Borsa Yorumları

Petrol Son 1,5 Yılın Zirvesine Yaklaştı, Altın ise Temmuzun Rekoruna Koşuyor

July 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Son 1,5 Yılın Zirvesine Yaklaştı, Altın ise Temmuzun Rekoruna Koşuyor

Petrol, OPEC+’ın üretim kısıtlamasına rağmen ham petrol talebinin rekor bir hızla arttığına dair tahminlerin yanı sıra piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle son bir buçuk yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı. Altın da FED’in faiz artışı döngüsünün sonlandığına dair iyimserlikten beslenmeye devam ediyor. 

WTI, nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı beş haftalık yükselişin ardından varil başına 80 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor. TSİ 16.30’da WTI varil başına 1,10% artışla 81,40 dolardan, Brent de 0,67% artışla varil başına 85,56 dolardan işlem görüyor. 

ABD ham petrol fiyatları bu ay yaklaşık 14% artışla Ocak 2022’den bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Bu, aynı zamanda neredeyse son yirmi yılın en iyi temmuz performansı.

Aralarında Daan Struyven ve Yulia Zhestkova Grigsby’nin de bulunduğu Goldman Sachs Group analistleri, bu görünüme paralel Brent’in aralık ayına kadar varil başına 86 dolar olacağı tahminlerini yineledi: 

Rekor yüksek talep ve Suudi arz kesintileri açıkları geri getirdi. Piyasa büyüme konusundaki kötümserliğini terk etti.

Altın, Faiz İyimserliğinden Destek Alıyor

Altın fiyatları da büyük küresel merkez bankalarının para politikalarındaki sıkılaştırma döngülerinin sonuna yaklaşıyor olabileceği beklentilerinin artmasıyla pazartesi günü son dört ayın en büyük kazancına yaklaştı. 

TSİ 16.30’da ons altın 0,13% artışla 2,002 dolara yükselirken, gümüş 0,51% artışla 24,61 dolara ulaştı. 

Altın fiyatları, ABD faiz oranlarının zirveye yaklaşıyor olabileceği beklentilerinin doları aylık bazda üst üste ikinci kez düşüşe geçirmesiyle, temmuzu mart ayından bu yana en yüksek seviye olan 1,8% artışla kapatmaya hazırlanıyor. 

Simpson, piyasanın yılın genellikle dalgalı fiyat hareketleri ve daha az istikrarlı getirilerle ilişkilendirilen bir bölümünde kaldığına dikkat çekerek, “Bu, 1.900 dolar civarında destek bulduğundan beri altın için harikalar yarattı.” diyor. 

Petrol Son 1,5 Yılın Zirvesine Yaklaştı, Altın ise Temmuzun Rekoruna Koşuyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, CNBC