Borsa Yorumları

Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş, Bu Enerji Hisselerinde Ralliye Yol Açabilir

Ocak 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş, Bu Enerji Hisselerinde Ralliye Yol Açabilir

Miller Tabak’ın baş piyasa stratejistine göre Occidental Petroleum (OXY) ve Diamondback Energy (FANG), Brent fiyatlarının cuma günü önemli bir direnç seviyesinin üzerine çıkmasının ardından bir rallinin eşiğinde olabilir.

Brent, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde varil başına 78,01 dolardan işlem gördü. Beklentilerin üzerinde gelen güçlü dördüncü çeyrek GSYH rakamlarına paralel, güçlü ABD büyümesi ve Çin’in ekonomisini canlandırmak için daha fazla harcama sözü vermesiyle gösterge, 1 Eylül’den bu yana en iyi haftasını yaşadı.

Miller Tabak’tan Matt Maley’e göre, Brent’in yanı sıra ABD ham petrol (WTI) vadeli işlemlerinin 200 günlük hareketli ortalama olan 77,64 dolar seviyesinin üzerine çıkması, ham petrol fiyatlarının yukarı yönlü bir ivmeye geçtiğini ima ediyor. 

Mizuho Americas enerji stratejisti Bob Yawger ise “Bu görünüm, daha yüksek fiyatların önünü açıyor.” diyor. Yawger, WTI’ıın yalnızca 200 günlük hareketli ortalamayı aşmakla kalmayıp, bu seviyenin üzerine yerleşmesinin vadeli ham petrol fiyatları için “kesinlikle çok daha fazla artış anlamına geldiğini” düşünüyor.

Maley, enerji sektörünün son dört ile altı haftadır petrol fiyatlarının gerisinde kaldığını ve ham petrolün yukarı yönlü hareket ettiğinin teyit edilmesinin hisselerin “arayı kapatmasına” yardımcı olacağını söyledi. 

Stratejist, bu hafta WTI’ın fiyat grafiği direnci olarak hareket eden 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalıp kalmayacağının önemli bir test belirtiyor. Maley ayrıca, 71,58 dolarlık 200 haftalık hareketli ortalamanın da petrol fiyatları için kritik bir destek seviyesi olarak izleneceğini söyledi. 

Bu kapsamda Maley, özellikle Occidental ve Diamondback’in petrol fiyatına yüksek oranda bağlı oldukları için ralli yapmaya hazır olabileceklerini söyledi. Occidental bu yıl şimdiye kadar 2,2% düşerken Diamondback 1%’in üzerinde yükseldi.

💡 Buffett Ağırlığı 

Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş, Bu Enerji Hisselerinde Ralliye Yol Açabilir

Occidental, Warren Buffett’ın favorilerinden biri olarak öne çıkıyor. Berkshire Hathaway (BRK.A) Houston merkezli şirketteki payını 2022 sonunda yaklaşık 21%’den 2023 sonunda 34%’e yükseltti.

Maley, Buffett için “Kaldıraç kullanmaya meraklı bir adam değil. Bu da bana, petrol fiyatına yüksek oranda kaldıraçlı bir hisse alıyorsa, petrol fiyatlarının yükseleceğine inandığını söylüyor.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan Maley, Diamondback hissesinin 170 dolara ulaşabileceğini düşünüyor. Bu da hissenin cuma günkü 156,24 dolarlık kapanışına göre 9%’luk bir artış anlamına geliyor.

FactSet’e göre, Wall Street analistlerinin 58%’i Occidental’i “TUT” olarak değerlendirirken, 38%’i OXY için “AL” diyor. Hisse için belirlenen konsensüs hedef fiyat ise 67 dolar seviyesinde.

Wall Street, Diamondback’te daha fazla yükseliş eğilimi görüyor; analistlerin 82%’si hisseye “AL” notu vermiş ve hissenin ortalama hedef fiyatı da 178 dolar.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti