Borsa Yorumları

Piper Sandler Oracle’ın Notunu Yükseltti!

Ocak 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Piper Sandler Oracle’ın Notunu Yükseltti!

Piper Sandler’a göre, bulut platformundaki büyüme ivmesini hızlandıran Oracle (ORCL) 20%’den fazla yükselebilir.

Hisse için notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükselten analist Brent Bracelin, bulut platformu iş kolunu büyütmeye devam eden bilgisayar yazılımı şirketi için düşük büyüme yıllarının sonuna gelindiğini belirterek fiyat hedefini yukarıya çekti.

Bracelin, pazar günü yayımlanan bilgilendirme yazısında, “Doğrusunu söylemek gerekirse, bizim uzun vadeli eğilimimiz hep büyüme odaklı oldu ve ORCL bu açıdan bize uygun değildi. Geçtiğimiz on yılda (2012 ve 2022 mali yılları arası) gelir ve faaliyet kârı bazında 1% gibi cüzi bir artış sağladı” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

Bununla beraber 2024 mali yılı, faaliyet kârı ve hisse başına gelirde 10%’dan fazla artışın yaşanabileceği bir dönüm noktası olarak şekillenmeye devam ediyor.

Oracle geçen yıl S&P 500’ün yaklaşık 20%’lik düşüşüne karşın yaklaşık 5% değer kaybederek ana endeksin performansını geride bıraktı. Yine de analistin 85 dolardan 104 dolara yükselttiği fiyat hedefi, hissenin cuma günkü kapanış fiyatına kıyasla 21%’den fazla değer kazanabileceği anlamına geliyor. Hisse, pazartesi günü açılış öncesi işlemlerde yaklaşık 1% yükseldi.

Yatırımcılar açısından bakıldığında, Oracle hisselerinde beklenen yükseliş esas olarak, yakın gelecekte şirketin veri tabanı yazılımlarından elde ettiği geliri geçeceği tahmin edilen Oracle Cloud’ın büyümesinden kaynaklanacak gibi görünüyor. Yazıya göre veri tabanı yazılımları 19 milyar dolardan fazla gelir getiriyor.

Yazıda ayrıca, “Bulut platformundaki tüm ikna ediciliğine rağmen, 2012-2022 mali yılları arasında gelir ve faaliyet kârındaki 1%’lik yıllık bileşik büyüme oranı ORCL’ın kolayca göz ardı edilmesine neden oldu. Oracle Cloud’ın yıllık yaklaşık 26% büyümeyle 2025 mali yılı itibarıyla 21,7 milyar dolara ulaşabilecek olması, artık bu durumu değiştirebilir” ifadelerine yer verildi.

Piper Sandler Oracle’ın Notunu Yükseltti!

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti