Borsa Yorumları

Petrol Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesinde

September 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Petrol Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesinde

Petrol fiyatları, önemli bir depolama merkezindeki ham petrol stoklarının geçen yılın temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından son bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine yükseldi.

ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi (EIA) verilerine göre Cushing, Oklahoma’daki ham petrol stokları eylül ayının dördüncü haftasında 22 milyon varile düşerek operasyonel minimum seviyeye yakın seyretti. Bu, bir önceki haftaya kıyasla 943 bin varillik bir düşüş anlamına geliyor.

Petrol Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesinde

Mizuho Securities enerji vadeli işlemleri direktörü Robert Yawger, “Depolama konusunda gerçekten çok düşük seviyelerdeyiz. Haftalardır ağır çekim bir tren kazası yaşanıyordu. Ancak dün daha da büyüdü.” diyor.

Petrol eksikliğinin ana nedeni, rafinerilerin ham petrolü almak ve her ikisi de güçlü marjlar getiren benzin ve dizel pompalamak için neredeyse tüm kapasitelerini kullanmaları gerekliliği. Buna ek olarak, Cushing’deki bir boru hattı kesintisi petrolün başka yerlere akmasına da neden oldu.

OPEC+ üyeleri Rusya ve Suudi Arabistan’ın günlük 1,3 milyon varillik üretim kesintilerini yıl sonuna kadar sürdürecekleri açıklamalarının ardından Cushing’den gelen kötü haberlerle, TSİ 12.30’da Brent varil başına 96,40 dolardan, ABD ham petrolü de 93,63 dolardan işlem gördü. 

Petrol fiyatlarındaki bu artış, fosil yakıt hisselerine de olumlu yansıdı. Devon Energy (DVN), Hess (HES) ve Occidental Petroleum (OXY) gibi hisseler dünü 4%’e yakın artışlarla tamamlarken, ExxonMobil (XOM) 120,20 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesinden işlem gördü. 

👀 “Sağlam Bir Açık Bizi Bekliyor”

TD Securities’den Bart Melek, stokların bu seviyelerin altına düşmeye devam etmesi halinde, ham petrolün piyasaya sürülmesinin zor olacağını belirtiyor.

Melek, küresel petrol karteli OPEC+’nın arzı sıkı tutmaya devam etmesi halinde de petrol fiyatlarının yılın geri kalanında “yüksek seviyede” kalmaya devam edeceğini ve yukarı yönlü bir risk olacağını tahmin ediyor.

Malek ayrıca OPEC ve müttefikleri tarafından uygulanan petrol üretim kesintilerine atıfta bulunarak, küresel petrol piyasalarının bu çeyrekte zaten önemli bir açığın üzerine “oldukça sağlam bir açık” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fiyatların bir süre daha mevcut seviyelere yakın seyredebileceğini düşünüyoruz. Ancak bunun çok kalıcı olduğunu düşünmüyorum. Ve bu rallinin sonunu görmüş olabiliriz.” diyen Malek, fiyatların çok daha yükselerek üç haneli rakamlara ulaşmasının OPEC’in çıkarına olmayacağını, zira uzun vadede talebin yok olmasından endişe edeceklerini belirtti.

Petrol Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Barron’s, Seeking Alpha