Borsa Haberleri

Piyasa Açılmadan Bilmen Gereken 5 Madde

October 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Açılmadan Bilmen Gereken 5 Madde

Piyasalar ekim ayının ilk işlem haftasına, yılın en kötü ayını geride bırakarak giriyor. Peki, borsalar açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

1. Yatırımcılar, Ekim Ayında Toparlanma Bekliyor

Yatırımcılar bu ayın bir öncekinden daha iyi geçmesini umuyor. Ekim ayının ilk işlem haftası, ABD hisselerinin eylül ayında yılın en kötü ayını geçirmesinin ardından başlayacak. Eylül ayında; Dow Jones 3,5%, S&P 500 4,9% ve Nasdaq 5,8% değer kaybetti. Senato, hafta sonu hükümetin kapanmasına saatler kala Temsilciler Meclisi’nden geçen geçici tasarıyı onaylayarak kapanmayı engelledi. Cuma günü açıklanacak eylül ayı istihdam verisi de dahil olmak üzere bu hafta çok sayıda işgücü piyasası verisi açıklanacak.

2. Kongre Kapanmadan Kıl Payı Kurtuldu

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki bölünmüşlük sebebiyle kapanmanın adeta eşiğine gelen federal hükümete 45 gün zaman kazandıracak bütçe tasarısı, Cumhuriyetçilerin hâkimiyetindeki Temsilciler Meclisi’nde 91’e karşı 335 oyla kabul edildi. Kabul edilen tasarı 16 milyar dolarlık afet fonu içeriyor fakat Ukrayna için milyarlarca dolarlık yardımı içermiyor. Başkan Joe Biden tasarıyı imzaladıktan sonra Kongre’nin yeni bir kapanma tehlikesi belirmeden önce finansman yasasını geçirmek için “bolca zamanı” olduğunu söyledi. Daha detaylı okuma için buraya tıklayabilirsin.

3. Öğrenci Kredi Ödemeleri Başlıyor

Ekim ayıyla birlikte, 40 milyon kadar Amerikalının öğrenci kredilerilerini ödemesi gerekecek. Bu, 2020’den bu yana ilk federal öğrenci kredisi ödemesi olacak. Ekonomi üzerindeki uzun vadeli etkisi belirsiz olsa da, ülkenin dört bir yanındaki haneler ödemelerin yeniden başlamasının sıkıntısını hissedecek. Büyük bilet yahut isteğe bağlı tüketici ürünlerinde satışların azalması Macy’s (M) gibi perakendecilerin satışlarını düşürebilir. Şirketin CEO’su da Ağustos ayında ödemelerin yeniden başlamasının bir risk olduğunu belirtiyor.

4. Apple, iPhone’ların Aşırı Isınma Sorunu için Harekete Geçiyor

Apple (AAPL), geçtiğimiz hafta satışı başlayan iPhone 15 modellerinin aşırı ısınmasına neden olan bir sorunu gidermek için bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. Şirket CNBC’ye yaptığı açıklamada “iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olabilecek birkaç durum tespit edildiğini” söyledi. 

5. Tesla Teslimat Rakamları Açıklanacak

Birçok Wall Street analisti, Tesla’nın (TSLA) planlanan fabrika kapanışları ve otomobil üreticisinin indirimleri artırmasına neden olan düşük talep nedeniyle, üçüncü çeyrek teslimatları için tahminlerin altında rakamlar açıklayacağını düşünüyor. Aralarında Barclays, Baird ve Guggenheim’ın da bulunduğu aracı kurum analistleri, Tesla’nın eylül çeyreğinde 439.200 ile 455.000 aralığında araç teslim edeceğini tahmin ediyorlar. LSEG tarafından derlenen 11 analistin tahminlerinin ortalamasına göre, bu rakam Wall Street’in 458.713 araçlık genel beklentisinin altında.

Piyasa Açılmadan Bilmen Gereken 5 Madde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters