Borsa Yorumları

Petrol Kesintileri Gerekirse Mart Sonrasında da Devam Edebilir – Suudi Arabistan

December 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Kesintileri Gerekirse Mart Sonrasında da Devam Edebilir – Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, OPEC+ petrol üretim kesintilerinin, ihtiyaç duyulması halinde ilk çeyrekten sonra da “kesinlikle” devam edebileceğini söyledi ve kısıtlamaların tam olarak uygulanacağının taahhüdünü verdi.

Enerji bakanı, geçen hafta açıklanan ve yaklaşık yarısı Suudi Arabistan’dan gelen günlük 2 milyon varilden fazla petrol arzı azaltımının ancak piyasa koşulları değerlendirildikten sonra ve “aşamalı bir yaklaşım” kullanılarak geri çekileceğini söyledi.

Petrol kesintilerine ilişkin açıklamalara rağmen, piyasa gözlemcilerinin kesintilerin yalnızca yarısının tamamen yeni olduğunu belirtmesi ve ayrıca vaat edilen tüm arz azaltımlarının gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sorgulamasının ardından petrol yenilenmiş bir ivme bulamadı.

Tabii petrol fiyatlarındaki bu durgunluğu dolardaki güçlü görünüm de destekledi. CMC Markets analisti Tina Teng, yatırımcıların OPEC+ tarafından yapılan arz kesintilerinin önemli bir etkisi olacağından şüphe duymasının yanı sıra güçlenen doların genel olarak emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturması nedeniyle petrol fiyatlarının henüz 80 dolar bandında işlem göremediğini söyledi. 

Brent TSİ 11.00’de 0,29% artışla varil başına 78,28 dolara, ABD ham petrolü de 0,30% artışla varil başına 73,26 dolara yükselerek 80 dolar seviyesinin altında işlem görmeye devam etti. 

Ancak Prens Abdülaziz bu şüphecilerin yanıldığının kanıtlanacağını söyledi. Pazartesi günü verdiği bir röportajda “2,2 milyon teslimatın gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum. Dürüst olmak gerekirse 2,2 milyonun genellikle ilk çeyrekte gerçekleşen olağan stok birikiminin bile üstesinden geleceğine inanıyorum.” dedi. 

Petrol Kesintileri Gerekirse Mart Sonrasında da Devam Edebilir - Suudi Arabistan

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, CNBC