Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları, Son 5 Ayın Zirvesindeki Yerini Koruyor

Petrol Fiyatları, Son 5 Ayın Zirvesindeki Yerini Koruyor
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, OPEC+ üretim kesintileri ve Rus rafinerilerine yapılan saldırılar nedeniyle piyasaların daha sıkı arz beklentisinde olması ve Çin imalat verilerinin güçlü talep görünümünü desteklemesiyle, son beş ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, yatay seyrederek varil başına 87,01 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,19% artışla varil başına 83,34 dolara yükseldi.

Her iki gösterge de mart ayında art arda üçüncü kez artış kaydederken, Brent geçen ayın ortasından bu yana varil başına 85 doların üzerindeki seyrini koruyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+), Kuzey Yarımküre’de yaz aylarında ham petrol arzını sıkılaştırabilecek üretim kesintilerini haziran sonuna kadar uzatma sözü verdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin petrol şirketlerinin üretim kesintilerini diğer OPEC+ üyeleriyle eşit bir şekilde yaymak için ikinci çeyrekte ihracattan ziyade üretimi azaltmaya odaklanacağını söyledi.

Son haftalarda Ukrayna’dan gelen drone saldırıları Rusya’nın birçok rafinerisini devre dışı bıraktı ve bu durumun Rusya’nın yakıt ihracatını azaltması bekleniyor.

Energy Aspects analistleri bir notta, “Ham ve ağır hammadde arzına yönelik jeopolitik riskler, güçlü ikinci çeyrek talep temellerine katkıda bulunuyor.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters