Bültenler

Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

May 3, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

Güncel Vadeli Borsa Değerleri

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

S&P 500 & Nasdaq & Dow Jones

 • Dün: ABD doları cinsinden borçlanmanın maliyeti olan ABD 10 yıllık tahvil faizi, FED açıklamaları öncesinde yatırımcıların hisse senedi gibi riskli yatırımlar yerine faiz gibi güvenli limanları tercih etmesi sonucunda 2018’den bu yana ilk kez 3%’ü aştı. Faiz artırım öncesi öncü sinyal olarak da bilinen tahvil getirilerinin yükselmesi pozitif korelasyon içinde olduğu dolar endeksini de 20 yıllık zirvelerine doğru iterken ABD hisse senedi endeksleri, yatırımcıların düşen fiyatlardan faydalanmak için gerçekleştirdikleri alımlarla birlikte yükselişle kapandı.
 • Fed toplantısı bugün başlıyor! Finansal piyasalarda aktif rol oynayan piyasa aktörleri (bankalar, yatırım fonları vb.), FED’in Çarşamba günü Türkiye saati ile 21.00’de açıklayacağı politika faizini 50 baz puan artırmasını beklese de 75 baz puanlık bir sürpriz ihtimali de nabızları yükseltiyor. FED’in beklentilere paralel olarak 50 baz puanlık faiz artırım hamlesi dahi 22 yılın en sert faiz artışına imza atmış olacak.
 • Morgan Stanley de döngüdeki ikinci faiz artışı olarak FED’in Mayıs ayında 50 baz puanlık bir artış gerçekleştirme yolunda olduğunu ve haziran ayından itibaren pandemi sürecinde ekonomik koruma amaçlı tahvil satın alarak 8,9 trilyon dolara yükselttiği bilanço boyutunu küçültmeye başlayacağını düşünüyor.
 • Bilanço Sezonunun Meyveleri: Geçtiğimiz haftaya baktığımızda bilanço sezonunun son 3 haftalık düşüşü kırarak, bize ufak da olsa yeşil bir hafta verdiğini belirtmiştik. Ancak ne yazık ki karışık gelen bilançolar, borsaların beklediği itici güç olmaktan çok uzaktı. 
 • Haftanın ilk gününe baktığımızda ise Microsoft, Google ve Meta’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı kazançlar teknoloji sektöründeki toparlanmaya öncülük ederken, Amazon ve Apple’ın da geçtiğimiz günü kayıplarını azaltarak sonlandırdığı belirtilebilir.
 • Geçen hafta durmaksızın gelen teknoloji raporlarının ardından, bu hafta  bilanço sezonunda ilaç üreticileri ve seyahat şirketlerinden gelen raporlar dikkatleri çekiyor. 
 • Bugünün önemlileri Pfizer, Airbnb ve Starbucks!

Uzman Yorumu:  Alex Roever, JP Morgan ABD Oran Stratejisti 

“FED, artan işgücü maliyetleri, tedarik zinciri sorunları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana sıçrayan emtia fiyatları da dahil olmak üzere “büyük bir belirsizlikler yığını” ile karşı karşıya.”

“Bu ekonominin teşvik edici para politikasına ihtiyacı olmadığı açıkken, daha az net olan şey, bu teşvikin kaldırılması gereken hız ve bu hızın seçilmesinin nedenleridir” .

Değerli Madenler

Altın; çarşamba günü FED’in para politikasını agresif şekilde sıkılaştıracağına ilişkin beklentiler ve bu beklentilerle birlikte güç kazanarak 2018’den bu yana ilk kez 3%’ün üstüne çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizi ve yükselen dolar endeksi karşısında baskılanmaya devam ediyor. 

 • Nasıl etkiler? FED tarafından şahin tonda gelen açıklamaların dünyada dolar varlıklarını güçlendirmesi ve ters korelasyon etkisiyle de altın fiyatlarını baskılamayı sürdürmesi beklenebilir. Kaynak
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, yeni AB yaptırım paketi endişeleriyle yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz gün Avrupa Birliği Enerji Bakanları Rus petrol ithalatına aşamalı ambargo ihtimalini görüştü. Görüşme esnasında Almanya, Rus petrolüne karşı ambargo kararını desteklemeye hazır olduğunu belirtti. Bu hafta kapsamında Avrupa Komisyonu’nun yeni bir AB yaptırım paketi önermesi bekleniyor. 

 • Nasıl etkiler? Küresel petrol piyasalarında arz daralması endişeleri ile petrol fiyatlarında yükselişin devam edebileceği düşünülüyor. Kaynak 
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri

Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

Rivian (RIVN)

 • Rivian, Gürcistan’da inşa etmeyi planladığı yeni elektrikli araç montaj tesisi için toplam 1,5 milyar dolarlık teşvik paketi alacağını söyledi.
 • 5 milyar dolarlık tesisin faaliyete geçtiğinde yaklaşık 7.500 işçiyi istihdam etmesi bekleniyor. Gürcistan Ekonomik Kalkınma Departmanı yaptığı açıklamada, işçilerin yıllık olarak ortalama 56.000 dolar maaş alacağını söyledi. Kaynak
 • Nasıl Etkiledi? Rivian hisseleri günü 4,96% yükselişle kapattı.
Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

Devon Energy (DVN)

 • Bilanço Detayları: Devon Energy Pazartesi günü analistlerin tahminlerini aşan hisse başına kar ve beklentilerin altında kalan gelir bildirdi. Şirket, 3,81 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,88 dolar kazanç açıkladı. Analistler, 4,05 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,75 dolarlık hisse başına kar bekliyorlardı. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Devon Energy hisseleri geçtiğimiz günü 0,31% yükselişle kapattıktan sonra, kapanış sonrası işlemlerde 2,74% yükseliş gösterdi.
Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

Nutrien (NTR)

 • Bilanço Detayları: Nutrien, yüksek fiyatlar ve güçlü Perakende performansı nedeniyle 2022’nin ilk çeyreğinde 1,4 milyar dolarlık rekor net kazanç 2 ve 2,6 milyar dolarlık FAVÖK’ü düzeltti ve esas olarak gübre satış hacimlerinde yaşanan düşüşü dengelemekten daha fazlasını sağladı. 
 • Nutrien, 29 Nisan 2022 itibariyle, normal ihracatçı teklifleri kapsamında, toplamda yaklaşık 740 milyon dolar karşılığında yaklaşık 9 milyon hisse geri satın aldı.
 • Nutrien’in Geçici Başkanı ve CEO’su Ken Seitz, “Küresel tarım ve mahsul girdi piyasaları, daha yüksek emtia fiyatlarına katkıda bulunan ve küresel gıda güvenliğine yönelik artan endişelere katkıda bulunan bir dizi benzeri görülmemiş arz kesintisinden etkileniyor. Bu durum, küresel mahsul üretiminde sürdürülebilir bir artışı destekleyen uzun vadeli çözümlere duyulan ihtiyacı vurguluyor” dedi. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Şirket hisseleri geçtiğimiz günü 0,98% yükselişle kapattıktan sonra, kapanış sonrası işlemlerde 3,82% yükseldi.
Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

Global Payments (GPN)

 • Global Payments hisseleri çeyreklik raporunun ardından yatırımcıların beklentilerini karşılayamadı.
 • Bilanço Detayları: Ödeme teknolojisi sağlayıcısı, 1,95 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,07 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Analistler, 1,96 milyar dolarlık gelir üzerinden 2,04 dolarlık hisse başına kazanç bekliyorlardı. Gelirler, 2021’in ilk çeyreğinde 1,81 milyar dolara kıyasla 8% artarken, hisse başına kazanç, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle döviz oynaklığına rağmen bir önceki yıl 1,82 dolara göre 14% arttı.
 • Açıklamalar: Şirket, Netspend tüketici işinin stratejik incelemesinde ilerleme kaydettiğini söyledi. Ayrıca Global Payments, CaixaBank’ın artık kart veren işletmeleri için teknoloji ortağı olarak Global Payments’ı anan bir niyet mektubu imzaladığını açıkladı.
 • Beklentiler: 2022 için şirketin hisse başına düzeltilmiş kazanç tahmininin 9,45 ile 9,67 dolar arasında olması bekleniyor ve bu da 16% ile 19%’luk bir artışı temsil ediyor. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Şirket hisseleri bilanço açıklaması sonrası 9%’un üstünde düştü.

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Chevron  (CVX)

 • Credit Suisse, şirkete yönelik hedef fiyatını 180 dolardan 190 dolara yükseltti. Kaynak

Apple  (AAPL)

 • Rosenblatt, şirkete yönelik hedef fiyatını 184 dolardan 168 dolara indirdi. Kaynak

Mastercard (MA)

 • Barclays, şirkete yönelik hedef fiyatını 420 dolardan 430 dolara yükseltti. Kaynak

Piyasa Öncesi #171: Küresel Piyasalarda FED Sessizliği!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı