Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Devam Ediyor

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Çin’in ekonomik büyümeyi artırma taahhüdü ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretim kesintilerinin fiyatları destekleme konusunda başarısız olmasıyla petroldeki düşüş devam etti. 

Brent TSİ 17.00’de 0,56% düşüşle varil başına 83,34 dolardan, ABD ham petrolü de 0,70% düşüşle varil başına 78,18 dolardan işlem gördü.

Pekin hükümeti bugün 2024 yılı için yaklaşık 5%’lik bir ekonomik büyüme hedefi belirledi ve büyük projeleri finanse etmek için 138,9 milyar dolarlık özel bir Hazine tahvili ihraç ettiğini duyurdu. Öte yandan OPEC+ ise pazar günü günlük 2,2 milyon varillik ham petrol üretim kesintilerini ikinci çeyreğe kadar uzatma konusunda anlaştı.

Ancak her iki gelişme de petrol piyasalarını ikna etme konusunda yeterli olmadı. Macquarie enerji stratejisti Walter Chancellor, OPEC+ kesintilerindeki uzatmanın geniş çapta beklendiğini ve muhtemelen piyasada hâlihazırda fiyatlandırılmış olduğunu söyledi.

Yatırımcılar aylardır Çin’deki ekonomik büyümenin duraklaması ve başta ABD olmak üzere Amerika kıtasında üretilen ham petrol fazlasının fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacağından endişe ediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC