Borsa Yorumları

Piper Sandler’ın Yapay Zekâ Avantajlı Teknoloji Hisseleri

June 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piper Sandler’ın Yapay Zekâ Avantajlı Teknoloji Hisseleri

Teknoloji hisselerinin bu yıl yapay zekâ kaynaklı rallisini duymayan kalmadı. Ancak yapay zekâya ilişkin bu büyük coşkunun patlamak üzere olan bir sonraki balon endişeleri yatırımcıları geri çekilmeye itti.

Ancak bazı benzerliklere rağmen, Piper Sandler şu an ortamın biraz farklı göründüğünü belirtiyor.

Analist Michael Kantrowitz, “Bugün teknoloji sektörüne yönelik coşkulu haberler ve performans, 2000 yılının başlarında yaşananları yansıtıyor. Yatırımcıların geleceğe yönelik tahminlerde bulunduğu ve olumsuz sonuçlardan kaçınılacağına inandığı ‘bu sefer farklı’ zihniyeti, varlık balonlarının ortak bir özelliğidir.” yorumunu yapıyor. 

Mevcut yapay zekâ heyecanı ile 2000 yılındaki teknoloji balonu arasındaki benzerliklere dikkat çeken Kantrowitz, bunlar arasında piyasa darlığı ve perakende sektöründeki zayıflığın öne çıktığını belirtiyor. 

Ancak analist, bugün bir sektör olarak teknolojinin “çok daha kârlı” göründüğünü söylemeyi de ihmal etmiyor. Şu anki görünüm göz önüne alındığında, şirket yüksek kazanç büyümesi ve öz sermaye getirisine sahip bazı hisseler seçmiş. 

Kantrowitz, “Sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesini beklediğimiz için, bir yatırım teması olarak kârlı büyümeyi tercih etmeye devam ediyoruz.” diyor. 

Piper Sandler’ın listesinde Broadcom (AVGO), On Semiconductor (ON), KLA (KLA) ve Synopsys (SNPS) dahil olmak üzere, iyi performans gösteren bir avuç yarı iletken hissesi ve çip ekipmanı üreticisi yer alıyor. Bu hisseler, 2023’te 20%’den fazla yükseldi.

Rakiplerine paralel olarak, Broadcom hisseleri de yapay zekâ etrafında artan heyecana bağlı olarak yaklaşık 44% değer kazandı. Hatta Bank of America, kısa süre önce şirketin Apple (AAPL) ile yaptığı milyarlara dolarlık anlaşmanın ardından hissenin ortalama fiyat hedefini yükseltti ve Broadcom’u “en az takdir edilen yapay zekâ şirketi” olarak tanımladı.

Piper Sandler ayrıca sunucu ve depolama sistemleri sağlayıcısı Super Micro Computer’ın (SMCI) bu yıl üç kattan fazla değer kazanan hisselerine de dikkat çekti. Kısa süre önce hisseyi takip etmeye başlayan Rosenblatt de şirketin yüksek hızlı ve enerji tasarruflu çözümlere yönelik artan talepten faydalanabileceğini söyledi.

Piper Sandler’ın Yapay Zekâ Avantajlı Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC