Bültenler

Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

April 21, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

🦅 Güncel Vadeli Borsa Değerleri
*21 Nisan 14.00 itibarıyla
S&P 500
+0,50%
4.498
Nasdaq
+0,70%
14.171
Dow Jones
+0,45%
35.416
BIST100
+1,11%
2.553
Dolar/TL
+0,13%
14,689

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

S&P 500 & Nasdaq & Dow Jones

 • Dün hem bilanço hem de FED açıklamalarıyla bastıran bir negatif gelişmeler koridoru, borsaların günü düşüşle tamamlamasına yol açtı. 

Sırasıyla:

 • Bilanço: Netflix küresel ücretli abone sayısındaki azalış ve 2. çeyreğe yönelik sunduğu oldukça kötü öngörü ile günü 35%’e yakın düşüşle tamamladı. Netflix’ten sıçrayan tedirginlik, özellikle Meta gibi bilançosu tedirginlikle beklenen hisseler başta olmak üzere birçok teknoloji hissesinin günü düşüşle tamamlamasına yol açtı.
 • FED: San Francisco FED başkanı Mary Daly dün yaptığı açıklamada, FED’in faizleri hızla 2,5% seviyelerine yükseltmesi gerektiğini söyledi. (Şu anda 0,25-0,50%)

Gözler Üzerinde: Bugün borsalar kapandıktan sonra Snapchat (SNAP) bilançosunu açıklayacak. Şirketin bilançosunu SNAP yatırımcılarının yanında, Meta’nın yatırımcıları da sektördeki hareketlenmeyi takip etmek adına yakından inceleyecek.

Meta’nın, Snapchat’in bilanço sonuçlarına paralel olarak hareket etme ihtimali var. 

 • Bir adım gerisi: Meta’nın bir önceki çeyrek bilançosunun ardından Pinterest, Snapchat ve Twitter gibi sosyal medya hisseleri de Meta’nın hareketine paralel olarak düşmüştü. 

Uzman Yorumu: Keith Buchanan, GLOBALT Investments Portföy Yöneticisi 

“Netflix, açıkladığı son bilançoyla birlikte, pandemiden faydalanan birçok şirkete olan talebin daha uzun soluklu olacağı ve normalleşmeyle birlikte bu talebin kesilmeyeceğine yönelik varsayımı zorlamaya başladı.

Eğer Netflix bu tür şirketlerin ilkiyse veya en azından aralarında bilanço açıklayan ilk büyük şirketse, grubun geri kalanı bilanço açıklamaya başladığında orada olmak istemezsiniz. 

Bu tarz şirketler, her ne kadar son birkaç aydır oldukça düşmüş dahi olsalar, piyasanın onlara verdiği değerlemeler göz önüne alındığında, hâlâ hayal kırıklığına uğratabilirler.” Kaynak

Değerli Madenler

Altın, Ukrayna’daki savaş, yükselen enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyüme endişeleri gibi birçok nedenin etkisiyle yükselirken, FED’in yaklaşan faiz artırımları bu kazançlarını sınırlamaya devam ediyor.

 • Neden? Her ne kadar altın, enflasyondan kaçan para için bir sığınak görevi görse de, artan faiz ortamında devlet tahvillerine veya borç senetlerine oranla cazibesini yitirir. Çünkü bu araçların aksine altın faiz getirisi sunmaz.

📊 ABD Açılış Öncesi İşlemleri 

🦅 En yüksek hacimli S&P 500 hisseleri
*21 Nisan 14.00 itibarıyla
Tesla (TSLA)
+7,27%
$1.048
American Airlines (AAL)
+5,34%
$20,52
Twitter (TWTR)
-1,56%
$45,99

 Öne Çıkan Hisseler

Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

Yayıncılık Sektörü (Streaming)

 • Netflix’in açıkladığı bilançonun ardından tüm yayıncılık sektöründe büyük bir endişe dalgası oluştu. Disney’den Warner Bros. Discovery’e kadar yayıncılık hisselerinin çoğu Netflix’e paralel olarak günü düşüşle tamamladı.
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

International Business Machines (IBM)

 • IBM, beklentilerin üzerinde açıkladığı çeyrek sonuçları ve 2022’ye yönelik sunduğu pozitif öngörülerinin ardından günü yükselişle tamamladı. 
 • Şirketin açıklamalarındaki tek negatif nokta, Rusya’daki operasyonlarından gelen kayıplar oldu. Kaynak
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

WeWork (WE)

 • Yatırım firması Piper Sandler, bir ortak çalışma alanı şirketi olan WeWork için “yüksek portföy ağırlığı” notu ve 10 dolar hedef fiyatı ile öneri paylaşırken, covid sayesinde büyümeye devam eden küresel esnek çalışma eğiliminin yardımıyla şirketin önümüzdeki iki yıl içinde kârlı olacağını düşündüklerini belirtti. Kaynak
 • Piper Sandler’ın not yükseltmesinin ardından şirket hisseleri 12%’ye kadar yükseldi.
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

Procter & Gamble (PG)

 • Kişisel bakım ve tüketim ürünleri şirketi olan Procter & Gamble, dün açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aşan satış ve kâr bildirmesinin yanında geleceğe yönelik beklentilerini de yukarı yönlü revize etmesinin ardından günü yükselişle tamamladı.
 • Hisse başına kârı beklentilerin 2,9% ve toplam geliri 3,6% üzerinde geldi. Kaynak
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

Tesla (TSLA)

 • Dün borsalar kapandıktan sonra 2022’nin ilk bilançosunu açıklayan Tesla, beklentilerin bir hayli üzerinde araç satışı, kâr marjı ve hisse başına kâr açıkladı.
 • Hisse başına kârı beklentilerin 42% ve toplam geliri ise 5% üzerinde geldi.
 • Şirketin araç satışlarından elde ettiği kâr marjı ise rekor seviyeyle 32,9%’a yükseldi. 
 • Ne demek? Yani araç satışlarından gelen her 100 doların 32,9’u net kâr olarak şirketin cebine giriyor.
 • Bunlara ek Musk, bu sene içerisinde 1,5 milyon aracın üretimini tamamlamayı planladıklarını söyledi. Kaynak
 • Tesla hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 6% yükseldi.
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

ASML Holdings (ASML)

 • Dün borsalar kapandıktan sonra 2022 1. çeyrek bilançosunu açıklayan ASML, beklentilerin altında kalan hisse başına kâr ve satış gelirlerinin ardından günü düşüşle tamamladı.
 • 1,94 dolarlık beklentiye karşılık, 1,88 dolar hisse başına kâr açıkladı. Satışları ise beklentilerin 0,53% altında kalarak 3,84 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 • Şirket 2022’ye yönelik satışlarında beklediği büyüme oranını ise değiştirmedi. 
 • ASML’in bilançosunda ortaya çıkan bu gerileme Nvidia ve AMD gibi yarı iletken sektöründeki diğer hisseleri de negatif etkileyerek günü düşüşle tamamlamalarına neden oldu. Kaynak
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

🎯 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri

Netflix (NFLX)

 • JP Morgan, şirkete yönelik notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”ndan “NÖTR”e indirdi. 
 • Hedef fiyatı: 300 dolar (Önceki: 605 dolar) Kaynak

Meta (FB)

 • Citigroup, şirkete yönelik notunu “NÖTR”den “AL”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 300 dolar (Önceki: 258 dolar) Kaynak

Palantir (PLTR)

 • RBC Capital, şirkete yönelik notunu “SEKTÖR ALTI PERFORMANS”tan “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS”a yükseltti. 
 • Hedef fiyatı: 12 dolar (Önceki: 9 dolar) Kaynak
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

🤿 Derine Dal

Ackman Netflix Hisselerini Zararına Sattı!

Netflix’in son on yıl içerisinde ilk kez abone kaybına uğramasının ardından dün yaşadığı 35%’lik düşüşte, ünlü yatırımcı Bill Ackman’ın elinde tuttuğu “oldukça büyük” Netflix pozisyonuna ne olacağı piyasalar tarafından merak ediliyordu.

Dün ise milyarder yatırımcının yönettiği fonu Pershing Square Capital Management, ani bir U dönüşü yaparak sadece üç ay önce satın aldığı 3,1 milyon adet Netflix hissesini toplamda 430 milyon dolarlık bir zararla sattığını yatırımcılarına gönderdiği bir mektupla duyurdu. Ackman’ın bu zararı, yatırım fonunun yıllık kârını 4% oranında düşürmüş oldu. Kaynak

Geçtiğimiz ocak ayında Netflix’in 2021 4. çeyrek bilançosunda açıkladığı hayal kırıklığı oluşturan abonelik sayılarının ardından yaşadığı 21%’lik düşüşü fırsat bilerek, Ackman 1 milyar doların üzerinde Netflix hissesi almıştı.

Salı akşamı açıkladığı bilançosunda ise abone sayılarıyla ilgili ikinci bir olumsuz haber ise – şirket 200.000 abonesini kaybettiğini söyledi – Ackman’ı sadece haftalar önce övgü yağmuruna tuttuğu bir şirkete sırt çevirmesine sebep oldu.

Ackman hissedarlarına yazdığı mektupta, “Netflix’in işini anlamak temelde basit olsa da, son olayların ışığında, şirketin gelecekteki beklentilerini yeterli derecede tahmin etme yeteneğimize olan güvenimizi kaybettik” dedi.

🌎 Büyük Resim

Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix
Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

Piyasa Öncesi #163: WeWork, Tesla, Netflix

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı