Bültenler

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

April 26, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

🦅 Güncel Vadeli Borsa Değerleri
*26 Nisan 12.45 itibarıyla
S&P 500
-0,19%
4.292
Nasdaq
-0,08%
13.522
Dow Jones
-0,30%
33.983
BIST100
+0,45%
2.493
Dolar/TL
+0,11%
14,786

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

S&P 500 & Nasdaq & Dow Jones

 • Son 3 haftadır aralıksız değer kaybeden S&P 500, FED’in karartma haftasına girmesi ile ihtiyaç duyduğu katalizörü ararken, Twitter yönetim kurulunun Elon Musk’ın satın alım teklifini kabul etmesi haberiyle -başka güçlü haber olmadığı için- düşüş serisini kırdı.
 • Gözler Nerede? Twitter haberinin geçici etkisi bir yana, borsaların gözü kulağı bu gece borsa kapanışı sonrası bilanço açıklayacak Microsoft ve Google’da olacak. Bu iki devin bilançosuyla başlayacak olan seriyi yarın gece Meta, perşembe gecesi ise Apple ve Amazon izleyecek. Bu 3 gün özellikle borsaların yönünü tayin etmesi açısından büyük öneme sahip.

Uzman Yorumu: Art Hogan, National Securities Corporation Baş Piyasa Stratejisti

“Hemen hemen tüm sektörler aşırı satış (oversold) bölgesine girdi. 

S&P 500, tutunabileceği bir noktaya (destek noktasına)  geldi. Bu ise (düşüşe zıt yönde) endekse diğer yönde bir miktar ivme kazandırdı.” Kaynak

Değerli Madenler

Paladyumun, Rusya-Ukrayna krizinin ortaya çıkardığı arz endişeleri (Paladyum madenciliğinin azalmasına yönelik endişeler) son zamanlardaki yükselişini, Çin’de artış gösteren Covid kaynaklı karantinaların talep görünümünü olumsuz etkilemesi dengeleyerek, fiyatların düşmesini sağladı.

Altın ise yaklaşan potansiyel FED toplantısı nedeniyle düşüşe geçti.

 • Neden? Her ne kadar altın, enflasyondan kaçan para için bir sığınak görevi görse de, artan faiz ortamında devlet tahvillerine veya borç senetlerine oranla cazibesini yitirir. Çünkü bu araçların aksine altın faiz getirisi sunmaz.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*26 Nisan 12.45 itibarıyla
Twitter (TWTR)
+0,62%
$52,02
Apple (AAPL)
-0,10%
$162,71
Nvidia (NVDA)
-0,01%
$199,01

📈 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

Twitter (TWTR)

 • Elon Musk sağ olsun, Öne çıkan hisseler bölümümüzün artık kemik müşterisi haline gelen Twitter, bugün de bizi yalnız bırakmadı.
 • Kısaca, bir kaç haftadır konuştuğumuz “Musk-Twitter” açmazı bir sonuca bağlandı ve dün Twitter yönetim kurulu, yaptığı açıklama ile Elon Musk’ın 43 milyar dolarlık teklifini kabul ettiğini duyurdu.
 • Detaylar, Derine Dal bölümümüzde.
Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

Meta Platforms (FB)

 • Meta Platforms, alışveriş yapanların sanal gerçeklik kulaklıklarını ve diğer aygıtları deneyip satın alabilecekleri ilk fiziksel mağazasını açmaya hazırlanıyor.
 • Meta, sanal dünyaya erişim noktaları olarak hizmet eden donanım cihazlarına yeni özellikler ekleyerek, insanların etkileşimde bulunduğu, çalıştığı ve oynadığı sanal bir alan olan meta veriye büyük yatırım yapıyor. 
 • Şirketin Kaliforniya’daki Burlingame kampüsündeki 1.550 metrekarelik Meta Mağazası, 9 Mayıs’ta açılıyor ve Ray-Ban ile ürettiği akıllı gözlüklerin yanı sıra Quest 2 VR kulaklığı ve görüntülü arama cihazı portalı için demolar sunacak. Kaynak
Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

Çin Hisseleri (XPEV, BABA, BILI, BIDU)

 • Çin Merkez Bankası’nın, Çin’deki zayıf büyüme görünümü ve Covid kısıtlamalarına yönelik endişeler nedeniyle yatırımcıları rahatlatmak için ekonomik destekleri artırma sözü, bu sabah küresel piyasalarda olumlu bir hissiyat yaratırken Asya Borsalarının ve özellikle teknoloji hisselerinin yükselmesini sağladı.
 • Gözler bugün Çin menşeli hisselerde olacak.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Apple (AAPL)

 • Global Equities Research, şirkete yönelik notunu “EŞİT AĞIRLIK”tan “DÜŞÜK AĞIRLIK”a indirdi. Kaynak

Advanced Micro Devices (AMD)

 • Raymond James, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK PERFORMANS”tan “GÜÇLÜ AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 160 dolar Kaynak

Marathon Oil (MRO)

 • Susquehanna, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “POZİTİF”e yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 32 dolar (Önceki: 25 dolar) Kaynak
Twitter

🤿 Derine Dal

Son birkaç haftanın gündemini tayin eden dünyanın en zengini -şaşırdık mı- Elon Musk, yönetiminde olduğu 5 şirketin arasına bir yenisini daha ekleyerek; Tesla, Hyperloop, Neuralink, Boring Company ve SpaceX’in yanına Twitter’ı da almış oldu. 

Dün Twitter yönetim kurulu yaptığı açıklama ile Elon Musk’ın teklifini kabul ettiklerini duyurdu. Teklif, toplamda yaklaşık 43 milyar dolar üzerinden gerçekleşecek. Twitter’ın hisseleri ise habere paralel olarak günü sert yükselişle tamamladı. Kaynak

Satın alma sonucunda Twitter, halka açık bir şirketten Musk’ın -Tesla hariç- diğer şirketleri gibi “özel şirket” statüsüne geçiş yapacak. Bunun sonucunda şirketin Nasdaq borsasındaki işlemleri dururken, hissedarlarının hepsi ellerinde ki hisse başına 54,20 dolar nakit ödeme alacaklar.

Öte yandan unutmamak gerekir ki, yönetim kurulunun anlaşmayı “kabul etmesi” ilgili anlaşmanın “gerçekleştiğini” göstermez. Henüz imzalar atılmadığı ve süreç tamamlanmadığı için hâlâ tüm bunların gerçekleşmeme ihtimali bulunuyor.

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

Neden Twitter?

Twitter özelinde “Free Speech” yani “Fikir ve Konuşma Özgürlüğü” noktasında hep vurgular yapan ve platformun bu noktada yetersiz olduğunu söylüyordu. 

Bu noktada Musk şöyle demişti;

“İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital bir şehir meydanı gibidir.

Ayrıca ürünü yeni özelliklerle geliştirmek, güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak yaparak, spam botları yenmek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum.”

Ayrıca dün attığı bir tweet de şöyle demişti;

“Umarım beni en ağır eleştirenler bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir.”

Musk’ın yaptığı bu açıklamalar -özellikle son açıklaması- ile platforma getireceği yeni özelliklerin neler ve “yasaklanan” hesapların kimler olacağı merak konusu.

Bu hesaplardan en popüler olanı ise geçtiğimiz sene ocak ayında platformdan atılan eski ABD başkanı Donald Trump. Cumhuriyetçi parti üyeleri tarafından yapılan birçok paylaşım, Musk’ın son tweetlerinin ardından Trump’ın dönüşüne neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

(Cidden) Neden Twitter?

Tabii Twitter’ın satın alımının sonuçları (veya nedenleri) sadece bunlarla sınırlı değil.

Blue Origin ile uzay taşımacılığı, Stellantis ve Rivian ikilisi ile elektrikli araç sektörüne yaptığı yatırımlar yüzünden Jeff Bezos’u “copycat” yani taklitçi olarak adlandıran Musk, Jeff Bezos’un The Washington Post’u satın alımının ardından Twitter’a göz dikmesi ile “acaba şimdi kim taklitçi oldu” sorusunu akıllara getirdi.

İki milyarderin de medya üzerinde bu denli etkilerinin bulunması, “fikir özgürlüğü” açısından nasıl sonuçlar oluşturacak bilinmezken, kesin olan bir şey var ki, ellerinin altında bulunan bu denli medya güçleri ile ikili arasındaki rekabet artık bambaşka bir boyuta taşınmış olacak.

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta
Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

Piyasa Öncesi #166: Gözler Google ve Microsoft’ta

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı