Borsa Yorumları

Petrol, Son Bir Yılın En Büyük Günlük Düşüşünü Gördü

October 5, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Petrol, Son Bir Yılın En Büyük Günlük Düşüşünü Gördü

Petrol fiyatları, yakıt talebinin azalması ve makroekonomik görünümün kararmasıyla bir günde 5 dolardan fazla geriledi. Bu düşüş, Ağustos 2022’den bu yana petrolde görülen en büyük günlük gerilemeye işaret ediyor. 

Brent petrolü, dün varil başına 5,11 dolar geriledikten sonra bugün TSİ 12.40’ta 0,63% düşüşle 85,27 dolardan işlem gördü. ABD ham petrolü de 0,71% düşüşle varil başına 83,62 dolara indi. 

Söz konusu ani düşüş, geçen hafta güçlü küresel talep ve Suudi Arabistan ile Rusya’nın petrol üretim kesintilerini 2023 sonuna kadar uzatma kararıyla fiyatların varil başına 100 dolara yaklaştığını gören yatırımcıları şaşırttı diyebiliriz.

Petrolde yükselen faiz oranlarının piyasaları sarstığı ve ekonomi üzerinde petrol tüketimini etkileyebilecek yeni baskılara işaret ettiği bir haftada gelen düşüşle ilgili Morningstar analisti olan Stephen Ellis, “Daha yüksek faiz oranı maliyetleri kısa vadede büyüme beklentilerini azaltma ve nihayetinde petrol talebini olumsuz etkileme potansiyeline sahip.” yorumunu yapıyor. 

Petrol, Son Bir Yılın En Büyük Günlük Düşüşünü Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, The Financial Times