeki toparlanma ile birlikte ikinci çeyrek için de iyimser bir tahmin verdi .
 • Bilanço Detayları: Wall Street analistlerinin beklediği hisse başına 25 sentlik zarardan daha güçlü bir performansla hisse başına üç sent net zarar bildirdi. Gelir, yıldan yıla 70% artışla 1,51 milyar dolara yükselirken, analistler 1,45 milyar dolar  olacağı yönünde tahminlerde bulunmuşlardı.
 • Beklentiler: Airbnb, ikinci çeyrek için 2,03 milyar dolar ile 2,13 milyar dolar arasında gelir bekliyor. Gelir raporu sonrası yapılan açıklamalar da heyecan vericiydi! Şirket, “2022’nin 3. çeyreğinde en yoğun seyahat sezonuna girerken, EMEA ve Kuzey Amerika’da yaz seyahat ayları için önemli bir talep görüyoruz” dedi. “Ayrıca, dördüncü çeyrek için tarihsel talebin üzerinde bir artış görüyoruz, bu da tüketicinin seyahat etme güveninin yaz aylarının ötesinde güçlü kaldığını gösteriyor.” şeklinde ifadelerle güçlü talebe ilişkin görünümü yansıttı. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Geçtiğimiz günü 5,09% düşüşle kapatan Airbnb hisseleri, kapanış sonrası 5,69% yükseliş gösterdi.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

 Carvana (CVNA)

 • Wells Fargo, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK AĞIRLIK”tan “EŞİT AĞIRLIK”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 65 dolar (Önceki: 150 dolar) Kaynak

Kellogg Company (K)

 • Piper Sandler, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “DÜŞÜK AĞIRLIK”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 62 dolar (Önceki: 66 dolar) Kaynak

DocuSign (DOCU)

 • Wedbush, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “DÜŞÜK PERFORMANS”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 60 dolar (Önceki: 80 dolar) Kaynak

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

Piyasa Öncesi #172: Piyasalarda FED Günü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı