Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Hükümeti Şimdilik Kapanmadı

October 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
ABD Hükümeti Şimdilik Kapanmadı

ABD Kongresi, hükümetin kasım ortasına kadar finanse edilmesini sağlayan tasarıyı hükümetin kapanmasına saatler kala kabul ederek kapanmanın önüne geçti.

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki bölünmüşlük sebebiyle kapanmanın adeta eşiğine gelen federal hükümete 45 gün zaman kazandıracak bütçe tasarısı Cumhuriyetçilerin hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi’nde 91’e karşı 335 oyla kabul edildi. 

Kabul edilen tasarı 16 milyar dolarlık afet fonu içeriyor fakat Ukrayna için milyarlarca dolarlık yardımı içermiyor. 

Biden Anlaşmayı İmzaladı

Başkan Joe Biden, anlaşmayı gece yarısı dolmadan önce imzalayarak, yüz binlerce işçinin ücretsiz izne çıkarılmasını ve temel hükümet işlevlerinin durdurulmasını önledi. 

Biden, tasarının Kongre’den geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, bugün Temsilciler Meclisi ve Senato’daki iki partili çoğunluğun “milyonlarca çalışkan Amerikalıya gereksiz acı verecek gereksiz bir krizin” önlenmesi için hükümetin açık tutulması yönünde oy kullandığını belirtti.

Joe Biden, yaşanan durumu “üretilmiş bir kriz” yaratma çabası olarak tanımlayarak McCarthy’yi Ukrayna için başka bir finansman anlaşmasının gecikmeden geçmesine izin vermeye çağırdı ve “Amerika’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin kesintiye uğramasına hiçbir koşulda izin veremeyiz” dedi.

Ayrıca ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da  açıklamasında, hükümetin “pervasız ve gereksiz” kapanmasını önlemek adına hamlede bulunan Kongre’yi alkışladığını belirtti.

McCarthy’nin Liderliği Sorgulanıyor

Hatırlarsanız geçtiğimiz gün ABD Temsilciler Meclisi’ndeki muhafazakar Cumhuriyetçi kanat, kendi liderleri Kevin McCarthy’nin hükümetin “kapanmasını” önlemek amacıyla sunduğu ilk geçici bütçe tasarısını önce  reddetmişti. Bazı Cumhuriyetçi üyeler, McCarthy’ye karşı bir güvensizlik oyu getirmeyi düşündüklerini de belirtti. McCarthy, Cumartesi günkü oylamanın ardından, “Bir yetişkinin odada olması gerekiyor. Bu ülke için en iyisi neyse onunla yöneteceğim” dedi.

“Yatırımcılar Savunmacı Sektörleri Değerlendirmeli”

Her ne kadar şimdilik hükümetin kapanma ihtimali ertelenmiş olsa da bu, 17 Kasım’a kadar ertelenen geçici bir süreç. Dolayısıyla Morgan Stanley, yatırımcıların bu dönemde büyük ölçüde devlet sözleşmelerine bağımlı olan savunma ve sağlık sektörlerindeki fırsatları değerlendirebileceğini düşünüyor. 

Bu sektörler şu anda S&P 500’ün altında performans gösterirken, Morgan Stanley’e göre kapanma ihtimali bugün cazip bir satın alma fırsatı sunabilir. S&P 500’ün 3%’lük getirisine kıyasla, 1995’ten bu yana kapanmalar sırasında savunma sektörü 5,2% ve geleneksel olarak savunmacı olan sağlık sektörü 2,3% değer kazandı. 

Ayrıca kapanma riskinin ötesinde, diğer faktörler de bu görüşe katkıda bulunuyor: Uzun vadede, devlet harcamaları ve teşvikleri her iki sektörü de canlandırabilir.

ABD Hükümeti Şimdilik Kapanmadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times