Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları, Sıkı Arz Görünümüyle 2% Yükseldi

Mart 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları, Sıkı Arz Görünümüyle 2% Yükseldi

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) mevcut üretim kesintilerini sürdürmesi beklentileriyle, iki seans üst üste düştükten sonra ayın son işlem gününü artıda tamamlamaya hazırlanıyor. 

Mayıs vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri, 1,94% artışla varil başına 87,07 dolara yükselirken, ABD ham petrolü Mayıs vadeli işlemleri ise 2,16% artışla varil başına 83,11 dolara yükseldi.

Önceki seansta petrol fiyatları, ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre ham petrol ithalatındaki artış ve durgun benzin talebinin etkisiyle, ABD ham petrol ve benzin stoklarında geçen hafta yaşanan beklenmedik yükselişin baskısı altında kalmıştı.

Ancak ham petrol stoklarındaki artış, Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından öngörülenden daha az oldu ve analistler artışın yılın bu dönemi için beklenenden daha düşük olduğunu belirtti.

SEB analisti Bjarne Schieldrop, “ABD stoklarının, hafif bir açık veren küresel petrol piyasasının yansıması olarak normalden daha az artmasını bekliyoruz. Bu durum, Brent ham petrol fiyatını ileriye dönük olarak destekleyecektir.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti