Borsa Yorumları

Petrol, Jeopolitik Belirsizlikler Işığında Geriledi

October 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Jeopolitik Belirsizlikler Işığında Geriledi

Petrol fiyatları geçen hafta İsrail-Hamas savaşı haberleriyle ciddi bir yükseliş gördükten sonra yeni haftanın ilk gününde geriledi. 

Brent TSİ 11.30’da 0,59% düşüşle varil başına 90,35 dolara, ABD ham petrolü (WTI) de 0,46% düşüşle varil başına 87,28 dolara geriledi. Brent ve WTI geçtiğimiz hafta sırasıyla 7,5% ve 5,9% ralli yapmıştı. 

Yatırımcılar İsrail-Hamas çatışmasının diğer ülkeleri de içine çekip çekmeyeceğini görmeyi bekliyor. Bu gelişme, fiyatları daha da yükseltme ve küresel ekonomiye yeni bir darbe vurma potansiyeli taşıyor. 

NS Trading başkanı Hiroyuki Kikukawa, “Yatırımcılar, İsrail’in Gazze’nin kuzey yarısında yaşayanlara güneye kaçmalarını bildirdiği 24 saatlik sürenin ardından henüz geniş çaplı bir kara saldırısı başlamamışken çatışmanın etkisini anlamaya çalışıyor. Petrol üreticisi ülkeleri kapsayabilecek etki bir dereceye kadar fiyatlara yansıdı ancak gerçek bir kara işgali gerçekleşir ve petrol arzını etkilerse, fiyatlar kolayca varil başına 100 doları aşabilir.” yorumunu yaptı.

Orta Doğu’daki çatışmaların küresel petrol ve gaz arzı üzerinde çok az etkisi oldu ve bildiğimiz üzere İsrail büyük bir üretici değil.

Ancak Hamas ile İsrail arasındaki savaş, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana petrol piyasaları için en önemli jeopolitik risklerden birini oluşturuyor.

Petrol, Jeopolitik Belirsizlikler Işığında Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters