Borsa Yorumları

Petrol, Üretim Kesintileriyle 6. Haftada da Yükseldi

Petrol, Üretim Kesintileriyle 6. Haftada da Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) dev isimlerinden Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretiminde bir ay daha kesintiye gidecekleri ve ABD ham petrol stoklarının azaldığı gelişmeleriyle, petrol fiyatlarındaki artış altıncı haftasına girdi. 

Suudi Arabistan, günlük 1 milyon varil petrol üretimi kesintisi kararını eylül ayına kadar uzatacağını, hatta kesintinin gelecek aylarda da devam edebileceğini açıkladı. Ayrıca Rusya da önümüzdeki aya kadar üretim kesintisine devam edecek ancak kesintinin boyutu azalacak. 

Saxo Capital Markets stratejisti Charu Chanana, “Bu üretim kesintileri, özellikle yaz talebinin zirve yaptığı bir dönemde petrol piyasalarını sıkılaştırmaya başladı.” yorumunu yapıyor. 

Söz konusu açıklamaların ardından TSİ 13.40’ta WTI varil başına 0,80% artışla 82,20 dolara, Brent ham petrolü de 0,76% artışla 85,79 dolara yükseldi. 

Petroldeki artışa paralel olarak ExxonMobil (XOM) dün 107 dolara yükselerek, son 52 haftanın en yüksek seviyesine (119,92 dolar) yaklaştı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg