Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Yükselen Jeopolitik Gerilimlerle 1% Yükseldi

Mart 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Yükselen Jeopolitik Gerilimlerle 1% Yükseldi

Petrol fiyatları Ortadoğu’da ve Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan çatışmaların neden olduğu sıkı küresel arz endişesiyle yükselirken, ABD’nin azalan sondaj kulesi sayısı yukarı yönlü fiyat baskısını daha da artırdı.

Brent TSİ 17.45’te 1,52% artışla varil başına 86,73 dolardan, ABD ham petrolü de 1,71% artışla varil başına 82,01 dolardan işlem gördü.

NS Trading’in başkanı Hiroyuki Kikukawa, “Rusya ve Ukrayna’daki enerji tesislerine yönelik saldırılardaki artışla birlikte tırmanan jeopolitik gerilim ve Ortadoğu’da azalan ateşkes umutları küresel petrol arzına ilişkin endişeleri artırdı. Düşen ABD sondaj kulesi sayısı da arz sıkışıklığına ilişkin endişelerin üstüne ekledi.” yorumunu yapıyor.

Kiev, Rusya’nın dün erken saatlerde Ukrayna’nın batı bölgesi Lviv’deki kritik altyapıyı füzelerle vurduğunu ve Varşova’ya göre bir Rus seyir füzesinin kısa süreliğine Polonya hava sahasına girdiği büyük bir hava saldırısı gerçekleştirdiğini söyledi.

Kiev, Moskova’nın başkent Kiev’i de hedef alan saldırıda 57 füze ve insansız hava aracı fırlattığını, iki yılı aşkın süredir devam eden geniş çaplı savaşta Ukrayna’nın enerji sistemine yönelik en büyük hava bombardımanından iki gün sonra gerçekleştiğini söyledi.

Bu hamle, Ukrayna’nın Rus petrol altyapısına yönelik son saldırılarının ardından geldi ve sadece bu ay içinde en az yedi rafineri insansız hava araçları tarafından hedef alındı.

Öte yandan Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin dün Gazze’deki iki hastaneyi daha kuşattığını açıkladı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, cuma günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistin kenti Refah’a saldırması halinde küresel izolasyon riskiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti.

Jeopolitik gelişmelerin yanı sıra, enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes’un (BKR) verilerine göre ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı geçen hafta bir adet düşerek 509’a geriledi. Bu gelişme, gelecekteki arzın azaldığına işaret ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC