Borsa Yorumları

Petrol, OPEC+ Toplantısı Öncesi 80 Doların Altında

Kasım 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, OPEC+ Toplantısı Öncesi 80 Doların Altında

Yatırımcılar, petrol arzını 2024 yılına kadar kısıtlaması beklenen bir anlaşma için bu hafta gözlerini OPEC+ toplantısına çevirirken, petrol fiyatları bugün varil başına 80 doların altına geriledi. 

Brent TSİ 16.00’da 0,83% düşüşle varil başına 79,91 dolara, ABD ham petrolü de 0,82% düşüşle varil başına 74,94 dolara indi. 

Suudi Arabistan ve Rusya’nın gönüllü arz kısıntılarını 2024’ün başında da devam ettirebileceği ve OPEC+’ın üretimi daha da azaltma planlarını görüşebileceği beklentileriyle geçen hafta petrol hafif yükselmiş ve son beş haftanın ilk haftalık kazancını elde etmişti.

Ancak hafta ortasında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefiklerinin, Afrikalı üreticilerin üretim hedefleri konusundaki farklılıkları gidermek için bakanlar düzeyindeki toplantıyı 30 Kasım’a ertelemesinin ardından fiyatlar düşmüştü.

ING analistleri, OPEC+ içindeki üretim kotaları konusundaki anlaşmazlık nedeniyle piyasa duyarlılığının olumsuz olmaya devam ettiğini ancak Suudi Arabistan’ın günlük 1 milyon varillik ek gönüllü kesintisini gelecek yıla devretmesini beklediklerini söyledi.

Analistler bir notta, “Açıkçası, bunu göremezsek 2024’ün birinci çeyreğindeki fazla göz önüne alındığında, bu durum piyasa üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturacaktır.” yorumunu yaptı.

Goldman Sachs analistleri de OPEC ülkelerinin tahmini ihracatının, grubun arz hedefleri doğrultusunda nisan ayındaki seviyelerin günlük 1,3 milyon varil altına gerilediğini söyledi.

Banka, “Suudi Arabistan ve Rusya’nın tek taraflı kesintilerinin en az 2024’ün ilk çeyreğine kadar uzatılmasını ve grup kesintilerinin değişmemesini bekliyoruz ancak daha derin bir kesintinin de masada olması muhtemel.” ifadelerini kullandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters