┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čĺë Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Pfizer

November 30, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čĺë Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Pfizer

🔎 PFE’ye Yakından Bakalım

Pfizer (PFE), 29 Kasım Pazartesi günü %2,96 değer kaybederek 52,40 dolara geriledi. Bu, şirketin art arda yaşadığı yükselişin ardından düşüşle kapattığı ilk gün oldu.

Pfizer; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (54,94 dolar) 2,54 dolar altında kapattı.

Peki, PFE’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Pfizer (PFE), pazartesi günü rakiplerine göre düşük bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Moderna (MRNA), %11,79 artarak 368,51 dolardan
 • Johnson & Johnson (JNJ), %0,34 artarak 159,75 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler?

Pfizer (PFE), araştırmaya dayalı küresel bir biyofarmasötik şirketidir. Biyofarmasötik ürünlerin dünya çapında keşfi, geliştirilmesi, üretimi, pazarlaması, satışı ve dağıtımı ile ilgilenir. Firma, en korkulan hastalıklara meydan okuyan sağlık, korunma, tedavi ve tedavileri ilerletmek için gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda çalışır. Merkezi New York’ta bulunan şirketin yaklaşık 78.500 çalışanı vardır.

 • Piyasa Değeri: 303,09 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 41,91 milyar dolar.
 • Son 1 ayda PFE %19,89 değer kazandı.

Moderna (MRNA); Cambridge, Massachusetts merkezli bir Amerikan ilaç ve biyoteknoloji şirketidir. mRNA’ya dayalı aşı teknolojilerine odaklanır. Moderna’nın tek ticari ürünü Moderna, Covid-19 aşısıdır ancak grip, HIV ve Nipah virüsü için de aşı adayları bulunuyor. Ayrıca mevcut aşılardan daha kolay saklanabilen ve uygulanabilen ikinci bir Covid-19 aşısı da dahil olmak üzere 24 aşı adayı var.

 • Piyasa Değeri: 133,64 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 803,4 milyon dolar.
 • Son 1 ayda MRNA %12,58 değer kazandı.

Johnson & Johnson (JNJ); sağlık alanında araştırma ve geliştirme, üretim ve ürün satışı yapan bir holding şirketidir. Tüketici sağlığı, farmasötik ve tıbbi cihazlar alanında faaliyet gösterir. Tüketici sağlığı segmenti ile bebek bakımı, ağız ve diş sağlığı, güzellik ve reçetesiz satılan ilaç ürünlerine odaklanır. Farmasötik segmenti ise immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, onkoloji, kardiyovasküler alanlarına odaklanır. Tıbbi cihazlar segmenti ise ortopedik, cerrahi, nörovasküler ve göz sağlığı alanlarında kullanılan ürünler sunar. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 134 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 419,10 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 82,57 milyar dolar.
 • Son 1 ayda JNJ %1,93 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • 24 Kasım 2021’de Güney Afrika’da Covid-19 virüsünün yeni bir varyantı keşfedildi. DSÖ, bu varyantı ‘Omicron’ adıyla tanımladı ve piyasadaki mevcut aşıların Omicron’a karşı etkili olup olmadığıyla ilgili araştırmalara başladı.
 • Omicron varyantını Güney Afrika’da ilk keşfeden doktor Angelique Coetzee, şimdilik semptomların oldukça hafif olduğunu söyledi.
 • Yeni varyanta karşı yetkililerin gereksiz bir panik oluşturduğunu düşünen Coetzee, “Bundan iki hafta sonra Omicron’a dair belki daha farklı şeyler de söyleyebiliriz.” diye de ekledi.

👉 Haberin Olsun

 • Pfizer (PFE) ve BioNTech (BNTX), FDA’dan 16 ve 17 yaşındakiler için güçlendirici bir aşı için izin bekliyor ve FDA’nın önümüzdeki haftalarda onay vermesi bekleniyor. Bu aciliyetin sebebi olarak ise Omicron varyantının ortaya çıkması ve daha bulaşıcı olduğu şüphesi gösteriliyor.
 • Moderna (MRNA)’nın Baş Tıbbi Sorumlusu Paul Burton, şirketin gelecek yılın başlarında Omicron varyantına karşı yeniden formüle edilmiş bir aşı çıkarabileceğini söyledi. Yeni formülasyonlara ihtiyaç olup olmayacağı veya mevcut Covid aşılarının dünya çapında ortaya çıkmaya başlayan yeni varyanta karşı koruma sağlayıp sağlayamayacağı ise henüz belli değil.
 • Güney Afrika’da Omicron varyantına karşı çalışmak üzere mevcut Covid-19 aşılarını uyarlamak veya yeni aşılar geliştirmek için Johnson & Johnson (JNJ) da diğer ilaç şirketleriyle birlikte çalışmalarına hız verdi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Pfizer and BioNTech to Seek Covid Booster Approval for 16- and 17-Year-Olds

Moderna says an omicron variant vaccine could be ready in early 2022

Omicron May Fuel Surges, WHO Warns Amid Transmission Concern

BioNTech, Pfizer, J&J and Moderna Developing Omicron Vaccines

Veriler 29.11.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı