Bültenler

Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

April 29, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

S&P 500 & Nasdaq & Dow Jones

 • Dün: Microsoft’un açıkladığı güçlü bilançonun yanında Meta’nın *beklenen kadar kötü olmayan* bilançosu, borsalara son 2 ayın en sert yükselişini sağladı. Meta’nın gelirleri beklentilerin altında kalsa da, şirketin günlük aktif kullanıcı sayısını artırabilmesi tüm iyimserliği borsalara çekti.
 • Bugün: Dün gece borsa kapanışı sonrası bilançolarını açıklayan Amazon ve Apple cephesinde işler biraz karışık. Amazon’un bilançosu hisse başına kâr tarafında beklentilerin *bir hayli* altında kalırken, hisseleri de kapanış sonrası işlemlerde 9%’a yakın düşüşle kapattı.
 • Öte yandan Apple, açıkladığı beklentileri aşan bilanço ile kapanış sonrası işlemlerde 2%’ye kadar yükselse de, mevcut çeyrekte satışlarının tedarik zincirindeki aksaklıklar yüzünden etkileneceği açıklamasıyla günü 4%’e yakın düşüşle tamamladı.
 • Yarın: Apple ve Amazon ile birlikte bir bilanço sezonunun daha neredeyse sonuna yaklaştık. Bundan sonra borsaların gözü, kulağı gelecek haftaki FED toplantısında olacak.
 • Bu haftaya geri dönüp baktığımızda bilanço sezonunun son 3 haftalık düşüşü kırarak, ufak da olsa bize yeşil bir hafta verdiğini görüyoruz. 

Uzman Yorumu:  Zach Hill, Horizon Investments Portföy Stratejisi Başkanı

“Faiz oranları, enflasyonla mücadele politikası ve FED’in ne yapacağı bu kadar oynaklığa sahipken, finansal varlıklara da bir fiyat biçebilmek o kadar zor hâle geliyor.

Son birkaç hafta boyunca çok sayıda bilanço verisi ile karşılaştık ve genel olarak, birkaç özel durum dışında, Amerikan şirketlerinin temelleri nispeten güçlü.” Kaynak

Değerli Madenler

Altın için gözler gelecek hafta gerçekleşecek FED toplantısına çevrildi. Altın, FED’in para politikasını agresif şekilde sıkılaştıracağına ilişkin beklentiler ve bu beklentilerle birlikte güç kazanan dolar karşısında nisan ayını kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Oanda Corp. Kıdemli Analisti Edward Moya, “Altın eninde sonunda güvenli varlıklara olan akışı görecek fakat önce dolar rallisinin tükenmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu. Kaynak

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Nisan ayını varil başına 100 dolar civarında dalgalanarak geçirdi ve üst üse 5. ayı da yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor.

Ukrayna’daki savaş üçüncü ayına girerken Avrupa Birliği’nin Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak azaltmaya hazırlanması ve ABD ile müttefiklerinin de enerji fiyatlarındaki artışa bir dur demek için stratejik petrol rezervlerini bu ay piyasaya sürmeye karar vermesi petroldeki yükseliş serisini destekliyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’deki virüs vakaları da volatiliteyi artıran unsurlardan biri olmaya devam ediyor. Kaynak

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*29 Nisan 14.15 itibarıyla
Apple (AAPL)
-2,73%
$159,18
Tesla (TSLA)
+1,57%
$891,30
Nvidia (NVDA)
-2,18%
$193,51

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

Apple (AAPL)

 • Bilanço Detayları: Apple’ın geliri Mart ayında sona eren çeyrekte yıllık bazda yaklaşık 9% arttı. Şirket, perşembe günü yaptığı açıklamada, güçlü bir büyüme gösterdi. Apple 97,2 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,52 dolar gelir bildirerek tahminleri aştı.
 • Odak noktası: Özellikle dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise Apple hizmet geliriydi. Hizmet geliri, tahmini 19,72 milyar dolara karşılık 19,82 milyar dolar ile yıllık 17,75% arttı. Şirketin hizmet gelirinden elde ettiği kâr marjları, ürün satışlarından elde edilen gelirden çok daha büyük oldu.
 • Temettü ve hisse geri satın alımı: Apple yönetim kurulu 5%’lik bir artışı yansıtan hisse başına 0,23 dolar nakit temettüyü onayladılar. Temettü, 12 Mayıs 2022 itibariyle kayıtlı hissedarlara ödenecek. İlaveten yönetim, hisse geri satın alma programında 90 milyar dolarlık bir artışı da onayladı.
 • Mevcut çeyrek için beklentiler ne? Apple mevcut çeyrek için bir tahminde bulunmadı ancak CFO Luca Maestri, satışları 4 milyar ile 8 milyar dolar arasında düşürebilecek Covid-19 ile ilgili tedarik kısıtlamaları da dahil olmak üzere mevcut çeyrekte çeşitli zorluklar konusunda uyardı. Teknoloji devi, Çin’deki talebin Covid ile ilgili kilitlenmeler sebepli azaldığı konusunda da uyardı. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Kapanış sonrası işlemlerde Apple hisseleri CFO’nun mevcut çeyrek uyarılarının etkisiyle 2,24% düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

Amazon (AMZN)

 • Bilanço Detayları: Amazon, analist tahminleri ile uyumlu bir gelir açıkladı ancak hisse başına kârda durum bir hayli farklıydı. Amazon geliri 116,3 milyar dolarlık beklentileri aşarak 116,44 milyar dolar olarak açıklandı. Ancak 4 yıl sonra ilk kez hisse başına kayıp bildirdi. Çeyreklik raporunda, 8,36 dolar hisse başına kâr beklentilerine karşın 7,38 dolar hisse başına kâr açıkladı.
 • Amazon Web Servis: Şirketin yüksek marjlı bulut bilişim işi olan AWS 18,3 milyar dolarlık gelir açıkladı ve analist tahminlerini geride bırakarak yıldan yıla (YÖY) 37%’lik bir artışa işaret etti. Amazon, AWS’nin büyümesinin telekomünikasyon, havacılık, spor, teknoloji ve sağlık gibi sektörlerdeki müşterilerden gelen yeni taahhütlerden kaynaklandığını söyledi. AWS, Amazon’un bu çeyrek için net işletme geliri bildiren tek segmentiydi.
 • Beklentiler: Amazon, net satışlarının 2022’nin ikinci çeyreği için 116 milyar dolar ile 121 milyar dolar arasında olmasını ve 3% ile 7% arasında bir büyümeyi temsil etmesini beklediğini açıkladı. Faaliyet geliri ise 2021 mali yılının ikinci çeyreğindeki 7,7 milyar dolara kıyasla -1 ile n3 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Amazon hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 9%’dan fazla düşüş gösterdi.
Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

Robinhood (HOOD)

 • Hafta başında tam zamanlı çalışanlarının 9%’unu işten çıkarmayı planladığını açıklaması ve beklentilerin altında kalan bilançosuyla birlikte HOOD hisseleri büyük darbe aldı.
 • Bilanço Detayları: 0,36 dolarlık hisse başına zarar beklenirken, şirket 0,45 dolar zarar açıkladı. 355,8 milyon dolarlık gelir beklentisini de tutturamayarak, 299 milyon dolar açıkladı.
 • Aylık aktif kullanıcı sayısı ise bir önceki çeyreğe göre 1,4 milyon düşerek (-10%) 15,9 milyona geriledi.
 • Pozitif Haberler: Şirketin toplam “net finanse edilen hesap adedi” yıllık 27% artışla 22,8 milyona yükseldi. Şirketin gözetimindeki toplam varlık miktarı ise 15% artarak 93 milyar dolara yükseldi. Kaynak
 • Nasıl etkiledi? Şirket hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 11%’e yakın geriledi.
Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

Snap (SNAP)

 • Snap, perşembe günü yaptığı yıllık ortaklar zirvesinde ilk uçan kamerasını piyasaya sürdüğünü duyurdu. Pixy adı verilen kamera, cep boyutunda bir cihaz ve kendi kendine çalışabiliyor.
 • Ne kadar? Pixy, ABD ve Fransa’da perşembe gününden itibaren 229,99 dolar karşılığında satışa sunuldu.
 • Bir adım ilerisi: Şirket, toplantı kapsamında birkaç artırılmış gerçeklik özelliği ve geliştirici güncellemesini açıklarken, aylık olarak 600 milyon aktif kullanıcıya ve 330 milyondan fazla günlük aktif kullanıcıya ulaştıklarını da duyurdu. Kaynak

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Fifth Third Bancorp (FITB)

 • Wells Fargo, şirkete yönelik notunu “EŞİT AĞIRLIK”tan “YÜKSEK AĞIRLIK”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 52 dolar Kaynak

Spotify (SPOT)

 • Pivotal Research, şirkete yönelik notunu “AL”dan “TUT”a indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 110 dolar (Önceki: 235 dolar) Kaynak

Teladoc (TDOC)

 • Credit Suisse, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK PERFORMANS”tan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 35 dolar (Önceki: 114 dolar) Kaynak

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

Piyasa Öncesi #169: Apple Borsayı Kurtaracak Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı