Borsa Yorumları

Petrol, Talep Endişeleriyle Geriledi

October 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Talep Endişeleriyle Geriledi

Suudi Arabistan ve Rusya’nın ham petrol üretim kesintilerini 2023 sonuna kadar devam ettirme taahhütlerinin makroekonomik sorunlardan kaynaklanan talep korkularıyla birleşmesi sonrası petrol fiyatları düştü. 

TSİ 15.30’da Brent varil başına 1,80% düşüşle 89,28 dolara, ABD ham petrolü WTI de 1,89% düşüşle varil başına 87,54 dolara geriledi.

Petrol fiyatları, makroekonomik sorunların yol açtığı talep korkularının baskısı altında kalmaya devam ediyor.

Investec analisti Callum Macpherson, “Piyasanın dikkati kısa vadeli sıkışıklığa odaklanmaktan, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasının sonuçlarına, bunun gerektirdiği bastırılmış makro ortama ve OPEC+’ın 26 Kasım’daki toplantısında bununla nasıl başa çıkmayı planladığına kaydı.” diyor. 

Petrol, Talep Endişeleriyle Geriledi

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı bugün, günlük 1 milyon varillik gönüllü ham petrol arz kesintisini bu yılın sonuna kadar sürdüreceğini doğruladı.

Rusya ise mevcut 300.000 varillik ham petrol ihracat kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini ve nisan ayında başlattığı 500.000 varillik gönüllü üretim kesintisini kasım ayında gözden geçireceğini açıkladı.

Petrol, Talep Endişeleriyle Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha